Linna järgmise aasta eelarve tõstab palku ja pensionilisa

"Tallinna järgmise aasta eelarve prioriteediks on noored ja eakad ning teede ja tänavate korrastamine," ütles linnapea Taavi Aas, kelle sõnul arvestab linnaeelarve oluliselt ka linlaste ideedega, mida nad pakkusid välja positiivse Tallinna programmis.

Pilt: Albert Truuväärt

Linna järgmise aasta eelarve tõstab palku ja pensionilisa (1)

Virkko Lepassalu

"Tallinna järgmise aasta eelarve prioriteediks on noored ja eakad ning teede ja tänavate korrastamine," ütles linnapea Taavi Aas, kelle sõnul arvestab linnaeelarve oluliselt ka linlaste ideedega, mida nad pakkusid välja positiivse Tallinna programmis.

Laial rindel võtab linn käsile lasteaedade remondi. Jätkub ka saja mänguväljaku projekti elluviimine: nimelt kingib Tallinn lasteaedadele riigi ümmarguseks sünnipäevaks sada mänguväljakut. Veel kavatsetakse linnapea sõnul ehitada 30 kooli juurde jalgrattaparklad – idee, mille on välja pakkunud linlased ise. 

"Haridusvaldkonda panustame lausa ligi kolmandiku tegevuskuludest, muu hulgas saavad lasteaialapsed ja gümnasistid tasuta süüa ning õpetajate ja tugipersonali palk tõuseb," nentis linnapea.

Pensionilisa tõuseb

Umbes 21 000 lasteaialapse toidu jaoks on eelarvesse kavandatud 5,1 miljonit eurot. Hariduse valdkonna investeeringute mahuks on kavandatakse üle 29 miljoni euro, sh lõpeb Pääsküla gümnaasiumi kordategemine, valmib Prantsuse lütseumi võimla, remonti läheb Vanalinna hariduskolleegiumi põhikooli hoone, valmib Pae gümnaasiumi juurdeehitus ning algab Saksa gümnaasiumi hoone remont.

Olulised on ka tasuta toit lasteaedades ning eesti keele õpe vene lasteaedades. "Õpperühmasid saaks teha rohkem, et õpetada lasteaedades rohkem eesti keelt," mainis Aas, kelle sõnul on tegemist Keskerakonna ühe valimislubadusega.

Eakate pensionilisa suureneb 76-lt eurolt sajale. Jätkub vaimse tervise keskuse hoonete remont, samuti Iru hooldekodu uue korpuse rajamine.

Teede-tänavate korrastamisele läheb 33 mln eurot. "See on tase, mis on vajalik, et Tallinna teed ja tänavad oleksid ideaalilähedases seisukorras," ütles Aas. "Nurin tänavate seisukorra üle peaks seega lõplikult otsa saama."

Tegemist on märkimisväärse kasvuga, sest varem on teede-tänavate remondisummaks eelarves olnud 25 mln. Muu hulgas valmib Ülemiste järve liikumisrada Lennujaama teest Vana-Tartu maanteeni, algab Viljandi maantee rattatee ehitus Pärnu maanteest Valdeku tänavani.

Jalg- ja korvpalliväljakud

25% võrra tõuseb ka linna heakorratöödeks ette nähtud summa. Pikemas perspektiivis kavatsetakse heakorrakulusid kahekordistada. Suurim töö on praegu Tammsaare pargi ümberehituse lõpetamine.

Olulisematest objektidest väärivad veel märkimist kultuurikeskus Kaja, samuti mitu spordikeskust, lisaks jalgpalliväljakute ning korvpalliväljakute ehitamine.

"Kui linnaeelarve on kinnitatud, arutame eelarvestrateegiat neljaks aastaks," lausus Aas. "Seda eelarvet võiks nimetada kaasavaks eelarveks, sest paljud objektid on lisatud positiivse Tallinna programmist, linlaste ideedena. Ka järgmised eelarved on kaasavad, seega saab täidetud eesmärk, et linlaste väljapakutud head ideed on valimisperioodi lõpuks ellu viidud."

Tallinna järgmise aasta eelarve suurus on 683 mln eurot. Selle kasv on 1%, kuid tuleb meenutada, et linna eelarvesse on sisse arvestatud ka tasuta lasteaiatoit. Lisaks saab linn edaspidi umbes 15 mln tulu linnahalli kõrval olevate kruntide müügist, mida pole siia sisse arvestatud.

Tallinlaste arv kasvab Aasa sõnul jätkuvalt, mis tähendab, et suurenevad ka linnakassa tulud.

 

Raha ka kultuurikeskustele ja linnamüürile

• 1. jaanuarist tõuseb linna kultuuriasutuste töötajate miinimumtöötasu 942 eurolt 1150-le. Tõusevad ka linna noortekeskuste töötajate palgad.

• Algab linnateatri laiendamine ja jätkub Mustpeade maja restaureerimine. Endine Tondi sõjakool saab memoriaali ja Voldemar Lender mälestusmärgi. Linn toetab ka lauluväljaku remonti.

• Kavas on Salme kultuurikeskuse remont, Kullo huvikeskuse renoveerimine ja Kristiine kontserdisaali ehitus, samuti Tallinna muusikakooli Narva mnt 28 hoone renoveerimine ja sisustamine

• Loomaaia liigikaitse labor saab naaritsaaedikute kompleksi ja linn annab raha ka loomaaia DNA labori sisustamiseks.

• Linn laseb korrastada linnamüüri ja Pirita kloostri varemeid, remonti lähevad Rahumäe, Kivimäe ja Hiiu jaamahoone.

• Kavas on rajada mänguväljakud näiteks Harku järve randa ning aadressidele Sõpruse pst 234a, Tanuma 74 ja Vabaõhumuuseumi tee 4c. Kakumäe saab harrastussportlaste treeninguväljaku.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...