Intervjuu

INGER: Muusika saab olla imerohi, mis aitab haigetel inimestel kurbust võita

INGER: Muusika saab olla imerohi, mis aitab haigetel inimestel kurbust võita (1)

«Laulu loomiseks tuleb mul oma tundeid sõnadesse panna ja muusikasse valada. Need on kõik tunded, mida ma ise olen mingil hetkel läbi elanud,» leiab laulja ja laulukirjutaja Inger Fridolin (21), kes Tallinn Music Weekil üllatab publikut mitme oma uue lauluga. «Enda loodud laule esitades tuleb kõige paremini välja, mis inimene sa oled. Üle aegade kestval laulul peab olema sügavust, see peab inimhinge köitma,» lisab ta.

Ott Väli: malev on eksam täiskasvanueluks

Ott Väli: malev on eksam täiskasvanueluks

"Maleva eesmärk on ikkagi anda noorele inimesele esimene töökogemus ja näha, mida ise raha teenimine tähendab. Oluline pole aga ainult töö pool, vaid iseseisvumine. See on väike eksam või proovikivi täiskasvanueluks," kirjeldab SA Õpilasmaleva juht maleva Ott Väli olulisust noorte elus.

ÜKS TAASISESEISVUMISE AUTORITEST TIIT MADE: "Toona ahastuses ja hirmuvärinates tegelased on tänaseks enesekindluse tagasi saanud."

ÜKS TAASISESEISVUMISE AUTORITEST TIIT MADE: "Toona ahastuses ja hirmuvärinates tegelased on tänaseks enesekindluse tagasi saanud." (3)

"Olen uurinud eestlaste elatustaset ja võimalusi enne suurt sõda – taasiseseisvunud Eesti on silmnähtavalt kobedam kui Pätsi-aegne Eesti," räägib peatselt 80. sünnipäeva tähistav tuntud kirjamees ja poliitik Tiit Made. "Kes on viitsinud tööd teha, see elab hästi. Kuid on karm tõde, et pensionäridele on tehtud liiga. Olen mitu korda lausa rahvusringhäälingu saadetes kuulnud, kuidas nooremapoolne saatejuht nimetab eakaid inimesi halvustavalt penskariteks."

NAISTEARSTI SOOVITUS: Naised, hoidke  klubis üksteisel ja oma jookidel silma peal!

NAISTEARSTI SOOVITUS: Naised, hoidke klubis üksteisel ja oma jookidel silma peal!

"Seksuaalvägivalla ohvriks lengenud naised on hirmul ja süüdistavad ennast. Neil on häbi, nad ei saa aru, mis juhtus ja miks juhtus," räägib Lääne-Tallinna Keskhaigla seksuaalvägivalla keskuse ämmaemand Marina Sidorova, kelle sõnul pöördus nende poole mullu 72 seksuaalrünnaku ohvrit. Noorim abipaluja oli viieaastane. Tõendeid ründe kohta hoiab keskus alles vähemalt pool aastat, et kurjategija saaks kohtus karistatud.

HELVE SÄRGAVA: Inimestele tuleb anda õigusabi – muidu  tallatakse nad jalge alla, kasutades ära nende juriidilist abitust

HELVE SÄRGAVA: Inimestele tuleb anda õigusabi – muidu tallatakse nad jalge alla, kasutades ära nende juriidilist abitust (2)

"Vaevalt keegi vahistatakse, kui sa loed sellest lehest. Info on sinna jõudnud politseist või prokuratuurist ja eesmärk on ikka kohtuniku survestamine," räägib ekskohtunik Helve Särgava, kes on muu hulgas südameasjaks võtnud ka korteriühistute mured. "Ühistute juhatustesse jõuavad tihti vastutustundetud inimesed, kes võtavad nii suuri laene, mida kõik ei jõua maksta jäädes lõpuks lausa kodust ilma."

