Reinsalu: Euroopa ühtsus Ukraina küsimuses on hädavajalik

"Ukraina on juba teinud tõsiseid jõupingutusi, et leida rahumeelne lahendus, ning meie roll on neid igakülgselt toetada, mitte suurendada pinget," rääkis välisminister Urmas Reinsalu. 

Pilt: Scanpix
Eesti

Reinsalu: Euroopa ühtsus Ukraina küsimuses on hädavajalik (3)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Ukraina on juba teinud tõsiseid jõupingutusi, et leida rahumeelne lahendus, ning meie roll on neid igakülgselt toetada, mitte suurendada pinget," rääkis välisminister Urmas Reinsalu. 

Reinsalu ütles Luksemburgis Euroopa Liidu (EL) välisministrite kohtumisel, et Euroopa ühtsus Ukraina küsimuses on eelseisvaks Normandia neliku kohtumiseks hädavajalik, vahendas BNS välisministeeriumi pressiesindajat. 

Urmas Reinsalu ettepanekul kohtusid EL-i välisministrid esmaspäeval Luksemburgis välisasjade nõukogu raames Ukraina kolleegi Vadõm Prõstaikoga.

Reinsalu rõhutas, et EL-i ühtsus on Ukraina jaoks hädavajalik, eriti loodetavasti peatselt toimuvate Normandia neliku läbirääkimiste valguses. "Ukraina on juba teinud tõsiseid jõupingutusi, et leida rahumeelne lahendus, ning meie roll on neid igakülgselt toetada, mitte suurendada pinget. On ääretult oluline, et Ukraina ei tunneks survet kiireks kompromissiks, vaid seda tajuks oma kuklas ainult tegelik agressor Venemaa," sõnas Reinsalu.

Välisministri hinnangul tähendavad lääneriikide ühepoolsed järeleandmised Venemaale sisuliselt Ukraina positsiooni nõrgestamist rahuprotsessis ja seda tuleks igal tingimusel vältida. Tema sõnul on tähtis, et Ukraina saaks rahuprotsessis valikuid langetada otsuseid oma tuleviku kohta vabalt, ilma välise surveta kiireteks tulemusteks. "Ukraina rahval on õigus ise oma tulevikku kujundavate küsimuste üle läbirääkimistel otsuseid langetada," sõnas ta.

Välisministri sõnul toetab Eesti algatusi, mis on suunatud sõja lõpetamisele Donbassis ja okupeeritud alade tagastamisele Ukraina kontrolli alla. "Loodetavasti viib kolmepoolse kontaktgrupi kohtumisel saavutatud kokkulepe Venemaa sümboolsetest sammudest tõeliste tegudeni – Minski lepingute tingimusteta ja täielikule täitmisele," lisas ta.

Ühtlasi kutsus Reinsalu EL-i riike üles mitte tunnistama Donetskis ja Luganskis lihtsustatud korras välja antud Venemaa passe ning jätkama järjekestvalt Krimmi okupeerimise mittetunnustamispoliitikat.

Kohtumisel andis Prõstaiko ministritele ka ülevaate Ukraina ambitsioonika reformikava elluviimisest.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...