Oviiri sunddividendi plaani vastu on kolm ministeeriumit

Peagi riigikogust lahkuva sotsiaaldemokraadi Liisa Oviiri algatatud muuhulgas ettevõtetele sunddivendid kehtestava eelnõu vastu on kolm ministeeriumit, mis teevad valitsusele ettepaneku eelnõud mitte toetada.

Pilt: Scanpix

Oviiri sunddividendi plaani vastu on kolm ministeeriumit

Toimetaja: Kairi Ervald

Peagi riigikogust lahkuva sotsiaaldemokraadi Liisa Oviiri algatatud muuhulgas ettevõtetele sunddivendid kehtestava eelnõu vastu on kolm ministeeriumit, mis teevad valitsusele ettepaneku eelnõud mitte toetada.

"Justiitsministeerium teeb valitsusele ettepaneku 22 rahvasaadiku esitatud eelnõu mitte toetada," seisab valitsuse päevakorras, kust selgub veel, et eelnõud ei toeta ka rahandus- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM).

Justiitsministeeriumi hinnangul toovad eelnõu muudatused kaasa ohte Eesti ettevõtlusmaastikule ja õiguskindlusele. Ministeerium märkis, et õiguskorras ei tohiks soodustada muudatusi, mis lihtsustavad või võimendavad kapitali väljumist ettevõtlusest nagu seda võimaldavad eelnõus ette nähtud kohustuslike dividendide sätted.

Lisaks tõi justiitsministeerium esile, et käimas on ühinguõiguse revisjon, mille raames käsitlevad eksperdid ühe teemana ka vähemusosaluse ja enamusosaluse omajate tasakaalustatud kaitset.

Rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov ütles aga sotsiaalmeedias, et sunddividendi plaan osutab tegelikult õigele probleemile. "Eestis on kahe kolmandiku osaluse puhul võimalik väikeaktsionärist teerulliga üle sõita edasi-tagasi nii mitu korda kui süda lustib. Ja viimasel on vaid rõõm osaluse omamisest," märkis Jegorov.

Sotsiaaldemokraat Liisa Oviir andis koos 22 erinevatesse parteidesse kuulunud parlamendisaadikuga 13. juunil riigikogu menetlusse eelnõu, mis muudaks ulatuslikult Eesti äriseadustikku. Muuhulgas kehtestaksid Oviiri pakutud muudatused ettevõtetele sunddividendinõuded, kehtestaks ettevõttest väljumise õiguse ja suurendaks ettevõtte juhtkonna poolt info edastamise kohustust.

Oviiri esitatud eelnõu autorlus ei ole selge. Oviir on ise öelnud, et kirjutas eelnõu ise, muuhulgas konsulteerides ka nüüdseks eelnõule negatiivse hinnangu andnud vandeadvokaat Karin Madissoniga. Samas on öelnud eelnõu valmimist juhtinud Eesti Väikeaktsionäride Liidu esindaja Margus Moor, et eelnõu kirjutas liit. Moor loobus hiljem oma esialgsetest sõnadest ja väitis, et liit kirjutas neljaleheküljelisest eelnõust ühe lehekülje.

Postimees on varem kirjutanud, et Oviiri propageeritavat eelnõu peetakse kingituseks Oviiri parteikaaslase Anastassia Kovalenko perekonnale ja teistele BLRT väikeaktsionäridele.

Oviir kuulub praegu riigikokku ettevõtlusminister Urve Palo asendusliikmena. Palo on teada andnud, et lahkub ministriametist ning Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast (SDE), ent jätkab kuni järgmisel aastal toimuvate riigikogu valimisteni tööd parlamendisaadikuna. Niisiis tuleb Oviiril riigikogust lahkuda.

Laadimine...Laadimine...