SOTSIAALMINISTER TANEL KIIK: On riigi väärikuse küsimus, et mitte ükski Eesti inimene poleks ilma ravikindlustuseta

SOTSIAALMINISTER TANEL KIIK: On riigi väärikuse küsimus, et mitte ükski Eesti inimene poleks ilma ravikindlustuseta (5)

"Mina isiklikult toetan ravikindlustuse laiendamist ja üldist solidaarsust, sest juba praegu saab näiteks EMO-sse pöörduda ka ravikindlustuseta inimene," ütleb sotsiaalminister Tanel Kiik. Tema arvates on Eestis liiga vähe inimesi selleks, et jätta osa neist ravivõimaluseta. Tegemist oleks ühe olulisema ümberkorraldusega tervishoius, mida vastne sotsiaalminister kavatseb ette võtta.

EKSPANKUR: Välispankade survel oleme aheldatud kasinusse

EKSPANKUR: Välispankade survel oleme aheldatud kasinusse (11)

"Ma ei ole tõesti mitte hull," teatab Eesti esimene tõeline vilepuhuja Hannes Veskimäe läbi prillide tungivalt silma vaadates. Tõepoolest tekib küsimus, kuidas üks korporatiivsõdur söandaks kaks korda järjest hüljata ülihästi makstud töö suurpanga koorekihis. Täna jutustab ta eestlastele lugu sellest, kuidas suurpangad on terveid riike, Eesti kaasa arvatud, otsekui pantvangi võtnud.

PEALINNA ARHIIVIST: JÜRI AARMA: Ärge virisege, Eestis ei ole elu veel kunagi nii hea olnud

PEALINNA ARHIIVIST: JÜRI AARMA: Ärge virisege, Eestis ei ole elu veel kunagi nii hea olnud (2)

"Mul sai kõrini, et õhtul tulevad telerist vaid filmid, kus tegutsevad elavad surnud ja kummitused ning kus inimesi lõigutakse, tapetakse ning võisteldakse elu ja surma nimel," rääkis veel möödunud aastal intervjuus Pealinnale näitleja, ajakirjanik ja saatejuht Jüri Aarma, kes äsja raudteeõnnetuses hukkus. "Tegelikult pole Eestis olnud kunagi nii hea elada nagu praegu. Ma tean, et käivitan selle ütlemisega ulguvate pingviinide koori, aga jään enda juurde."

BORISS DUBOVIK: Sakslased on lasknud oma maal paljudel keskaja  hoonetel hävineda – kutsusin nad paremini hoitud Tallinna imetlema

BORISS DUBOVIK: Sakslased on lasknud oma maal paljudel keskaja hoonetel hävineda – kutsusin nad paremini hoitud Tallinna imetlema (4)

"Tallinna majad on üle elanud sõdu ning epideemiaid, kuid linna süda on 14. sajandist ikka sama koha peal," ütleb Tallinna muinsuskaitse juht Boriss Dubovik, kelle sõnul on linnad nagu naised. "Mina armusin just Tallinna – see on koht minu südame jaoks," räägib Dubovik, kelle sõnul on hämmastaval kombel just Saksa linnad lasknud eraomandi "pühaduse" tõttu hävitada paljud sellised keskaegsed majad, mida Tallinnas eestlaste hoole tõttu õnneks kogu maailm imetleda saab.

MIHHAIL KÕLVART: Kui hoiame eesti keelt, siis hoiame ka Eesti riiki!

MIHHAIL KÕLVART: Kui hoiame eesti keelt, siis hoiame ka Eesti riiki! (2)

"Mida rikkam on inimese maailmapilt, seda rikkalikum on ka tema sõnavara," lausub praegune Tallinna linnavolikogu esimees ja tulevane linnapea Mihhail Kõlvart, kes räägib intervjuus nii Tallinna päeva etteütlusest kui ka plaanidest linnapeana. "Etteütlusel osalemine annab võimaluse näidata üles lugupidamist eesti keele vastu," rõhutab ta. "Kui me ei hoia eesti keelt, siis me ei hoia ka Eesti riiki."

