TÄNA! Teeme Ära talgukevad on pühendatud kodumaistele värvidele, mustritele ja maitsetele

Tänavune Teeme Ära talgukevad saab avastardi Tallinna bussijaama juures asuvast Triinude Toiduministeeriumist, kus korraldajad teevad juttu nii talgutoidust, kihelkonnavärvidest kui ka kõigest muust, mis tänavuse talgupäevaga seoses vajab rääkimist.  "Tänavusel juubeliaastal seome talgud igaühe kodupaigast tuttavate värvide ja mustrite ning põnevate maitsetega," rääkis Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimees Tarmo Tüür.

Pilt: Scanpix/ pilt on illustreeriv
Loodus Eesti

TÄNA! Teeme Ära talgukevad on pühendatud kodumaistele värvidele, mustritele ja maitsetele

Tänavune Teeme Ära talgukevad saab avastardi Tallinna bussijaama juures asuvast Triinude Toiduministeeriumist, kus korraldajad teevad juttu nii talgutoidust, kihelkonnavärvidest kui ka kõigest muust, mis tänavuse talgupäevaga seoses vajab rääkimist.  "Tänavusel juubeliaastal seome talgud igaühe kodupaigast tuttavate värvide ja mustrite ning põnevate maitsetega," rääkis Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimees Tarmo Tüür.

Maikuu esimesel laupäeval, 5. mail üle Eesti peetavat Teeme Ära talgupäeva võib tänavu iseloomustada sõnapaariga "suur maalritöö". "Mida see siis täpsemalt tähendab ja kuidas on talgupäev seotud kihelkonnavärvide ning Eesti 100. sünnipäeva tähistamisega? Mil moel tulevad talgulaua katmisel mängu Euroopa kultuuripärandi aasta, piirkondlikud toidutraditsioonid ning hõimu- ja rahvustoidud? Kõigest kuuleb lähemalt juba talgukevade väljakuulutamisel," vahendab BNS korraldajate lubadust.

Muuhulgas tutvustatakse äsja trükist tulnud raamatut "Eesti kihelkondade värvid", süüakse talgusuppi ja mekitaks ka muid põnevaid maitseid, mida pakub sel korral udmurdi kokk Ljudmila Ruukel.

Tänavusi talgujutte räägivad Teeme Ära talgupäeva eestvedaja ning Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimees Tarmo Tüür, riigikantselei EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu ning Piret Hartman, kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler. Talgu-uudistele lisaks saab heita pilgu tänavusse talgute stardipaketti.

Tüüri sõnul on talgupäeva meeskonnal tänavu talgulistele kaks üleskutset: anda oma elukeskkonnale värvi ja kinkida Eestile kodukihelkonna värvid ning väärtustada Euroopa kultuuripärandi aastal piirkondlikke toidutraditsioone ja rikastada talgulauda piirkonna, hõimu- või rahvustoitudega. "Tänavusel juubeliaastal seome talgud igaühe kodupaigast tuttavate värvide ja mustrite ning põnevate maitsetega," rääkis Tüür. "Eesti kihelkondade värvidest inspireeritud pintslitõmbed võiksid sel kevadel rõõmsamaks muuta kogu meie halli argipäeva ja elukeskkonna nii maal kui ka linnaruumis. Samamoodi võiksid uued ja unustatud maitsed aidata paremini mõista kultuurilist mitmekesisust."

"Eesti inimestele on läbi aegade olnud oluline kodukoha tunnetus. Talgupäev on hea võimalus tuua paikkondlik ajalugu tänapäeva ning Eesti juubeliaastal taasavastada oma kodukoha kihelkonnavärvid," ütles riigikantselei EV100 suurprojektide juht Margus Kasterpalu. "Kihelkonnavärvidesse sobib värvida kõiki esemeid, mis värskendamist vajavad. Uue pidurüü võib Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul anda näiteks bussiootepaviljonidele, postkastialustele, aedadele ja piiretele, külamaja istepinkidele, kuuri- ja aidaustele, lillekastidele või isegi köögikappidele," lisas Kasterpalu.

Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler, Euroopa kultuuripärandiaasta juhtnõukogu liige Piret Hartman ütles, et Euroopa kultuuripärandi aasta aitab Eesti juubeliaastal veelgi enam esile tõsta rikkalikku ja mitmekesist pärandit. "Innustame talgujuhte, et nad valmistaksid talgupäeval lisaks mõnusale koosolemisele ja koostegemisele ühiselt huvitavaid rahvuslikke toite, mis võivad olla pärit nende enda kihelkonnast või kaugemaltki. Sellega tähistame üheskoos meie kultuuriruumi mitmekülgsust."

Euroopa kultuuripärandi aasta raames kutsuvad korraldajad talgujuhte avastama erinevaid toidutraditsioone ja rikastama talgulauda põnevate maitsetega, mis pärinevad mõne piirkonna, hõimu- või rahvusköögist. Tore on pakkuda talgulõunal oma piirkonnale omaseid toite, põnevaid hõimutoite ja ka meile võõramaid rahvustoite – olgu siis retsept pärit seto või liivi, kihnu või kadrina, läti või poola, udmurdi või ukraina, või hoopis mõnest muust köögist, märkisid korraldajad.

Talgujuhid, kes panevad oma talgud kirja talguveebi, saavad ka tänavu talgute stardipaketi, mis on kokku pandud koostööpartnerite toel ja vabatahtlike kaasabil talgukorras. Stardipakett koosneb praktilistest vahenditest ja soovitustest talgupäeva korraldamiseks, sisaldades tänavu järgmisi asju: töökindad, esmaabipakett, pintsel, raamat "Eesti kihelkondade värvid", ajaleht Talguline, antiseptiline kreem, küpsised, müslibatoonid, soolane amps talgulauale, samuti ehitus- ja aiapoe sooduskupong, talgukuulutused, Talguhundi kleepsud ja muud talgunõuanded.

Lisaks sellele saavad talgujuhid tellida tänavu oma kogukonnale tasuta uue grupipostkasti Omnivalt, milles täpselt nii palju postkaste kui vaja. Ühise talgutööna võib siis valmistada postikastialuse ja värvida selle kodukihelkonna värvidesse.

Teeme Ära talgupäev on kümnete tuhandete eestimaalaste igakevadine suursündmus, et tulla kokku ja teha üheskoos ära kodupaiga kõige olulisemad tööd. Talgute registreerimine talguveebis algab 15. märtsil ning stardipakettide laialisaatmine ja talguliste kirjapanek saavad hoo sisse 5. aprillist. 2017. aastal korraldati üle Eesti kokku 2130 talgut, millest võttis osa 52 650 inimest ehk neli protsenti eestimaalastest.

Laadimine...Laadimine...