Ratas: ERJK likvideerimise mõte on järelevalve kvaliteedi tõstmine

Peaminister Jüri Ratas kinnitas kolmapäeval riigikogu infotunnis, et Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) likvideerimise mõte on tõhustada parteide rahastamise osas järelevalvet. 

Pilt: Mats Õun

Ratas: ERJK likvideerimise mõte on järelevalve kvaliteedi tõstmine (3)

Toimetaja: Toomas Raag

Peaminister Jüri Ratas kinnitas kolmapäeval riigikogu infotunnis, et Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) likvideerimise mõte on tõhustada parteide rahastamise osas järelevalvet. 

Ratas tunnistas, et ERJK likvideerimise teemat on kolm valitsusliitu kuuluvat erakonda eelnevalt arutanud. "Minu isiklik tunnetus on, et erakondade rahastamise järelevalve kvaliteeti peab tõstma ja see peab muutuma tõhusamaks," ütles Ratas, viidates, et selle ülesande üle võtva riigikontrolli pädevuses pole põhjust kahelda. 

"Minu meelest erakondade rahastamise järelvalvet saab tõsta kõrgemale tasemele," märkis Ratas. Tema sõnul ei taha ta sellega öelda, et edaspidi Keskerakonda enam ei kontrollita, vastupidi, see peab muutuma veelgi tõhusamaks. 

Võimukoalitsiooni kuuluvad kolm erakonda algatasid erakondade rahastamise järelevalve komisjoni likvideerimise, soovides komisjoni funktsioonid anda riigikontrollile.

Isamaa, Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni algatatud eelnõus märgitakse, et selle väljatöötamine tulenes vajadusest tagada professionaalsem kontrolli erakondade tegevuse rahastamise üle. "Selleks asendatakse senine erakondade rahastamise järelevalve komisjon uue kontrolliorganiga, milleks on riigikontroll," seisab seletuskirjas.

Võimerakondade hinnangul on 2011. aastal loodud ERJK täielik vastavus sõltumatuse nõuetele  küsitav ning seda eelkõige põhjusel, et ERJK koosseis ei vasta täies ulatuses sõltumatuse kriteeriumile. "Välistatud ei ole poliitiline mõju ERJK liikmete üle, kuna ERJK-sse kuuluvad ka riigikogus esindatud erakondade nimetatud liikmed, kes ei tohi olla riigikogu ega valitsuse liikmed," märgitakse seletuskirjas.

Ühtlasi märgitakse, et seadusemuudatusega pannakse riigikontrollile täiendav ülesanne, mille täitmine eeldab organisatoorseid ümberkorraldusi, ametnike värbamist, väljaõpet ja muud seesugust.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...