LUKSEMBURGI TRANSPORDIMINISTER: "Tasuta ühistransport on vaid kirss tordil, tahame inimestele pakkuda suuremat mobiilsust."

LUKSEMBURGI TRANSPORDIMINISTER: "Tasuta ühistransport on vaid kirss tordil, tahame inimestele pakkuda suuremat mobiilsust."

"Meie silme all toimub suur mõtteviisi muutus. Noored inimesed ei ole enam huvitatud auto omamisest, vaid mobiilsusest. Seega teeme rahvale pakkumise, ja arvan, et enamik võtab selle vastu," ütles Luksemburgi transpordi- ja kaitseminister Francois Bausch (62), kelle eestvedamisel läheb Euroopa suurima sissetulekuga riik Luksemburg 2020. aasta 1. märtsist üle täielikule tasuta ühistranspordile.

VIIMANE EESTI NSV KGB VASTULUURE ÜLEM: Enamik, keda agentideks värvati, pidas seda suureks auks

VIIMANE EESTI NSV KGB VASTULUURE ÜLEM: Enamik, keda agentideks värvati, pidas seda suureks auks (14)

"Tänapäeval võetakse inimene väikese signaali peale vahi alla ja algatatakse kriminaalasi, näidatakse teles ja ajalehes ning pärast selgub, et polegi midagi. Varem käis kogu kontroll salaja,"  kritiseerib praeguse prokuratuuri tööd ENSV julgeolekukomitee majanduse vastuluure ülem Vladimir Pool, kelle tööks oli hankida NSV Liidule lääne tehnoloogiaid ja takistada kohalike saavutuste lekkimist läände. "Mina ei tunne mingit süümepiina, sest pole kellegi käsi väänanud," kinnitab ta.

JÜRI KUUSKEMAA TALLINNA JUUBELIST: Olgem uhked, et kuulume siin elades juba 800 aastat eurooplaste hulka!

JÜRI KUUSKEMAA TALLINNA JUUBELIST: Olgem uhked, et kuulume siin elades juba 800 aastat eurooplaste hulka!

"Hansaliit oli keskaja NATO, mis kaitses Tallinna laevu nii sõja korral kui ka mereröövlite eest," nendib Tallinna 800 aasta juubeli lävel Eesti parim keskaja ekspert Jüri Kuuskemaa, kelle sõnul moodustasid linlaste enamuse alati eestlased. "Juba keskajal oli tublidel eestlastel võimalik Tallinnas karjääri teha, tallinlased olid toona rikkad. Ühe tavalise naise ehete müügist saadud raha eest võis kaks aastat rahulikult elada."

Leelo Tungal: küüditajad ähvardasid ka minu, väikese lapse, Siberisse kaasa võtta

Leelo Tungal: küüditajad ähvardasid ka minu, väikese lapse, Siberisse kaasa võtta (3)

"Sõjaaegsed ja -järgsed lapsed võisid oma isadele mälestustes kangelase oreooli pea kohale maalida, seda ei saa aga teha need lapsed, kellest alkohoolikutest vanemad pole lihtsalt hoolinud," nendib äsja elutööpreemia pälvinud kirjanik Leelo Tungal (71). Eesti Vabariigi sünnipäeva eel peab Tungal oluliseks ka meie kultuuri tähtsustamist. "Mulle näib, et me pole veel päriselt vabanenud rahvuslikust alaväärsuskompleksist: ikka arvame, et meil pole seda ega teist, me ei oska ikka läänelikku eluviisi üles näidata. Kui me poleks läbi raskete aegade säilitanud oma kultuuri, poleks me saanud taasluua ka Eesti riiki."

