Ratas: kellelgi ei ole õigust õhutada vägivalda ühiskonnas

Peaminister Jüri Ratas toonitas infotunnis riigikogu liikmete küsimustele vastates, et kellelgi ole õigust ühitada vägivalda ühiskonnas ning siseminister Mart Helme on välja öelnud sõnu, mis annavad "selgelt teistsuguse tunnetuse".

Pilt: Albert Truuväärt

Ratas: kellelgi ei ole õigust õhutada vägivalda ühiskonnas

Toimetaja: Toomas Raag

Peaminister Jüri Ratas toonitas infotunnis riigikogu liikmete küsimustele vastates, et kellelgi ole õigust ühitada vägivalda ühiskonnas ning siseminister Mart Helme on välja öelnud sõnu, mis annavad "selgelt teistsuguse tunnetuse".

"Kellelgi ei ole õigust õhutada vägivalda ühiskonnas," ütles Ratas kolmapäeval riigikogu liikmete küsimustele vastates. Peaminister toonitas, et põhiseaduses sätestatu kehtib kõigile. "Põhiseadus on ülim ja sellest peab lähtuma."

"See on väga suur probleem, kui kedagi diskrimineerituakse või õhutatakse vägivalda," ütles Ratas. 

Vastates küsimusele, et tema arvates on siseminister Mart Helme õhutanud vaenu või vägivalda, sõnas Ratas, et tema jaoks on tegemist probleemiga. "Intervjuu kontekstis ütles ta [Mart Helme] välja sõnu, mis andsid väga selgelt teistsuguse tunnetuse," ütles Ratas. "Siseminister on mulle öelnud seda, mida ta on ka avalikult öelnud: et teada on valesti mõistetud."

"Kui sõnadel poleks kaalu, siis poleks kriisi valitsuskoalitsioonis tekkinud," ütles Ratas. "Sõnadel kindlasti on kaal."

"Igasuguna lõhestav retoorika, igasuguste vähemuste vastu diskrimineeriv retoorika ühiskonnas tuleb maha võtta," ütles Ratas. "Eesti peab olema ühiskond, kus kõigil on turvaline olla."

Samas sõnas Ratas, et hinnates siseminister Mart Helme pädevust tema kui ministri valitsemisala, siis selles osas tal Helmele etteheiteid ei ole. 

Kaitseminister Jüri Luik sõnas, et siseminister Mart Helme usutluses vähemusi puudutava osa radikaalselt põhiseadusega vastuolus olev seisukoht.

"On täiesti selge, et mina ei oleks seda intervjuud andnud ja mina ei saa alla kirjutada ühelegi seisukohale, mis selles on öeldud," ütles kaitseminister Jüri Luik kolmapäeval riigikogu liikmete küsimustele vastates. 

Luige sõnul oli tema hinnangul Helme usutluse vähemusi puudutav osa "kõige radikaalsemalt Eesti põhiseadusega vastuoluline seisukoht".

"Kõigi selliste avalduste puhul peame arvestama, et neid pannakse tähele," sõnas Luik ja nentis, et sarnastel avaldustel on otsene seos Eesti julgeoleku tagamisega. Luik sõnas, et antud intervjuu ei saavutanud laia rahvusvahelist kõlapinda ning ilmselt on selle põhjuseks asjaolu, et meedia ei andnud Helme öeldule suurt mõjujõudu.

Luik sõnas, et Helme öeldus on palju Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) poliitikat. "Ka kõik see, mis puudutab Venemaa rolli, [Vladimir] Putini rolli, on olnud EKRE ühemõtteline poliitika juba pikemat aega. 

Luik märkis, et Venemaale kehtestatud sanktsioonid töötavad ning tema hinnangul töötavad sanktsioonid päris hästi. Luik toonitas, et Eesti on kõigil foorumitel toetanud sanktsoonide kehtimist ning nende tugevdamist ning see on valitsuse poliitika. 

Luik sõnas, et "ühed või teised siseministri absoluutselt sobimatud sõnad" ei murra Eesti koostööd liitlastega. "See intervjuu ei muuda Eesti üldiselt rahvusvahelist positsiooni," sõnas Luik ja lisas, et nii selles usutluses kui ka sarnased varasemad väljaütlemised mõjuvad Eesti mainele halvasti. 

Luik nimetas usutluses öeldut "täiesti sobimatuks" ning avaldas kahetsust, et Helme sellised vastused andis. 

 

Laadimine...Laadimine...