VIDEO! Ratas: presidendi veto pensionireformile on õigusriigi loomulik osa

Peaminister Jüri Ratase sõnul on president Kersti Kaljulaidi reedene otsus jätta kohustusliku kogumispensioni reformi seadus välja kuulutamata tema seadusest tulenev võimalus ning õigusriigi loomulik osa.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

VIDEO! Ratas: presidendi veto pensionireformile on õigusriigi loomulik osa (1)

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Peaminister Jüri Ratase sõnul on president Kersti Kaljulaidi reedene otsus jätta kohustusliku kogumispensioni reformi seadus välja kuulutamata tema seadusest tulenev võimalus ning õigusriigi loomulik osa.

 

"Selliste õiguslike vaidluste lahendamiseks ongi seaduses vastavad toimimisviisid ette nähtud," kirjutas Ratas sotsiaalvõrgustikus Facebook. "Nüüd on riigikogul võimalik presidendi põhjendusi kaaluda. Tarvidusel teeb kõigi seaduste põhiseaduslikkuse kohta lõpliku otsuse Riigikohus."

Ratase sõnul on teise pensionisamba reformimisel valitsuse seisukoht, et see muudab pensionisüsteemi paindlikumaks, aga kaitseb ka pensionikogujat ning motiveerib fonde pakkuma paremat toolikust.

"Reformi tulemusel on inimestel suuremad vabadused kogutud raha kasutamisel ja oma pensionipõlve kindlustamisel. Kõigil soovijatel on võimalik teise sambasse kogumist jätkata, nagu kavatsen käituda ka mina. Meie inimeste väärikas vanaduspõlv on ja jääb selle valitsuskoalitsiooni üheks oluliseks prioriteediks," kirjutas Ratas.

President Kersti Kaljulaid jättis reedel teise pensionisamba reformi seaduse välja kuulutamata, sest leidis selles hulga vastuolusid põhiseadusega.

Karilaid: presidendi otsus oli aimatav

"President kasutas oma õigust seadus tagasi lükata, mis oli ka aimatav," ütles Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid. "Aga kuna ekspertarvamusi on pensionireformi kohta seinast seina, siis pean vähetõenäoliseks, et Riigikogu oma seisukohta muudab."

Karilaid ütles, et midagi uut president oma kommentaaris välja ei toonud.

"On mõistlik, et nii suurt tähelepanu pälvinud seaduse osas kujundab lisaks õiguskantslerile, Riigikogule ja presidendile seisukoha ka Riigikohus," sõnas ta. "Samas peame arvestama, et rahval on teise pensionisamba osas suured ootused. Inimesed soovivad suuremat valikuvabadust oma kogutud raha kasutamise osas."

Martin Helme: Kaljulaidi pensionireformi veto ei lähtu põhiseadusest

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) rahandusminister Martin Helme hinnangul ei lähtunud president Kersti Kaljulaidi otsus jätta pensionireformi seadus välja kuulutamata põhiseadusest, vaid on poliitiline.

"Kersti Kaljulaid ei pakkunud kahjuks mingit üllatust oma otsusega blokeerida pensionireform," kirjutas Helme sotsiaalvõrgustikus Facebook ja lisas, et kuigi Kaljulaid väidab, et tema veto lähtub põhiseadusest on kogu argumentatsioon üheselt poliitiline.

"Põhiseaduse viigilehte on tarvis selleks, et saaks asja venitada ning ka riigikohtu poliitikasse mässida," leidis Helme. "Sest riigikohus peab hakkama sisuliselt poliitilist vaidlust lahendama, võttes endale parlamendi ülemkoja rolli. President on valitud parlamendi poolt, riigikohtunikud samuti. Riigikogu on valitud rahva poolt, tema poliitiliste valikute üle ei saa teha järelvalvet tema enda poolt valitud instiutsioonid, riigikogu saab oma mandaadi rahvalt ja annab aru rahvale. Ta on oma valikutes (sotsiaal)poliitikat teha vaba. Presidendi ja riigikohtu vabadus teha poliitikat on meie põhiseaduse kohaselt nullilähedane," kirjutas Helme.

Helme leidis, et Kaljulaid teeb kohtule karuteene, tõmmates ta poliitikasse. "See toob paratamatult kaasa debati kohtute rollist ja sellest, kas meil on näiteks sarnaselt Poolale vaja oma kohtureformi," lisas ta.

"Väide, nagu takistaks põhiseadus riigikogul muuta mõne maksu sihtotstarvet on ilmselgelt väär. Väide, nagu tooks praegune pensionireform kusagil helesinises tulevikus kaasa kas kõrgemad maksumäärad või madalama pensioni on ühteaegu vastuolus senise andmestikuga kui usutavusega, et senised lühiajaliste ennustustega totaalselt eksinud prognoosijad on pikaaegsetega tõele lähemal. Ning eirab lihtsat tõde, et parlamendil on õigus vastu võtta seadusi, mis muudavad ühiskonnakorraldust põhjalikult - selles pole küll midagi põhiseadusvastast, lihtsalt iga parlament teeb seda oma poliitilisel vastutusel. Meie oleme veendunud, et pensionireform parandab pensioneid nii lühikeses kui pikas plaanis, oleme selle muutuse tegemiseks saanud rahvalt mandaadi ning peame kolme aasta pärast sellest rahvale aru andma. Kus ja millal annab rahvale oma tegevuse eest aru Kaljulaid või Tartu kõrged kohtunikud," kirjutas Helme.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...