HELILOOJA IVAR MUST: Eurovisioon pole pullitegemise koht. Me peame end treenima nagu sportlased olümpiaks!
Intervjuu Eesti

HELILOOJA IVAR MUST: Eurovisioon pole pullitegemise koht. Me peame end treenima nagu sportlased olümpiaks! (7)

"Me peame end võidu nimel ikka ise valuga treenima nagu sportlased olümpiamängudeks. Tähtis on, et meil oleks silme ees suur lava ja suur publik," leiab Eesti ainukese Eurovisiooni võiduloo autor ja helilooja Ivar Must, kelle sõnul praegune Eesti Laulu konkurss ei tööta. "Sinna tulevad inimesed, kes teevad pulli või tahavad teha reklaami oma Tartu või Türi kontserdile," lisab ta.

VANGIST HEATEGIJAKS: Tunnen kodutute aitamisest rõõmu nagu laps, kellele on uus mänguasi ostetud

VANGIST HEATEGIJAKS: Tunnen kodutute aitamisest rõõmu nagu laps, kellele on uus mänguasi ostetud

"Oleks mulle keegi kaks aastat tagasi öelnud, et  hakkan kodutuid toitma ja abivajajatele riideid sorteerima, oleksin ma öelnud talle, et ta on soe peast,"  räägib endine vang Sander Kukk, kes on nüüd leidnud kutsumuse teiste aitamises. "Tean kõiki Tallinna punkreid, kus kodutud elavad. Ka linnaümbruse metsad on telkivaid kodutuid täis. On selliseid, kes ütlevad ausalt, et neile meeldib tänaval elada ja odekolonni juua, sest nii ei pea elama režiimi järgi. Teised aga otsivad meeleheitlikult väljapääsu."

KOKAMÄGI: Meie haridus on liialt täppisteaduste poole kaldu – kunst õpetab lapsi elu nägema!

KOKAMÄGI: Meie haridus on liialt täppisteaduste poole kaldu – kunst õpetab lapsi elu nägema! (2)

"On ettevõtlikke inimesi, kes suudavad maal oma ettevõtte püsti panna, aga ülekaalus on ikkagi maalt linna põgenejad," nendib täna 60. sünnipäeva tähistav maalikunstnik Epp Maria Kokamägi, kes on ka ise maale elama asunud ja tõestanud end tubli ettevõtjana. Tema meelest peaks maaelu rohkem toetama. "Näiteks ähvardatakse meil kinni panna postkontor. Maainimesed aga on sedavõrd tagasihoidlikud, et nad ei teegi häält, kannatavad vaikselt."

Kõlvart: võitluskunst on ühtlasi ka kasvatamisviis

Kõlvart: võitluskunst on ühtlasi ka kasvatamisviis

Kampaania "Stopp kiusamisele"! üks kõneisikuid Mihhail Kõlvart, Eesti Taekwondo Liidu president ja Tallinna Linnavolikogu esimees korraldab Eesti lahtiseid võitlusspordimänge, millega liitus esmakordselt võitlusspordigala The League. Gala igast piletist 1 euro läheb kampaania toetuseks.

TULINE DEBATT: Kuidas lõpetada energia raiskamine, tervisesse hooletult suhtumine ja perede lagunemine

TULINE DEBATT: Kuidas lõpetada energia raiskamine, tervisesse hooletult suhtumine ja perede lagunemine

Kui inimene jätab suitsetamise maha, teeb trenni ning elab tervislikult, siis ta peaks saama osa sotsiaalmaksust tagasi, kuulutab Eesti 200 üks juhte Liina Normet. Peame taas jõudma arusaamani, et perekond on püha – meie suurim probleem on ebakindlad peresuhted, lausub Vabaerakonna juht Kaul Nurm. Leo Kunnas EKRE-st leiab, et Eesti pole praegu hästi kaitstud, ning roheliste liige Aleksander Laane sõnul vajab Eesti majandus tõelist mahepööret, sest vaid nii saab hoida rahva tervist.

