VIDEO! Terviseamet: testide ja enesekaitsevahendite tarnete probleemid on reaalsus

"Varude aspekt on väga kriitiline komponent – me oleme teinud hankeid kohapealsete tootjatega ja saanud kaitseväelt varusid," ütles terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai. "Me otsime lahendust neile probleemidele. Nii isikukaitsevahendid kui testimisvahendid, sh diagnostikumid on muutunud defitsiidiks kogu Euroopa Liidus ja tuleb arvestada, et neid peab jätkuma pikemaks perioodiks, ilmselt kuudeks." 

Pilt: Albert Truuväärt

VIDEO! Terviseamet: testide ja enesekaitsevahendite tarnete probleemid on reaalsus (4)

Toimetaja: Toomas Raag / Video: Dmitri Povilaitis

"Varude aspekt on väga kriitiline komponent – me oleme teinud hankeid kohapealsete tootjatega ja saanud kaitseväelt varusid," ütles terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai. "Me otsime lahendust neile probleemidele. Nii isikukaitsevahendid kui testimisvahendid, sh diagnostikumid on muutunud defitsiidiks kogu Euroopa Liidus ja tuleb arvestada, et neid peab jätkuma pikemaks perioodiks, ilmselt kuudeks." 

Kadai ütles, et haigestumiste andmete puhul on terviseameti ülesanne tagada inimeste privaatsus: "Me ei tohi kuidagimoodi seda haigust kujundada eliithaiguseks – see ei ole terve ühiskonnana käitumine." 

Eestis keskendutakse testimisel endiselt riskirühmadele

Kadai ütles, et WHO on andnud soovituse testida kõiki. "Aga öelnud ka, et kui testimisvõimekus riigis on piiratud, siis tuleb see suunata riskirühmadele, rasketele haigetele ja tervishoiutöötajatele," sõnas Kadai.

"Täiendavalt on välja töötamisel lahendus, kuidas läbi perearsti saaksid riskirühmade patsiendid ennast testida," ütles ta.

"Meie ülesanne on ennekõike keskenduda riskirühmadele, siis hoiame ära kõige halvema – see on ka muu maailma kogemus," ütles Kadai. "Hoidke oma lähedasi ja suhelge vanemate inimestega kas läbi telefoni või muul viisil – haigus võib levida kergete vormidega, nii et inimene ise ei saagi aru, et ta haige on."

Kadai lisas, et haiglates ja hooldekodudes on alates tänasest ka hingehoidja teenus, sest kogu situatsioon on tekitanud inimestes ängistust ja hirmu.

Eestis praegu endiselt vaid üks tervenenu

Kadai selgitas, et kõik riigid lülituvad samale strateegiale, kui haigus laialdaselt levib. "Kui me kinnitame raskemad haigusjuhud, siis ametlik statistika näeb tõsisem välja," selgitas ta.

"Maailma statistika on praegu 200 000 haigusjuhtu, aga üksi riik ei tuvasta 100% tegelikest haigestumistest ja seetõttu tuleb reservatsiooniga suhtuda ka suremuse protsenti." 

Koroonaviirusest tervenenuid on Eestis praegu endiselt üks. "Sümptomid kaovad varem, aga viirust inimese organism veel levitab – ka teadusringkonnas ei teata praegu veel, kas ja kui nakkuslik inimene on," ütles Kadai.

Praegu viibib Eestis haiglaravil koroonaga kolm inimest ja haiglasse sisse võetud patsientide testimisel on vaja kiiresti teada, kas tegu on koroonaviiruse patsiendiga, sest haiglas ei tohi seada ohtu teisi haigeid ja patsiente.

"Tegelikult ei ole oluline, kas inimesel on gripp või muu äge viirus, ta peab käituma samamoodi – mitte nakatama teis," rõhutas Kadai.

Murekohaks on testide ja enesekaitsevahendite varud

Kadai ütles, et varude puhul võib ravimite hulgaga tekkida probleeme – murekohaks on ka testide varud.

Ta sõnas, et tarnete probleemid on reaalsus, sest lepingupartnerid ei suuda lepingutingimusi ja tarneid täita. "Me otsime lahendust neile probleemidele," sõnas ta.

"Paljud riigid on kehtestanud ekspordikeelu – ravimitele seda veel kehtestatud pole, aga me peame varude osas väga kriitiliselt sellesse suhtuma," sõnas Kadai.

