Superhaigla aitab ka arstidel ja õdedel kodumaale jääda

Erakorralisele meditsiinile on ette nähtud eraldi sissesõit ja väljapääs, maja katusele tuleb ka helikopteri maandumisplats.

Pilt: Scanpix

Superhaigla aitab ka arstidel ja õdedel kodumaale jääda

Kai Maran

Erakorralisele meditsiinile on ette nähtud eraldi sissesõit ja väljapääs, maja katusele tuleb ka helikopteri maandumisplats.

Lasnamäe algusesse on kavas ehitada Eesti nüüdisaegseim tipphaigla, mis koondab ühte linnakusse kõik praegu linna kahes keskhaiglas pakutavad erialad. Möödunud nädalal kirjutasid linn ja riik alla kokkuleppele hakata haigla rajamist ette valmistama.


"Tallinna haigla peaks tulema aadressidele Narva mnt 129a ja 129b," ütles abilinnapea Tõnis Mölder. "Teine oluline teetähis on Tallinna haigla funktsionaalse arengukava valmimine."


Tallinn üksi kogu tervishoidu kindlasti pakkuda ei suuda ja siin on vaja leida tugevad partnerid, lausus Mölder, kelle sõnul on riik linnale kahtlemata tugevamaim partner. "Ministeerium on valmis koostöös Tallinna linnaga moodustama töörühma, mille eesmärk  on luua ühisettevõte, mis võiks ja peaks hakkama Tallinna haiglat lähiaastail rajama," selgitas ta.


Tervise- ja tööministri Riina Sikkuti sõnul on nüüdisaegsed töötingimused üks eeldusi, et Eestis ka tulevikus arste jaguks ja patsiendid tipptasemel ravi saaksid. "Meie tervishoiu kõige piiratum ressurss on inimesed – arstid, õed ja teised meditsiinitöötajad," ütles minister. "Maailmatasemel ravi pakkumiseks Eestis peame motiveerima spetsialiste ka siin töötama. Viimaste aastatega paranenud töökeskkond ja tublisti kasvanud palgad on juba aidanud pidurdada arstide ja õdede lahkumist välismaale. Uus nüüdisaegne meditsiinilinnak loob veelgi paremad võimalused eri spetsialistide ja ekspertide koostööks, ravi taseme paranemiseks ning arstiabi jätkusuutlikkuseks. Seda ikka meie inimeste parema tervise nimel."


Ammune soovitus


Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsleri Maris Jesse sõnul järgib uue meditsiinilinnaku loomine välisekspertide juba 2000. aastal antud soovitusi. Tallinna keskhaiglate haiglavõrgu soovitas raport pikema vaatena ümber ehitada. Seda ka linna liblikakujulist kuju arvestades, kus haiglavõrk suures osas paikneb nn liblika ühel tiival. "See tekitab juurdepääsu väljakutseid liblika teise tiiva elanikele," tõdes Jesse. "Pirita, Viimsi, Lasnamäe ja Maardu piirkonna elanike arv aga on viieteist aasta jooksul veelgi kasvanud."


Praegu liigutakse Möldri sõnul edasi meditsiinitehnoloogia projektiga, millele järgneb ehitusprojekt. Tulevikus saavad uues haiglas koos olema Ida- ja Lääne-Tallinna keskhaigla. "Kokku peaks haiglas olema 4000 töötajat," ütles Mölder. "Kokku peaks uus haigla ravima 25% Eesti haiglaravil viibijatest."


Sikkut rõhutas, et lisaks tulevasele Tallinna haiglale jäävad kõikidesse linnaosadesse tervisekeskused, et kodulähedane arstiabi oleks ka tulevikus igal pool Tallinnas kättesaadav.


Uue haigla ravimahtu planeerides arvestavad selle loojad rahvastiku muudatustega, seniseid teenuste mahte vanusegrupiti ja eeldatavaid muudatusi tervishoius. "Erakorralisele meditsiinile on ette nähtud eraldi sissesõit ja väljapääs," mainis Mölder. "Eraldi sissepääs ja ruumid lisavad abiandmise kiirust. Korpuse ülaossa on planeeritud ka helikopteri maandumisplats."


Esialgne projekt juba tänavu


Lisaks haigla peakorpusele ja tervisekeskusele on sinna planeeritud veel mitmeid hooneid, mille sisu saab luua vastavalt vajadusele.
Sikkuti sõnul peame praegu tegema otsuseid, millel on mõju  järgmiseks mitmekümneks aastaks. "Meditsiinis toimub kiire areng, me ei rahuldu enam nende diagnostika- ja ravivõimalustega, mis olid kättesaadavad 10-15 aastat tagasi. Nii peame ka vaatama ajas edasi," ütles minister. "Juba pea 20 aastat tagasi hinnati, et praeguste amortiseerunud hoonete asemel oleks mõistlik rajada uus meditsiinikompleks. Uus keskhaigla lauluväljaku lähistel parandab tulevikus arstiabi kättesaadavust ja ravikvaliteeti nii Tallinna ja Harjumaa kui ka teiste maakondade elanikele."


"Haiglalinnaku esimese osana valmib Lasnamäe tervisekeskus aastal 2021," lisas Mölder. Lasnamäe tervisekeskuse eskiisprojekt peaks valmima juba sel aastal.


Linna ja riigi ühise töörühma konkreetne tegevusplaan pannakse paika 2020. aasta märtsiks. Loodava töörühma ülesanne on töötada välja riigi ja linna tööjaotus, tegevus- ja ajakava, juriidiline koostöövorm ning finantseerimisplaan hiljemalt 2020. aasta 1. märtsiks.
Möldri hinnangul võiks haigla valmida aastail 2025-2026.

 

 

 

Arstid ootavad ülekoormusele leevendust


"Küllap on uues haiglas tööks paremad ruumid ja seadmed," ütles Eesti arstide liidu peasekretär dr Katrin Rehemaa.


"Veel olulisem on aga, et paraneksid tervishoiutöötajate töökorraldus ja töötasu ning väheneks ülekoormus," lisas Rehemaa. "Kui riigi- ja tervishoiujuhid tegeleksid nende küsimustega sama kirglikult kui hoonete ehitamisega, siis võib  loota, et uutesse majadesse jätkub ka arste ja õdesid."


Tallinna haiglasse on kavandatud nüüdisaegne piltdiagnostika ja  funktsionaaldiagnostika, et muuta töötingimused atraktiivseks kõigile meditsiinitöötajatele.

Laadimine...Laadimine...