MART SANDER: Kõigile meeldida tahtev inimene on lits

MART SANDER: Kõigile meeldida tahtev inimene on lits (1)

"Kohati tunnen, et ma ei ole Eesti patrioot, aga jään alati Tallinna patrioodiks. Siin on igal kivil oma lugu rääkida ja üheski teises linnas ei teki sellist kokkukuuluvuse tunnet," nendib multitalent Mart Sander Pealinnale antud intervjuus. "Filmist "Verekivi" tuleks uus versioon teha. See näitaks maailmale, et Tallinnas on demokraatlikud traditsioonid, mida mujal maailmas annab otsida."

DEBATT: Kuidas taltsutada autojuhte ja noortekampu ning pakkuda üha rohkematele elanikele soodsat kodu?

DEBATT: Kuidas taltsutada autojuhte ja noortekampu ning pakkuda üha rohkematele elanikele soodsat kodu? (1)

"Helsingi-Tallinna tunnel põhimõtteliselt kaotaks Tallinna," leiab Isamaa esindaja Mart Luik. Ta arvab ka, et mupole tuleks õigusi juurde anda või see siis üldse kinni panna. Ekskohtunik Helve Särgava (SDE) meelest peaks tegelema just kampade ninameestega. "Peame seisma ka selle eest, et saaks eesti- ja muukeelse kogukonna rohkem kokku liita," lisab ta. Linnapea Taavi Aasa sõnul pakub linn paljudele eluaset: "Anname seni ka politseinikele ametikortereid, et nad tuleks Tallinnasse tööle ja püsiks siin tööl."

BARUTO: Eesti on olnud aegade algusest tugevate meeste maa

BARUTO: Eesti on olnud aegade algusest tugevate meeste maa (1)

"Meil on soodsaid sportimisvõimalusi juurde tulnud, ja kui veel tasuta treeningud sinna kõrvale panna, oleks spordisaalide täituvus parem kui Elroni rongides," ütles hiljuti Keskerakonna ridades poliitikasse läinud Kaido Höövelson ehk Baruto (34). "Mulle on väga oluline maainimeste eest seismine.  Et oleks transport, mis viib inimesed sinna, kuhu neil on vaja minna, et oleks kauplus, postkontor ja kool. Et oleks töö."

KIKU: Sport tegi minust sõdalase, kes õppis nautima veremaitset suus

KIKU: Sport tegi minust sõdalase, kes õppis nautima veremaitset suus (1)

"Sa pead õppima nautima valu, nautima nn veremaitset suus," kirjeldab äsja Reformierakonnaga liitunud kauaaegne suusakuulsus Kristina Šmigun-Vähi (41) spordis kehtivat võiduretsepti. Poliitikas soovib ta seista selle eest, et lapsed ja kogu rahvas liiguks rohkem. Lisaks peab ta oluliseks tublide tunnustamist. "Mulle tundub, et me teeme ühiskonna lödiks, kui püüdlemist ja pingutamist ei väärtusta," lisas ta.

AASTA LINLANE AIN JÄRVE: Kadrioru park on kogukonna tagahoov, kus võib näha kulli ja kuulata ööbiku laksutamist

AASTA LINLANE AIN JÄRVE: Kadrioru park on kogukonna tagahoov, kus võib näha kulli ja kuulata ööbiku laksutamist

"Kes on siin andnud esimese musi, kes nutnud südamevalu pärast. Kadrioru park on kogukonna tagahoov, mis on täis mälestusi," rääkis 28 aastat Kadrioru pargi direktorina töötanud Ain Järve, kes sai äsja linnalt aasta linnakodaniku tiitli. "Puuliike on siin tänu jaapani aiale kindlasti 140 kanti,  samas kui Eesti keskmine pargi liigirikkus jääb 20-40 liigi piiresse."

ANNE VESKI: Liikuvast rongist ei saa välja hüpata, sest nii võib surma saada!

ANNE VESKI: Liikuvast rongist ei saa välja hüpata, sest nii võib surma saada!

