Tõnis Mölder: ühiskond ei ole eutanaasiaks küps

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder tõdes, et ehkki komisjon ei nõustunud pöördumisega, on selles tõstatatu osale ühiskonnast väga oluline. Samas peab tema sõnul elu lõpetamise otsuse seadustamiseks olema valmis tervishoid, sotsiaalhoolekanne ning ühiskond tervikuna. "Seda valmisolekut praegu ei ole," ütles ta. 

Pilt: Ilja Matusihis
Eesti

Tõnis Mölder: ühiskond ei ole eutanaasiaks küps (2)

Toimetaja: Jaanika Valk

"Saame tervikuna aru, et teatud osale ühiskonnast on see väga oluline teema, aga eutanaasia on kõige kriitilisem ja raskem olukord, enne seda peab tulema sinna juurde kõik meditsiini puudutavad küsimused. Nende teenuste kättesaadavus ja kvaliteet vajab tõhustamist," ütles sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder, et sotsiaalkomisjon ei toeta eutanaasia seadustamiseks tehtud pöördumist. 

Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas tänasel istungil mitte nõustuda kollektiivse pöördumisega "Seadustame Eestis eutanaasia".

Mölder tõdes, et ehkki komisjon ei nõustunud pöördumisega, on selles tõstatatu osale ühiskonnast väga oluline. Samas peab tema sõnul elu lõpetamise otsuse seadustamiseks olema valmis tervishoid, sotsiaalhoolekanne ning ühiskond tervikuna. "Seda valmisolekut praegu ei ole," ütles ta. 

"Selleks, et komisjon saaks naasta eutanaasiaga seotud arutelude juurde, tuleb eelnevalt lahendada olulisemad muud küsimused – palliatiiv- ja toetusravi komplekssed kitsaskohad aga ka tulevikujuhiste võimaluste parandamine," lisas Mölder. 

Mölderi sõnul peab komisjon oluliseks isiku vaba tahte alusel notari juures kinnitatud tulevikujuhise ehk patsienditestamendi kajastumist riiklikus süsteemis. "Selleks teeb sotsiaalkomisjon Sotsiaalministeeriumile ettepaneku otsida võimalusi, et tervishoiuteenuse osutajatel oleks e-tervise infosüsteemi kaudu ligipääs patsienditestamendis väljendatud isiku tahtele," selgitas ta.

Eetilised küsimused

Samuti teeb komisjon ministeeriumile ettepaneku moodustada ekspertidest koosnev töörühm, leidmaks võimalusi elulõpu kitsaskohtade lahendamiseks. "Seal on palju eetilisi küsimusi ja muid küsimusi, mis vajavad lahendamist, see on pikem protsess. Hetkel me ei toetanud seda, sest leiame et ühiskond ei ole piisavalt küps hetkel selleks otsuseks ja näeme, et siin on veel palju kitsaskohti," ütles Mölder.

Mölderi sõnul on oluline, et ühiskonnas ei tekiks teatud inimgruppidele survet, et mingis vanuses otsustataks eutanaasia kasuks, sest tunnetatakse, et elukvaliteet pole teatud ealiste iseärasuste tõttu nii hea. "Eutanaasia ei saa olla kuidagi esimene valik, seal peab olema teisi alternatiivseid valikuid ja me ei tahaks, et ühiskond survestaks inimest eutanaasiat rakendama," ütles Mölder.

Sotsiaalkomisjoni liige Hele Everaus lisas, et eutanaasia puhul tuleb arvestada ka arstide arvamusega. Septembris toimunud Arstide Liidu korraldatud arutelul jäi tema sõnul kõlama mõte, et õigus eutanaasiale tähendab kellegi teise kohustust toiming läbi viia ning selleks tuleb tervishoiusüsteem veel ette valmistada.

Kitsale ringile

Mölderi sõnul peab nii ühiskond kui ministeerium seisma selle eest, et haiglate pakutav ravi ja teenuse kättesaadavus on maksimaalselt tagatud ja siis võime rääkida ka eutanaasia teemast," ütles Mölder. 

"Eutanaasia on ikkagi väga selge ja kitsa ringi inimeste jaoks lahendus, mida isiklikul tasemel mõistan, aga see ei olnud komisjoni terviku otsus. Kui eutanaasia seadustada, siis laialdast või massilist kasutamist vaevalt sellele tekib, mis ei tähenda, et seda arutelu ei peaks ühiskonnas pidama," lisas Mölder. 

Kollektiivse pöördumise esitajad tegid pöördumises Riigikogule ettepaneku seadustada eutanaasia, mis lähtub inimese tahteavaldusest. Selleks tulnuks pöördumise esitajate hinnangul Riigikogul koostöös täidesaatva võimuga töötada välja õigusaktid, mis lubaks inimestel otsustada oma elu lõpu üle nii, et see ei oleks piinarikas.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...