Teated Ilveste rikkast elust raputavad vanade võlausaldajate haavadele soola

"Praegu pole president enam tõusulainel, nii et nüüd ma seda hagi enam tagasi ei võtaks, aga mis tehtud, see tehtud," nentis Mulgimaa tuntud maaparandaja Heino Luik, kes püüdis presidendi eksabikaasalt Evelin Ilveselt saamata jäänud raha omal ajal välja nõuda, kuid ähvarduste tõttu asja katki jättis. Võlausaldajate vanad haavad hakkavad taas valutama, kui seltskonnameedia näitab pilte Ilveste glamuursest elust ja suurest sissetulekust.

Pilt: Scanpix

Teated Ilveste rikkast elust raputavad vanade võlausaldajate haavadele soola (11)

Virkko Lepassalu

"Praegu pole president enam tõusulainel, nii et nüüd ma seda hagi enam tagasi ei võtaks, aga mis tehtud, see tehtud," nentis Mulgimaa tuntud maaparandaja Heino Luik, kes püüdis presidendi eksabikaasalt Evelin Ilveselt saamata jäänud raha omal ajal välja nõuda, kuid ähvarduste tõttu asja katki jättis. Võlausaldajate vanad haavad hakkavad taas valutama, kui seltskonnameedia näitab pilte Ilveste glamuursest elust ja suurest sissetulekust.

Tavalistes lihtsurelikes tekitavad seltskonnameedias ilmuvad lood tänaseks lahku läinud Ilveste abielupaarist ja Evelin Ilvese jätkuvalt rikkast elust küsimusi, sest tuletavad meelde vanu võlavaidlusi.

Nii kirjutas Pealinna lugeja Heiki Veidebaum meie ajalehele, et nagu ta seltskonnameediast luges, ei lahkunud Evelin Ilves abielust Toomas Hendrikuga sugugi tühjade kätega. Evelin sai lahutuse käigus tagasi oma säästud, mis ta firma asutamise ajal Ermamaasse oli paigutanud. Seda raha võis olla natukene üle 100 000 euro.

Võlad võlgadeks jäävad

"Kuid Ärma talu juures tööd teinud firmad, kellele võlgu jäädi, peavad oma rahast suu puhtaks pühkima," kirjutas Veidebaum, kelle arvates peaks lahkuv president ikkagi oma talu rahaasjad ära klaarima või vähemalt üritamagi mingeid kompromisse pakkuda.

Jutt käib siin peamiselt väikeettevõttest Nuia Melior, kes kaevas 2006. a Ärma talus kraave ja tiike, vedas kruusa ja ehitas tenniseväljaku. Samuti ehitasid nad Ärmale 600 meetrit graniitkivikillustikuga kõnniteed. Raha jäi tehtud töö eest saamata toonases vääringus 119 560 krooni. Ärma talule mööblit teinud OÜ Puit jäi aga ilma veelgi suuremast summast ehk 238 000 kroonist (umbes 15 000 eurost).

Eestis on justnagu igaveseks traditsiooniks, et presidendid peavad justnagu olema seotud mingit laadi rahalis-varaliste avantüüride, vaidluste või arusaamatustega. Konstantin Pätsi omaaegsetest seostest Harju Pangaga, bolševike röövitud kullaga ja muudest sidemetest enamlaste rahaga on kirjutatud pikki ja põhjalikke uurimusi.

Lennart Meri oskas endale majaehitajaks valida skandaalse, maksupettuse ja riisumisega seostatud ettevõtja Aivar Osa. Peagi ametist lahkuva Toomas Hendrik Ilvese Ärma taluehitus tõi kaasa mitmeid võlanõudeid ja protsessimisi, kinnistades rahva hulgas uudissõnaks "ärmatamine" kui susserdamise sünonüümi. Reeglit kinnitavaks erandiks on siin vaid Arnold Rüütel, kelle presidendiaastaid ei varjuta mõni rahaline afäär.Tegelikult oleks ka Toomas Hendrik Ilvesel ja/või tema eksabikaasal veel võimalik Eesti presidente jälitavat needust murda ning enne praeguse presidendiaja lõppu mingi lahendus välja pakkuda.

Mis neist nõuetest pärast Toomas Hendrik Ilvese ametist lahkumist edasi saab? Kas võlad jäävadki võlgadeks või julgevad võlausaldajad nüüd, kui esipaar on lahku läinud ja president peagi ka vahetumas, rahaküsimise uuesti ette võtta? On ju meediaski mitmeid kordi kirjutatud, et võlanõudjad pole julgenud just presidendi kõrge ametipositsiooni tõttu eriti peale käia ja oma õigusi kaitsta.

Veteranist maaparandaja Heino Luik märkis Pealinnale, et jah, nendelt tuleb ilmselt lõplik loobumisvõit.

"Praegu pole president enam tõusulainel, nii et nüüd ma seda hagi enam tagasi ei võtaks, aga mis tehtud, see tehtud," ütles Luik.

Praegu julgeks uuesti protsessida

Teadupärast andis Nuia Melior asja 2007. a kohtusse, kuid Evelin Ilvest esindanud advokaat Madis Päts tegi neile selgeks, et neil ei ole erilist lootust riigi esimese perekonna vastu võitjaks jääda. Seepärast võeti hagi tagasi.