"Mu austajad sõidavad minuga igale poole eri riikidesse kontsertidele kaasa," räägib legendaarne laulja Anne Veski. "Sellised austajad on juba nagu sõbrad. Üks neist, Pihkvast pärit Jekaterina, olles ise inglise keele õpetaja, õppis minu lauludest arusaamiseks ära eesti keele ja praegu õpetabki ta Pihkvas eesti keelt. Teine austaja, Maša, oskab samuti juba eesti keeles algtasemel suhelda. Nii võib öelda, et olen olnud oma fännidele eesti keele õpetaja."

JOURDAN: Paavst üllatas lihtsusega

JOURDAN: Paavst üllatas lihtsusega (1)

"Paavsti visiit meenutas meile, et elus on midagi muud kui tehnoloogia, tarbimine ja võimu otsimine," lausus aasta sündmuse korraldanud katoliku peapiiskop Philippe Jean-Charles Jourdan.

LINNAPOLITSEINIK: Kantseldasime suvel nudiste ja eriti jultunud parkijaid

LINNAPOLITSEINIK: Kantseldasime suvel nudiste ja eriti jultunud parkijaid

"Alkohol muudab ka vanad mehed noorteks kukkedeks. Päris probleemsed on mitmed neljakümnendates aastates või vanemadki mehed, kes on kas ise toime pannud mingi rikkumise või siis hakkavad innukalt kaitsma oma patustanud kaaslast," räägib tüüpilistest tülinorijatest oma töös Roland Sikk – Tallinna munitsipaalpolitsei patrulli- ja valveosakonna juhataja, kes koos teiste tublide linnapolitseinikega sai mupo hiljutisel 15. sünnipäeval tubli töö eest autasu. Pealinn vestles temaga tööst ja linnaelust.

ZUKERMAN: Isegi telekata bomži moodi mehed hüüdsid meile tänaval järele!

ZUKERMAN: Isegi telekata bomži moodi mehed hüüdsid meile tänaval järele!

"Eelnevate revolutsioonide kogemus näitab, et niipea kui rikkad unustavad, et neil on ka vastutus, ja kui võim selle unustab, siis tuleb kollaps," lausub Mihhail Vladislavlev. "Me tõmbleme ka praegu nagu nõukogude ajal, kui kehtisid sellised loosungid, nagu näiteks saavutada termotuumareaktsioon Lenini sünnipäevaks," viskab nalja Aleksandr Zukerman. Tänavu oktoobrist jookseb vana hea "Subboteja" saade Tallinna TV kanalil.

SIIRI SISASK: Tahan hakata vaesusega võitlema

SIIRI SISASK: Tahan hakata vaesusega võitlema

"Igaüks tahab olla armastatud, tahab olla tähele pandud,"  lausub äsja 50-aastaseks saanud lauljanna Siiri Sisask, kelle sõnul hakkavad näiteks noored hulkuma, kui nad seda kõike kodust ei saa. "Aga me kohtleme ka oma eakaid ebaväärikalt," leiab Sisask, kelle loodud MTÜ Saagu Valgus uus hiiglaslik eesmärk on aga hakata koos teadlaste abiga vähendama Eestis vaesust.

Heidy Tamme: olen olemas tänu ema ennastohverdavale armastusele

Heidy Tamme: olen olemas tänu ema ennastohverdavale armastusele

"Olen olemas tänu ema suurele ja ennastohverdavale armastusele. Olin sünni järel koomas ja ema andis kogu oma Eestist toodud varanduse ära, et mind päästa," meenutab tänavu 75. sünnipäeva tähistanud ja juubelituuriks valmistuv Heidy Tamme üle noatera ellujäämist lapsepõlves. "See on ennastohverdav armastus, mis kinkis mulle elu."

