FOTOD JA VIDEO! Linnateatri peanäitejuht Elmo Nüganen: uue maja ootus on kõige magusam aeg

"See on kõige magusam aeg, kui sa pole veel uude majja kolinud, elad ajutise elamispinna peal ja näed, kuidas sinu maja saab üha rohkem sellise ilme, nagu sa oled kunagi mõelnud," ütles teatri peanäitejuht Elmo Nüganen. Täna peeti Tallinna Linnateatri uue lao- ja tootmishoone sarikapidu.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO! Linnateatri peanäitejuht Elmo Nüganen: uue maja ootus on kõige magusam aeg

Toimetaja: Toomas Raag

"See on kõige magusam aeg, kui sa pole veel uude majja kolinud, elad ajutise elamispinna peal ja näed, kuidas sinu maja saab üha rohkem sellise ilme, nagu sa oled kunagi mõelnud," ütles teatri peanäitejuht Elmo Nüganen. Täna peeti Tallinna Linnateatri uue lao- ja tootmishoone sarikapidu.

 

Elmo Nüganen, kes on olnud teatrijuhi ametis 1992. aastast, rääkis muutustest, mille lävel linnateater seisab. "Järgmine sügis hakkab teater vaikselt asju kokku pakkima ja siit lahkuma," ütles Nüganen. "Muidugi ei lahkuta nii, et tõmmatakse kõigist seintest korraga juhtmed välja, vaid sammhaaval augustist kuni detsembrini."

Tallinna Linnateater valmistub uue maja ehitusperioodiks ja suureks kolimiseks.

38images

"Töökojad kolivad selleks ajaks juba valminud kompleksisse, kus on puidutsehh, metallitsehh ja kõik muu teatri tööks vajalik," ütles Nüganen. "Seni tehti seda kõike vanalinna keldrites ja see oli tervisele väga kahjulik. Ehitusperioodiks lähevad lavastused Salme kultuurikeskusesse, kus käib praegu renoveerimine."

Märgiline vahepeatus

Noorsooteatri looja Voldemar Panso hõikas 1965. aastal, mil teater sündis, et noorus tuleb Kalamajja. Nüüd, teatri vahepeatusel-maandumisel Salme kultuurikeskuse ruumidesse, on see omajagu märgiline.

"Balti jaama tagune paik Panso ajal oli veel päris nitševoo," muigas Nüganen, "aga see, mis ta oli 80-ndate lõpul stagnatsiooni hiilgeajal… Kui külm ta oli, kui pime ta oli ja seetõttu ka kui kriminogeenne ta oli. Kui sa läksid autoga, siis pidid arvestama, et autoraadio on pärast ära varastatud ja auto aknad sisse löödud. Praegu me ei ole enam selles ajas ja see pole enam see rajoon."

Nüganen ütles, et olemasolev repertuaar viiakse Salme saalidesse ja seal hakatakse tegema ka uut repertuaari: "Oleme püüdnud seda teha nii, et meil ei katkeks side publikuga."

Selle poole aasta jooksul, mil teater mängib nii Laial tänaval kui ka Salmes, peab vaataja teadma, kuhu teatrisse tulla.

"Seal on ka hasardi küsimus, kas me saame ka vaataja endaga kaasa," ütleb Nüganen. "See on loominguliselt palju suurem väljakutse kui see, mis ootab siis, kui me siia tagasi tuleme," mõtiskleb ta. "Inimesed käivad kolm esimest aastat vaatamas uut maja, probleem hakkab sellest, kui inimesed on uues majas juba ära käinud, neljandal ja viiendal aastal – see on praktiliselt iga asjaga nii, kooselus, abielus, iga asjaga," tõmbab ta paralleele. "Mina arvan, et see Salme mineku aeg on kõige-kõige magusam, sellepärast, et kõik on veel ees."

Nüganen: valmib unikaalne hoone 

Linnateater on oma praeguses unikaalses kodus Laial tänaval etendusi andnud 1999. aastast, olles end sisse seadnud 16 omavahel ühendatud keskaegses hoones – seni on siia mahutatud kõik teatritegemiseks vajalik alates töökodadest, proovisaalidest ja kontoriruumidest kuni erinevate lavadeni välja.

"Lao- ja tootmishoone aadressil Suur-Sõjamäe 44d valmib juba 2020. aasta augustis," rääkis Nüganen. "See tähendab, et linnateater saab peagi oma dekoratsioone valmistada ja ladustada uues ning unikaalses hoones, kus hakkavad valmima etendused ideest teostuseni."

Tootmiskompleksi rajatakse kostüümide, rekvisiitide, dekoratsioonide, mööbli ja valmistoodangu ladu, metalli- ja puidutöökoda, värviruum ja maalisaal, butafooria töötuba, dekoratsioonide monteerimise ruum, pesuköök kostüümide hooldamiseks, tehnilised ruumid ja garaaž.

"Majja tulevad ka kabinetid, koosolekute ruum ja olmeruumid töötajatele," tutvustas Nüganen uut hoonet. "Kohapeal on võimalik kogu lava püsti panna ja sealt siis tervikuna Laiale tänavale transportida."

Kõige moodsam ehitis Eestis

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on uus lao- ja tootmishoone oluliseks osaks Tallinna Linnateatri terviklikust arendusprojektist.

"Linnateatri lao- ja tootmishoone Suur-Sõjamäel saab olema ainulaadne ja kõige moodsam ehitis Eestis, kus valmivad teatri dekoratsioonid kunstniku kavandist kuni lõpptulemuseni," rääkis Belobrovtsev. "Kui ka praegustes kitsastes oludes on linnateater võitnud jäägitult publiku poolehoiu, võib loota, et paremad töötingimused annavad kogu teatriperele hoogu uuteks suurepärasteks lavastusteks."

"Uues ning tänapäevaste töötingimustega hoones on arvestatud, et liikumine ja transport oleks võimalikult sujuv ja loogiline," selgitas abilinnapea Eha Võrk. 

"Hetkel valmistame ja ladustame lavastuste dekoratsioone linnateatri kompleksis vanalinnas, tootmisteenust aga ostame ruumipuuduse tõttu sisse mujalt. Uue tootmishoonega saame lahendada korraga peaaegu kõik sellega seonduvad probleemid," sõnas linnateatri direktor Raivo Põldmaa. "On suurepärane, et Suur-Sõjamäel saame tulevikus teostada kogu lavakujunduste ettevalmistuse ideest teostuseni. Kohapeal on võimalik püsti panna kogu lava ja siis tervikuna Laiale tänavale transportida."

Hoonet ehitab Eston Ehitus OÜ, projekti koostas Novarc Group AS, arhitekt on Katrin Kõlu. Omanikujärelvalvet teostab Linnaehituse AS. Projekti kogumaksumus on 3,9 miljonit eurot.

2018. aasta märtsis korraldasid Tallinna linnavaraamet ja Tallinna Linnateater koos Eesti Arhitektide Liiduga ideekonkursi linnateatri uue hoone ehitamiseks. Uue hoone arhitektuurikonkursi võitis arhitektuuribüroo Salto AB kavand. Kavandi kohaselt ehitatakse aadressile Lai 23 Tallinna Linnateatri uus 350-kohaline Põrgulava ning väiksem 130-kohaline saal, teatri siseõue kavandatakse 500-kohalist välilava.

Loe lisaks intervjuud Elmo Nüganeniga: http://www.pealinn.ee/tagid/arvamus/video-elmo-nuganen-linnateatril-on-kaes-koige-magusam-aeg-n250232

Laadimine...Laadimine...