SIRJE POTISEPP: Eestis nälga ei ole  ja kaupa jätkub

"Kui riiulitel on näiteks tatar otsas, siis ladudes on see olemas, nagu ka muud kaubad," kinnitas Eesti kaupmeeste liidu tegevjuht Nele Peil. "Ja poode puhastatakse tavapärasest põhjalikumalt."

Pilt: Scanpix

SIRJE POTISEPP: Eestis nälga ei ole ja kaupa jätkub

Pealinn

"Kui riiulitel on näiteks tatar otsas, siis ladudes on see olemas, nagu ka muud kaubad," kinnitas Eesti kaupmeeste liidu tegevjuht Nele Peil. "Ja poode puhastatakse tavapärasest põhjalikumalt."

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul käivad praegu kaupmeestega läbirääkimised selgitamaks, kas ehk oleks võimalik seada eakatele inimestele sisse poes käimiseks oma kindlad ajad – see aitaks neid koroonaviiruse eest kaitsta. "Siis tekib muidugi see probleem, et mida teha teiste, samal ajal poodi tulla soovivate inimestega," ütles Kõlvart. "Kas turvamehed ei lase neid sel juhul sisse?"

Kaubandusketid siiski analüüsivad, kuidas oleks n-ö eraldi aja kehtestamine võimalik. "Seejärel teeme juba ühiselt teatavaks, et mingitel aegadel on poodidesse oodatud just pensionärid," ütles Kõlvart, "aga praegu sellist otsust veel pole."

Olukord poodides on normaalne

Peili sõnul võiks leida kindlad paigad, kus sellist korda rakendada saab. "Kindlasti ei ole mõistlik hakata kedagi poest ära ajama, kui ta on juhtunud väisama kauplust ajal, kui seal on ka eakad," mainis ta.

Peil kinnitas, et suured rahvamassid on poodidest kadunud ning olukord on taas tavapärane. "Kui eelmine nädal oli poodides palju rahvast ja kõik varusid toitu, siis nüüd on ostjate arv pigem tavapärasest väiksem. Kui meediasse tekib uus paanikauudis, siis lähevad inimesed jälle poodi, aga olukord normaliseerub tundidega."

Poodidel pole muret, et toit otsa saaks. "Kui riiulitel on näiteks tatar otsas, siis see ei tähenda, et tatart poleks enam üldse, vaid et see on otsa saanud konkreetselt riiulilt – ladudes on tatar ja ka teised kaubad olemas," selgitas Peil. "Lihtsalt inimesed ostavad teatud kaupu kiiremini, kui lettidele jõutakse laduda.  Rõivapoed, elektroonika- ja raamatupoed on samas tühjaks jäänud,  külastatavus on langenud 50-80%. Oleme poodides kehtestanud rangemad hügieeninõuded. Soovitame ka klientidele, et ärge katsuge poes igasuguseid asju – ikka ainult neid, mida kavatsete ära osta."

Raskusi tekitavad paanikas ostjad

Ka kaupluste töötajatele on kehtestatud rangemad nõuded. Näiteks peavad nad sagedamini pesema käsi ja eri pindasid, millega kliendid ja ka töötajad ise kokku puutuvad. "Samuti oleme piiranud lahtiolekuaegu, sest sel juhul töötab ühel päeval üks vahetus – siis nad ei puutu teiste vahetustega kokku ega saa ka üksteist nakatada," selgitas toiduliidu juhataja Sirje Potisepp. "Kui ühes vahetuses peaks avastatama nakatunu, siis ei pea kogu kauplust kõikide töötajate karantiini tõttu kinni panema."

Ka Potisepp kinnitas, et kaupa jagub kõikidele. "Eestis nälga ei ole – ärge tormake poodi, kõige suuremad tarneaukude tekitajad oleme me ise," tõdes ta. "Meil on olemas umbes kahe kuu varu ja neid varusid täiendatakse. Kõik esmatarbekaupade vajadused saavad rahuldatud."
Potisepp tunnistas sama, et kõige suurem probleem tekib siis, kui kaupade liikumine on mingil põhjusel takistatud. "Kaupade vaba liikumine ja piiripunktide võimalikult kiire ületamine on elulise tähtsusega," selgitas ta. "Kui tellimused tõusevad üleöö, siis peame mõistma, et mitte ükski tootja pole selleks valmis."

Laadimine...Laadimine...