Philippe Jourdan: vaeste eiramise ja kliimamuutuste taga on egoism

Philippe Jourdan: vaeste eiramise ja kliimamuutuste taga on egoism

"Meie ühiskond on väga individualistlik, materiaalne olukord muutub üha paremaks, aga see on tekitanud egoismi. Loodust hävitades ja vaesusest kõrvale vaadates eirab inimene ligimese armastamise käsku," räägib intervjuus piiskop Philippe Jourdan, lisades, et õnneks hakkab suhtumine noorte seas juba muutuma. "Eestisse tulles olin hämmastunud, kui raske on eestlaste näoilmest nende sisemist reaktsiooni välja lugeda – ilme ei reeda vähimalgi määral, mida nad mu jutust arvavad. Samas võtavad eestlased räägitut tõsiselt."

Triatleet Marko Albert: triatlonis ei tapa sportlast mitte distants, vaid tempo

Triatleet Marko Albert: triatlonis ei tapa sportlast mitte distants, vaid tempo

"IRONMAN Tallinna etapi rada ei ole midagi eriliselt rasket, sest Põhja-Eesti maastik on pannkoogisile. Raskusi võib valmistada aga kindlasti jooksurada, kus  Pika Hermanni torni jalamile tuleb kaheksa korda ronida," ütles triatloni maailmameistrivõistluste pronksivõitja Marko Albert.  "Vaimse meelekindluse testi läbivad aga kõik sportlased rajal olles, need, kes lõpetavad esimestena ja ka need, kes lõpetava 17 tunniga."

ALLAR LEVANDI: Meediamüras kuuleb igaüks seda, mida tahab

ALLAR LEVANDI: Meediamüras kuuleb igaüks seda, mida tahab (1)

"Ma olen Eesti suur fänn. Kui tahate, nimetage mind rahvuslaseks. Olen uhke, et olen eestlane ja seisan Eesti asja eest. Ma ei kavatse kuhugi minna," ütles olümpiavõitja Allar Levandi, kes pole poliitikasse läinud, kuna näeb igas parteis väärtusi. "Ma ei saa aru nendest, kellel kõigil on mingi partei ja kõik ajavad koguaeg mingit rida."

Tõnu Aare: Siber tekitas koduigatsuse ja andis karastuse

Tõnu Aare: Siber tekitas koduigatsuse ja andis karastuse (1)

"Soomes arvestavad inimesed rohkem, mida on riigil vaja, et ühiskond oleks hästi toimiv. Soomlased maksavad seetõttu makse porisemata. Eestis on ikka veel seda nõukaaegset suhtumist, et riik, see on midagi võõrast ja koledat," leiab nii siin- kui ka sealpool lahte elanud muusik Tõnu Aare, kes ansambliga Apelsin tänavugi jaanipidudel tuuritab. "Inimesed võtavad jaaniõhtut kui kokkusaamist lähedastega, mida nad on terve aasta oodanud, joomine on pigem teisejärguline." 

PEEP PETERSON: Ametühingud peavad muutuma üha tugevamaks

PEEP PETERSON: Ametühingud peavad muutuma üha tugevamaks (1)

"Kaubandus- ja teenindustöötajad on kõige vähem kaitstud, nende palgad ei kasva sugugi. Ja kergetööstuses on ettevõtteid, mis pole praegu suutelised töötajatele isegi miinimumpalka maksma," räägib Eesti ametühingute keskliidu juht Peep Peterson. "Kõige tähtsamad on töötasu, töötajate tervis ja erialateadmised. Et oma tervise eest hoolitseda, tuleb korralikult teenida, ja et edukalt töötada, on tarvis tervist."

HEDVIG HANSON: Minu elutöö on olla ema

HEDVIG HANSON: Minu elutöö on olla ema

"Katkistest peredest tulevad katkised inimesed ja neid vigu parandatakse terve elu," räägib lauljanna Hedvig Hanson. "Et mees ja naine ei kaotaks ka vanematena teineteist, peab neil olema aega kahekesi olemiseks. Vaja on inimlikku toetust, suureks abiks oleks vanavanemate tugi. Muidu on nii palju pingelist perestressi, et tihti ei osatagi teha muud, kui lahku minna."

