"Teeme ära!" talgupäeval koristavad Eestit kümned tuhanded inimesed

"Teeme ära!" talgupäevast võtavad laupäeval osa kümned tuhanded inimesed, et koristada Eestit risust ja prügist. Varahommikune registreerumise seis ennustas taas rohket osavõttu – kavas on üle 2100 talgu vähemalt 40 000 osalejaga.

Pilt: Scanpix

"Teeme ära!" talgupäeval koristavad Eestit kümned tuhanded inimesed

"Teeme ära!" talgupäevast võtavad laupäeval osa kümned tuhanded inimesed, et koristada Eestit risust ja prügist. Varahommikune registreerumise seis ennustas taas rohket osavõttu – kavas on üle 2100 talgu vähemalt 40 000 osalejaga.

Juubelihõngulisest talgupäevast võtavad osa ka president Kersti Kaljulaid, kes osaleb Põlvamaal Maarja Külas korraldatavatel talgutel pealkirjaga "Ratastoolitee Võnnu kihelkonna värvidesse", ning peaminister Jüri Ratas, kes osaleb Tartu koduta loomade varjupaiga heakorratalgutel, vahendas BNS talgupäeva staai teadet.

Talgutele nii linnas kui ka maal oodatakse kõiki inimesi – sealhulgas neid, kes jätsid otsustamise viimasele hetkele –, sest abikäsi läheb vaja igal pool. Ilmateenistus lubab laupäevaks väga mõnusat talguilma, mis sobib ühtlasi hästi Eesti värvimiseks kihelkonnavärvidesse. Vahetuid emotsioone otse talgupaikadest saab jälgida talguveebist aadressil www.teemeara.ee/otse.

"Kümne aasta eest toimus esimene suur kodanikualgatus "Teeme ära!" egiidi all, mis andis vabatahtlikule tegevusele Eestis seninägematud mõõtmed. Tänavu, mil Eesti riik tähistab 100. sünnipäeva, teevad kümned tuhanded eestimaalased talgupäeval ühiselt tuhandeid talgutegusid, mis on hindamatu väärtusega kingitus kogu Eestimaale," rääkis talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimees Tarmo Tüür.

Ilmateenistuse andmetel tuleb laupäeval vähese ja vahelduva pilvisusega sajuta ilm, puhub läänekaaretuul 2-8 m/s. Sooja on 11-15 kraadi, rannikul paiguti 7 kraadi. Mitmes Eesti paigas on keskmine või suur tuleoht.

Talgupäeva meeskond ja päästeamet rõhutavad ohutusnõuete järgimise tähtsust tuletegemisel, samuti veeohutuse ja tööohutuse olulisust. Lõhkekeha või seda meenutava objekti leidmisel ei tohi seda puudutada, vaid minna kaugemale ja anda leiust kohe teada numbril 112. Katmata luukidega kaevudest või muudest ohtlike rajatistest tuleb teatada päästeala infotelefonile 1524. Erilise tähelepanuga tuleks jälgida ka talgutel osalevaid lapsi, ja seda eriti veekogude ääres.

Talgupäeval osalejad saavad talguveebist välja printida isikliku talguhundi passi, "Teeme ära!" talgupäeval kaasalöömist tähistava tunnuskirja. Talguliste premeerimiseks on talgupäeva partneritel mitmeid eripakkumisi, näiteks on passi omanikel võimalik kuni laupäeva õhtuni kõigil Elroni liinidel poole hinnaga sõita. Töötukassa jagab registreeritud töötutele talgutel osalemisel ka sõidutoetust.

Talgulised on oodatud jagama oma muljeid ja talguleide aadressil www.teemeara.ee/talgulood. Pilte saab jagada talgupäeva Facebooki lehel hashtag'iga #teemeära2018 või saata oma piltide link e-postiga aadressile info@teemeara.ee – juurde märkida talgute nimi ja koht. Talgupäevavideod võib üles laadida Youtube'i, märksõnaga "Teeme ära 2018". Talgujuhtide tagasisidet oodatakse aadressil http://www.teemeara.ee/talgujuhile/tagasiside.

Tänavune talgukevad on Eesti juubeli ja Euroopa kultuuripärandiaasta hõnguline. Talgupäeva fookuses on üleskutse kaunistada Eesti oma kodukihelkonna värvidega ja rikastada talgulauda põnevate maitsetega erinevatest rahvusköökidest. Ligi 800 talgupaigas on plaanis pakkuda talgulistele mõnd piirkondlikku rooga, hõimu- või rahvustoitu. Talgujuhid, kes soovivad saada talgulaua katmise hõlbustamiseks 25-eurost Selveri kinkekaarti, võivad jätkuvalt oma retsepti sisestada talguveebi www.teemeara.ee. Põnevamate retseptide valiku leiab veebiraamatust aadressil www.teemeara.ee/retseptid.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena lõid kaasa Kodanikuühiskonna sihtkapital, riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond, kultuuriministeerium, Selver, integratsiooni sihtasutus, Tamrex, Vizeum, Vivacolor, Bauhof, Omniva, Tele2, Nordic Hotel Forum, Dorpat  ja teised.

Eelmisel aastal toimus üle Eesti kokku 2130 talgut, millest võttis osa 52 650 inimest ehk 4 protsenti eestimaalastest.

Laadimine...Laadimine...