VIDEO! Igor Gräzin: Eesti õigussüsteemis on krooniline viga – partei esimees ei tohi mitte mingil juhul olla valitsuses, kui ta just ei ole peaminister

Eesti ja Soome meedias on lahvatanud skandaal siseminister Mart Helme väljaütlemise pärast Soome uue peaministri suunal. Raadiosaates "Räägime asjast" kritiseeris Helme teravalt Soome peaministrit Sanna Marinit ning viitas, et punased tahavad üldse Soome riiki likvideerida.

Pilt: Ilja Matusihis

VIDEO! Igor Gräzin: Eesti õigussüsteemis on krooniline viga – partei esimees ei tohi mitte mingil juhul olla valitsuses, kui ta just ei ole peaminister (1)

Pealinn

Eesti ja Soome meedias on lahvatanud skandaal siseminister Mart Helme väljaütlemise pärast Soome uue peaministri suunal. Raadiosaates "Räägime asjast" kritiseeris Helme teravalt Soome peaministrit Sanna Marinit ning viitas, et punased tahavad üldse Soome riiki likvideerida.

Helme tuletas saates meelde Vladimir Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister. „Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüja tüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ning harimatust inimesest on saanud valitsuse liige,“ sõnas siseminister.

"Sellele küsimusele on selles mõttes raske vastata, et meil on Eesti poliitilises süsteemis on üks endeemiline ehk ravimatu viga sees, millega keegi ei ole tegelenud," vastab õigusteadlane Igor Gräzin küsimusele, kas minister võib endale seesugust sõnakasutust lubada või peab valitsusliige nii-öelda 24/7 väljenduma vastavalt oma positsioonile. "Kui Soomes võib müüjatüdrukust saada peaminister, siis meil on asi hullem. meil võib partei juhist saada minister. Ehk teiste sõnadega, see on krooniline viga – partei juht, partei esimees ei tohi mitte mingil juhul olla valitsuses, kui ta just ei ole peaminister."

Gräzin selgitas, et on põhimõte, et valitsuse välispoliitilistest asjadest tohivad rääkida Eestis ainult kaks ja pool inimest. "Esiteks peaminister, teiseks välisminister ja siis natukene ka president ja ongi kõik." Olgu see siis põllumajandusminister või kommunaalminister või keskkonnaminister ja nii edasi – Eesti Vabariigi valitsuse kui terviku nimel nemad Gräzini sõnul rääkida ei tohi.

"Kui nii tegelikult mõtlema hakata, siis mida see Mart Helme nii väga ikkagi ütles. Esiteks Lenin on tõsi. See, et soomlastel on olnud väga pikk periood sellist vasakpoolset poliitikat, alates punase Helsingi aegadest 1918 kuni lõpuni välja – tuletame meelde Kekkonen-Paasikivi Vene-suunaline sõbralik asi – soomlastel on see probleem alati olnud," rääkis Gräzin. "Alles hiljuti läks asi paremaks siis, kui Põlissoomlased võimule said. Ja selles mõttes tavalisel poliitikul või tavalisel inimesele – ütleme sinul või minul öelda midagi samasugust – so what?

Aga isegi Soome ajakirjanikud ise ütlevad, et ei saa öelda, et ta päriselt kuskil eksis. Nii et jama koht ei ole mitte see, mis ta ütles ja mis ta tegi, vaid see, et ta on valitsuse liige."

Soome kasutas seda väljaütlemist ka osaliselt positiivselt ära, nende haridusminister ütles, et sellest peakski saama Soome riigi loosung – riik, kus müüjast võib saada minister.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...