Maria Jufereva: Tallinna koalitsioon murrab kuvandit

"Koostöö uues koalitsioonis võib anda linnajuhtimisele värske impulsi," kirjutab Lasnamäe linnaosa vanem Maria Jufereva. "Pole välistatud, et just roheliste kaasamine aitab linnal lõpuks saada kauaoodatud Euroopa Rohelise Pealinna tiitli."

Pilt: Scanpix

Maria Jufereva: Tallinna koalitsioon murrab kuvandit (1)

Maria Jufereva, Lasnamäe linnaosa vanem

"Koostöö uues koalitsioonis võib anda linnajuhtimisele värske impulsi," kirjutab Lasnamäe linnaosa vanem Maria Jufereva. "Pole välistatud, et just roheliste kaasamine aitab linnal lõpuks saada kauaoodatud Euroopa Rohelise Pealinna tiitli."

Keskerakond tegi Tallinnas kaalutud poliitilise sammu – kutsus linnavalitsusse roheliste esindajat ja toetas volikogu aseesimehe valimisel Isamaa ja Res Publica Liidu esindaja Mart Luige kandidatuuri.

Keskerakondlased valivad koostöö

Need kaks sammu näitasid, et poliitiliste vastaste väited, justkui unistaksid keskerakondlased ainuvõimust ega taha lubada rooli teisi jõude, ei vasta tõele. Ainsateks kaotajaks jäid siin sotsid. Esiteks ei õnnestunud neil isegi läbirääkimiste tasandil leppida kokku koalitsiooni loomises. Seda vaatamata asjaolule, et vaimselt olid keskerakondlased selleks valmis. Teine tervise- ja tööministri juhitud erakonna viga seisnes selles, et sotside fraktsioon ei esitanud oma kandidaati volikogu aseesimehe kohale. Lõppkokkuvõttes oli valitud kaks aseesimeest – Toivo Tootsen Keskerakonnast ja Mart Luik IRL-st.

Salajased volikogu liitlased

Volikogu esimeheks sai Mihhail Kõlvart, kes püstitas 2017.a KOV valimistel häälterekordi. Esimehe valimisel lahvatas väike intriig. Nimelt on teada, et Eesti Keskerakond on esindatud volikogus 40 mandaatiga, kuid Mihhail sai 41 häält. Jääb ainult aimata , kes osutus tema salajaseks poolehoidjaks. Liikvel on erinevad arvamused. Mõned arvavad, et Mihhaili toetas Edgar Savisaar, kes pääses volikokku isikliku mandaatiga. Ei ole välistatud, et ka vastaste seas on inimesi , kes on valmis toetama keskerakondlaste poliitikat pealinnas. Kuna hääletamine oli salajane, ei ole lisahääle omanikku võimalik kindlaks teha. Muide, Toivo Tootsen sai 43 häält. See tähendab, et ka opositsioonis on neid, kes ei välista koostööd pealinnas valitseva parteiga.

Tallinn jätkab pingutusi Euroopa Rohelise Pealinna tiitli saamiseks

Koalitsioonilepingu sõlmimine rohelistega , kes valimistulemuste põhjal ei pääsenud volikokku, vapustas paljusid. Kommenteerides Keskerakonna ja Eestimaa Roheliste poolt allakirjutatud lepingut, leidis sotsioloog Juhan Kivirähk, et seda on raske nimetada koalitsioonilepinguks, kuna rohelistel ei ole Tallinna linnavolikogus esindatust. Kuid leppe kohaselt võetakse linnavalitsusse tööle üks rohelistest abilinnapea, mis tähendab ka reaalset võimu ja võimalust mõjutada otsuste vastuvõtmist.

Kolumnist Ahto Lobjakas läks aga edasi, teatades , et rohelistega liidu sõlmimine pealinnas viitab igasuguse respekti puudumisele poliitilise opositsiooni suhtes. Siin ütleks, et Lobjakas ei räägi päris tõtt, olid ju keskerakondlased valmis peale võidu KOV valimistel pidama koalitsiooniläbirääkimised kõikide poliitiliste jõududega. Kuid ainult rohelised olid ainukesed konstruktiivsed läbirääkijad.

Seega põhinevad püüded madaldada ja naeruvääristada keskerakondlaste ja roheliste liitu ainult väljamõeldisele, mis vaevalt et teeb au nende autoritele. Lisaks võib koostöö uues koalitsioonis anda linnajuhtimisele värsket impulssi. Pole välistatud, et just roheliste kaasamine aitab linnal lõpuks saada kauaoodatud Euroopa Rohelise Pealinna tiitlit.

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...