Defitsiit ohustab ka diagnostikumide ja isikukaitsevahendite varusid ja kättesaadavust. "Hoiame ülevaadet varude osas ning oleme esitanud tellimuse EL ühishankesse," ütles Kadai.

Täna hommikul diagnoositud 258 nakatunut

"Kolmapäeva hommikuks oli Eestis koroonaviirus diagnoositud 258 inimesel, alates 31. jaanuarist on kokku tehtud 2020 COVID-19 testi. Enamikul koroonaviirusega patsientidel on kerged sümptomid," ütles Kadai.

"Maakondade lõikes elab enim haigestunuid Harju- ja Saaremaal (eilsete positiivsete proovide maakondlik jaotus saabub täna õhtuks)," selgitas Kadai. "Haiglaravil viibi hetkel 3 inimest -  kaks neist kergemalt, üks raskemalt. Nakatunud viibivad Pärnu haiglas ja Tartu ülikooli kliinikumis."

Kadai sõnul on Eestis viirushaiguse COVID-19 tuvastamise võimekus täna terviseameti, Tartu ülikooli kliinikumi, Synlabi, Põhja-Eesti regionaalhaigla, Ida-Viru keskhaigla ja Pärnu haigla laborites.

Päevas tehakse 500-600 proovi

"Kolmapäevase seisuga suudavad laborid analüüsida päeva jooksul 500-600 proovi. Testimise võimekus on piisav nende inimeste jaoks, keda on vaja testida -  ennekõike raskelt haiged ja riskirühmadesse kuuluvad inimesed, sh eakad ja krooniliste haigustega inimesed," ütles Kadai.

"Tervishoiuressursside võimalikult säästlikuks kasutamiseks, ei ole viiruse kasvavat levikut arvestades kergemate viirushaiguse tunnustega patsientide testimine enam otstarbekas (sellist taktikat kasutatakse viirusepideemiate faasis, kus tegu on juba kohapealse leviku piiramisega mitte enam leviku Eestisse jõudmise tõkestamisega). Sümptomite avaldumisel tuleb helistada perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220, kust antakse käitumisjuhised."

Kadai ütles, et tugeva hingamisraskuse või õhupuuduse korral helistage hädaabinumbrile 112.

"Testi vajalikkust hindab arst ning seda tehakse meditsiinilisel näidustusel," sõnas Kadai. "Kui inimene haigestub, siis peaks ta igal juhul püsima kodus ja võimalusel teavitama haigestumisest inimesi, kellega ta on olnud viimastel päevadel lähikontaktis. Kui sümptomid on kerged – köha, väike palavik, siis tuleb püsida kodus ja vajadusel leevendada sümptomeid. Haigussümptomite (palavik, köha, nohu) leevendamiseks soovitame sümptomaatilist ravi käsimüügiravimitega."

Lisainfot leiab terviseameti temaatiliselt kodulehelt www.terviseamet.ee/uuskoroonaviirus ja Terviseameti Facebookist. Eriolukorda puudutavatele küsimustele leiab vastused valitsuse kodulehelt  www.valitsus.ee/et/eriolukord#KKK

Riigi päästepakett keskendub töökohtade säilitamisele

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) asekantsler Viljar Lubi sõnul töötab ministeerium koroonaviiruse majandusmõjudele reageerimiseks  välja kolmeosalise leevenduspaketi.  "Olulisemaks fookuseks on see, kuidas tagada töökohtade säilimine ja ettevõtete likviidsus," sõnas Lubi kolmapäevasel pressikonverentsil. 

Lubi sõnul on paketi eesmärk olla esialgsele šokile reageerimiseks kiire ja mõjus.

"Paketil saab olema kolm osa," märkis Lubi. "Esiteks tööturumeetmed, mida töötab parasjagu välja töötukassa. Teiseks likviidsusmeetmed, plaanis on kasvatada olulisel määral SA Kredexi võimekust ning seejuures on käimas konsultatsioonid pankadega." 

Kolmandaks osaks paketist on maksumeetmed, mida töötab välja rahandusministeerium. "Paketi eesmärk on olla võimalikult mõjus ja kõik meetmed võiksid olla kiiresti rakendatavad," märkis Lubi. 

"Kõik mis puudutav kaubavahetust on meie suur prioriteet, et kaubavahetus ei jääks piiridel seisma,” lisas Lubi. 

 


4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...