Muinsuskaitse selts kutsub aiaomanikke juuni alguses oma aedu näitama

Eesti Muinsuskaitse Selts kutsub aiaomanikke avama oma aedu juuni alguses peetavatel Euroopa kultuuripärandiaasta programmi kuuluvatel avatud aedade päevadel.

Pilt: Kuvatõmmis/Pilt on illustratiivne

Muinsuskaitse selts kutsub aiaomanikke juuni alguses oma aedu näitama

Eesti Muinsuskaitse Selts kutsub aiaomanikke avama oma aedu juuni alguses peetavatel Euroopa kultuuripärandiaasta programmi kuuluvatel avatud aedade päevadel.

Juuni esimesel nädalavahetusel avavad mitmed aiad Euroopas oma väravad, et huvilistele tutvustada aiapidamise võlu ning aedade rikkust ja mitmekesisust, teatas "Euroopa aiad 2018" projektijuht Helle Solnask täna BNS-ile. Euroopa aiafestivali raames saab näha nii ajaloolisi kui kaasaegseid, juurvilja- ja puuviljaaedu, talu- ja linnaaedu.

"Kutsume ka Eesti aiaomanikke oma tööd ja loomingut teistele tutvustama," ütles Solnask. "Selle, kas aed on avatud kõik kolm päeva või ainult ühe päeva, otsustab iga aiaomanik ise. Eelistatud on mõistagi külastajatele vaba sissepääs, aga keegi ei keela ka kehtestada väikest piletihinda."

Aiaomanikke kutsutakse "Euroopa Aiad 2018" raames üles tegema aias ekskursioone, viima läbi töötubasid, korraldama näitusi või kontserte - ikka selleks, et rahval oleks huvi tulla vaatama ja rõõmu tundma erinevatest aedadest, kuhu muul ajal ilma kutseta ei pruugi sisse pääseda.

Euroopa avatud aedade festival juhib tähelepanu sellele, et kauni aia rajamine ja hooldamine, selle säilitamine, taastamine, hoidmine ja kaitsmine nõuab palju tööd ja vaeva. Aiafestival on suurepärane võimalus anda edasi kogemusi ja oskusi nii alles alustavatele rohenäppudele kui ka kogenud aiaekspertidele.

Oma aiaga festivalil osalemiseks tuleb täita lühike ankeet, mille saab muinsuskaitse seltsi kodulehelt. Kõikide avatud aedade kohta saab lähemat teavet Prantsusmaa kultuuriministeeriumi lehelt.

Euroopa aiafestival kestab kolm päeva. Reede, 1. juuni on mõeldud eeskätt kooliõpilastele, laupäev ja pühapäev kõigile huvilistele.

Aiafestival sai alguse Prantsusmaal 2003. aastal, tänavusel Euroopa kultuuripärandi aastal on otsustanud liituda ka teised riigid - Saksamaa, Horvaatia, Eesti, Ungari, Iirimaa, Leedu, Holland, Slovakkia ja Valloonia piirkond Belgias.

"Euroopa aiad 2018" kuulub Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 programmi.

Laadimine...Laadimine...