"Jah, meile öeldi, et garanteeritakse nelja-viieaastane kohtuskäik, ja mõtlesime, et kuidas me hakkame siit Lõuna-Eestist kohtute vahet sõitma," meenutas Luik. Koos eakate kompanjonidega maaparandusettevõttes kartis ta, et kohtuskäimise kulu kujuneb lõpuks suuremaks kui saada olevad praeguses vääringus umbes 7500 eurot.

Luige sõnul sai Nuia Meliori kurb lugu alguse sellest, et nad oma tagalat piisavalt lepingutega ära ei kindlustanud. Valvsus uinus sellepärast, et neile maksti varem, akti alusel tehtud tööde eest raha ära, ja kõik käis kui kellavärk. "Aga nii kui proua sai prouaks (pärast Toomas Hendriku valimist presidendiks 2006. a – toim), ütles ta, et "ma panin teid allhankesse,"" rääkis Luik. Lahtiseletatult: nüüd pidi Nuia Melior hakkama saama raha mitte Evelin Ilvese käest, kellega oli kokkulepe, vaid põhitööde tegija ehk Aus Investi käest. Kuigi see nn ümbertõstmine "allhankesse" käis ühepoolselt ja varem oldi töödes kokku leppinud ikkagi Evelin Ilvese, mitte Aus Investiga.

Aus Investi käest ei saadud Luige sõnul raha aga põhjusel, et see ehitusfirma, täpsemalt öeldes seda juhtiv Mait Aus astus tüüpilisse ehitaja lõksu. Klient ei jäänud rahule küll ühe, küll teise lahendusega. Ta laskis kõike kogu aeg ümber teha. "Aus oli tegelikult tore poiss, aga mis seisu ta selle ehitamisega lõpuks sattus..." ohkas Luik.

Tema sõnul kästud tal paremini teha nii aknaid, uksi kui ka siseviimistlust. Ainult et see kõik käis ettevõtja kulul. Tulemusena kasvasid kulud nii suureks, et Ausi firma läks sisuliselt pankrotti ja ettevõtja ise pidi Eestist Norrasse tööle pagema.

"Meie omakorda kirjutasime selle raha korstnasse, ja nii see jäi," nentis Heino Luik. "Jõudsime arusaamisele, et ega me presidendi vastu ikka ei saa." Tema sõnul olnuks mõttetu ka politseisse pöörduda, sest seal oleks eakad maaparandajad lihtsalt välja naerdud.

Presidendipaari esindajate seisuoht on selles vaidluses kogu aeg olnud, et nemad maksid kõigi tööde eest peatöövõtjale Aus Investile, kes polevat lihtsalt alltöövõtjatele, sealhulgas Nuia Meliorile, raha edasi andnud.

Tuleb lisada, et Aus Invest ei raisanud seda raha siiski mitte iseenda heaks eluks, vaid Ärma talu ehituseks.

Raha ei saanud ja rääkida ei taha

Tänaseks on Nuia Melior oma pillid kokku pakkinud.

"Eks me nende vanade masinatega tööd tegime, ise olime samuti pensionieelikud. Ressurss sai läbi nii masinatel kui ka meestel," ütles Luik.
Ligi kaks korda suuremast summast kui eakad maaparandajad, ligikaudu 15 000 eurost jäi ilma aga Ärmale mööblit valmistanud meister Vladimir Sibul OÜ-st Puit. Varem polnud keegi talle niiviisi võlgu jäänud. Ettevõtja oli lihtsameelselt arvanud, et niivõrd tähtsate isikute sõna maksab ka midagi, ega teinud lepingut. Seetõttu olnuks mõttetu ka kohtuuste kulutamine.

"Seda summat ma ei saanud ja sel teemal ma rohkem rääkida ei taha!" jäi Vladimir Sibul Pealinnaga vesteldes kidakeelseks.

 

Lugeja: annaks jumal, et järgmine president oleks aus

Pealinna lugeja Heiki Veidebaumi kirjast võib mõista, miks praegust presidenti lahutab rahvast hiiglaslik kuristik vaatamata sellele, et peavoolumeedia on juba enam kui kümme aastat promonud Toomas Hendrik Ilvest kui suurepärast presidenti.

Veidebaum kirjutas Pealinnale, et inimesed saavad suurepäraselt aru, kui silmakirjalikult ja topeltstandarditest lähtuvalt Eestis inimestesse suhtutakse. Just see, et ühtedele on kõik lubatud, teiste puhul aetakse aga juuksekarv lõhki, külvabki usaldamatust poliitika ja poliitikute suhtes.

"See kõik paneb küsima, mis inimesed Eesti riigi eesotsas seisavad. Milline on nende moraal ja millest nad oma käitumises juhinduvad?" kirjutas Veidebaum Ilvestest.

Ta lisas oma kirjas, et kui Edgar Savisaare puhul poetakse lausa nahast välja, et leida märke mingist ebaseaduslikust rahast, siis riigi eesotsas olevad isikud varastavad Eesti firmasid ja töötajaid rahulikult, kuid mitte keegi mitte midagi ette ei võta. "Pettasaanuid hoopis ähvardatakse nii, et nad ei julgegi enam rääkida. /.../ Annaks jumal, et meie järgmine president oleks aus inimene."

Sisuliselt asetuvad Ärma taluga seotud võlavaidlused samasse kategooriasse Autorollo veofirmas toimunuga: juhtivad valitsuspoliitikud on segatud lihtsatel ettevõtjatel naha üle kõrvade tõmbamisse. Ainult et "organid" millegipärast ei kiirusta seepeale vilkurite sähvides nende kodusid läbi otsima.

11 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...