Riisalu: Tallinnale võiks kuuluda osalus Eesti kapitaliga pangas

Tallinna osalemine Eesti kapitaliga seotud pangas teeb panga rahvusvaheliste institutsioonide atraktiivsemaks, rääkis Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu.

Pilt: Scanpix

Riisalu: Tallinnale võiks kuuluda osalus Eesti kapitaliga pangas (2)

Tallinna osalemine Eesti kapitaliga seotud pangas teeb panga rahvusvaheliste institutsioonide atraktiivsemaks, rääkis Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu.

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu sõnul võiks Tallinna linnale kuuluda osalus mõnes väikepangas, kui linnavalitsusel ei õnnestus varasemalt asutatud Eesti Ühistupangale pangalitsentsi saada, vahendas BNS Postimeest.

"Ilma litsentsita ei täida selline ühistupank loomulikult oma eesmärke. Olen käinud ka finantsinspektsioonis koos panga juhtidega teemat arutamas. Praegu ei ole endiselt täit selgust, mis selle pangalitsentsiga võiks saada," kirjutab Riisalu lehes.

"Mulle isiklikult tundub, et selline põhikiri, kus sõltumata rahanumbrist saad ühistu koosolekul ühe hääle, võib tulevikus kapitali laienemise keeruliseks teha," lisas ta. "Samas leian täiesti mõistliku olevat, kui eestimaised väikepangad seisavad vastu suurtele Rootsi pankadele, kes ei ole keskmise ja väikese ettevõtluse toetamisest Eestis ilmselt praegu lõpuni huvitatud."

Ühistu panga osas saab Riisalu sõnul olla kaks lahendust. "Esiteks. Olemasolev pank saab litsentsi – sel juhul saab seda panka arendada. Loomulikult ei saa linna osa olla määrava tähtsusega, vaid ongi ühistupank, kus on palju-palju omanikke ja kus kõik kapitalitingimused ja teised nõuded on normaalselt täidetud."

Teisel juhul tuleb Riisalu sõnul loobuda ühistupanga loomisest. "Sellisel juhul peaks Tallinna linn tõsiselt kaaluma mõnes Eesti kapitaliga seotud pangas osalemist, andes oma osalusega soliidsust juurde ja tehes panga ka rahvusvaheliste institutsioonide ja igasuguse järelevalve jaoks atraktiivsemaks. Sest Tallinna eelarve on piisavalt suur ja Tallinna osalus mingis pangas oleks väga mõistlik."

"Kas selgus saabub kuue kuu või aastaga – üsna lähemas tulevikus saame aru, mis sellest saab. Määramatus ühistupanga küsimuses peab ära lõppema," lisas abilinnapea.

Isamaa- ja Respublica Liitu (IRL) kuuluv linnavolikogu aseesimees Mart Luik ütles samal lehel ilmunud arvamusloos, et Keskerakond saab näidata, et on valmis Tallinnas muutuma seeläbi, et linn lahkub Ühistupangast, mis on puhas Edgar Savisaare egoprojekt.

Finantsinspektsioon peatas aprillis Eesti Ühistupanga tegevusloa taotluse läbivaatamise ja seega Ühistupangale luba ei andnud, kuna ei saanud soovitud lisainfot Edgar Savisaare kohta. Ühistupank vaidlustas finantsinspektsiooni otsuse kohtus.

Ühistupanga kaebus finantsinspektsiooni otsusele mitte anda pangale krediidiasutuse tegevusluba võib saada lahenduse märtsis; seni jätkab Ühistupank laenude andmist ettevõtetele, sest see on ainuke tegevus, mis on lubatud tegevusloata.

Möödunud aasta lõpuks oli Tallinna linn Ühistupanga asutamiseks investeerinud üle 5 miljoni euro ning kavatseb lähiaastatel sinna juurde panna veel 4,2 miljonit eurot.

Ühistupangal on üle 160 eraisikust ja juriidilisest isikust liiget. Nende hulgas on Tallinna linn, Tartu Tarbijate Kooperatiiv, Mainor, Estiko, E-Piim Tootmine, Endover Kinnisvara, Silikaat Grupp, Saidafarm, Fund Ehitus ja Seven Oil. Samuti olid asutajaliikmeteks Põlvamaa, Kambja, Maaelu Edendamise ja Kehtna hoiu-laenuühistud, EELK Varahaldus ning mitmed väiksemad ettevõtted.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...