Politoloog Pettai: EKRE soov saada Ameerikast miljard dollarit on ulme

Politoloog Vello Pettai kommenteeris Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna EKRE uut valimisprogrammi öeldes, et see on paljuski vastuoluline. Üllatuslikult mõjuvad need lubadused, kus lubatakse makse alandada ja samas toetusi tõsta. Soov kaitsevõimet parandada ameeriklaste toel väljub samuti tavareaalsusest.

Pilt: Scanpix

Politoloog Pettai: EKRE soov saada Ameerikast miljard dollarit on ulme (5)

Toimetaja: Juuli Nemvalts

Politoloog Vello Pettai kommenteeris Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna EKRE uut valimisprogrammi öeldes, et see on paljuski vastuoluline. Üllatuslikult mõjuvad need lubadused, kus lubatakse makse alandada ja samas toetusi tõsta. Soov kaitsevõimet parandada ameeriklaste toel väljub samuti tavareaalsusest.

Vello Pettai sõnas täna Kuku raadiole antud intervjuus, et EKRE programm on klassikaline selles tähenduses, et radikaalne parempoolne erakond esitab uuesti paljusid tuntud positsioone. "Konservatiivsuse osas on esindatud vastasseis homoabieludele ja kooseluseaduse lõpetamise lubadus. Tuntud teemadena on programmis oma koha leidnud rahvusvahelise suveräänsus, isegi selleni välja, et Eesti peaks suutma tagama oma toiduga varustamise ja välismaalastele soovitakse piirata maa ja metsa soetamist. Lisaks plaanitakse luua sundvõõrutuskeskusi narkomaanidele ja alkohoolikutele," tõi Pettai näiteid programmist.

Üllatuslikult on neile, kes tunnevad riigieelarve koostamise protsesse, mõjunud EKRE majandusalased lubadused, kus ühelt poolt tahetakse makse alandada ja teisest küljest toetusi tõsta.

"Mainimata ei saa jätta teatavaid küünilisi aspekte, kus aitamise egiidi all tehakse ettepanek sõdades kannatada saanud maade abistamist läbi selle, et sinna tahetakse kerge käega tagasi saata Eestis olevad pagulased - see näitab üles soovi mängida pagulasteemaga. Nendest punktidest on pärit karmimad elemendid ja toonid, mis on tekitanud avaliku diskussiooni," lisas Pettai.

Politoloog prognoosis, et kuna kõik valijad ei loe valimisprogramme ja enamik jälgib avalikke debatte ning kampaaniate kulgu, siis on kindlasti tulemas üllatuslikke momente. Rõhutades, et ainult programmide põhjal ei saa kuidagi ennustada valimistulemusi.  

Kitsas liigitus

Pettai toob välja vastuolu, kus valimisprogrammis rõhutatakse kitsalt Eesti huvisid ja teisalt  räägitakse liitlastest. Eeskätt mõeldakse siin ameeriklasi ja räägitakse Kesk-Euroopa riikidega loodavast liidust. "Siin on teatavaid vastuolusid, kui räägitakse ainult enda huvidest, siis kuidas koostöö välja näeks? Võiks öelda, et soov saada Ameerika Ühendriikidelt üks miljard dollarit kaitsevõime edendamiseks on ulmeline küsimus. Ühendriigid on valmis NATO alt ühisesse tegevusse panustama, kuid miks nad peaksid nii suure summa ühele väikeriigile eraldama? Nii võiks näiteks Läti ka midagi hakata soovima. See punkt on ulme valdkonnast," ütles Pettai, kes peab vähetõenäoliseks, et EKRE pärast valimisi võimuliitu jõuaks.

Ta toob välja, et kui EKRE mängib vastandumise peale ja jääb opositsiooni neljaks aastaks, siis suure tõenäosusega järgmistel parlamendivalimistel aastal 2023 ei suuda ta teha suurt tõusu. "Samal ajal on maailm pidevas muutumises ja mujal Euroopas on näha, et paljud populistliku parempoolsed parteid hakkavad oma jõudu kaotama. Neli aastat on poliitikas pikk aeg," ennustab ta.

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...