GUIDO PÄRNITS: Võrdsemas ühiskonnas on inimesed õnnelikumad

GUIDO PÄRNITS: Võrdsemas ühiskonnas on inimesed õnnelikumad (1)

"Brutaalselt võiks öelda, et kui ettevõte ei suuda oma töötajale korralikku palka maksta, siis tuleks see ettevõte kinni panna," lausus AS Mainor nõukogu esimees Guido Pärnits (53). "See kurtmine, et kahjuks ei saa ma töötajale suuremat palka maksta, ei ole õige. Mulle tundub, et ettevõtjad räägivad liiga tihti maksudest stiilis "parem kui ei peaks midagi maksma". Võib-olla peaks selle peale hoopis küsima, et äkki on ettevõtjate maksukoormus ikkagi liiga väike. Eesti ettevõtted on saanud elada ilma paljude mujal maailmas tuntud maksudeta, nagu ettevõtte tulumaks ja kinnisvaramaks. Need maksusüsteemid töötavad üle maailma väga edukalt."

TOIDUPANGA JUHT PIET BOEREFIJN: Üks hiigelsuur mees rääkis mulle nuttes oma lapsepõlve näljast ja kannatustest

TOIDUPANGA JUHT PIET BOEREFIJN: Üks hiigelsuur mees rääkis mulle nuttes oma lapsepõlve näljast ja kannatustest (3)

"Inimene on riigi kõige kallim vara ja teda tuleb hoida," nendib toidupanga tegevjuht Piet Boerefijn, kelle sõnul on suhtumine vaesusse muutumas, kuid mitte veel piisavalt. "Näiteks kunagi vastas ekspeaminister Ansip ajakirjaniku küsimusele, kas toimetulekutoetust tuleb tõsta, umbes nii, et nad joovad selle niikuinii maha. Suhtumine oli selline, et nad on ise oma olukorras süüdi. Tegelikult peaks riik inimestele rohkem abi pakkuma."

TARMO SOOMERE: Rahvastiku kasv suurendab hea ja kurja võitlust

TARMO SOOMERE: Rahvastiku kasv suurendab hea ja kurja võitlust

"Me teame palju kaugete tähtede sisemusest, kuid ei tea ikka piisavalt, kuidas funktsioneerib ühiskond," lausub Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere intervjuus Pealinnale. "Me ei suuda ette näha riigipöördeid, inimeste protestiaktsioone ja rahulolematust. Mida rohkem on maailmas inimesi, seda laiem on spekter – on rohkem headust kandvaid inimesi nagu Mahatma Gandhi ja Ema Teresa, aga on ka rohkem vägivalda."

TIINA MÄGI: Kodudesse aheldatud pääsesid liikuma, see on geniaalne!

TIINA MÄGI: Kodudesse aheldatud pääsesid liikuma, see on geniaalne!

"Mind teeb väga kurvaks, et vanalinn on õhtuti pime ja külm. Need, kes on vanalinna elanikena kirjas, omavad siin vaid pinda," räägib Kodulinna maja perenaine ja vanalinna üks sümboleid Tiina Mägi, keda Tallinna linn soovib austada oma vapimärgiga. Mägi lisas, et tasuta ühistransport on geniaalne: "Paljud inimesed olid kodudesse aheldatud, sest sõit oli vahepeal tõesti kallis."

Tallinna Kiirabi juht Raul Adlas: tahame, et iga gümnaasiuminoor suudaks kaaslast elus hoida kiirabi tulekuni

Tallinna Kiirabi juht Raul Adlas: tahame, et iga gümnaasiuminoor suudaks kaaslast elus hoida kiirabi tulekuni (1)

"Vaesuse nimi on alkohol," nendib peagi saja-aastaseks saava Tallinna Kiirabi juht Raul Adlas, kelle sõnul peab kiirabi kahjuks väga palju tegelema alkoholismist tulenevate terviseprobleemidega. Samas saavad inimesed ise oma kaaslaste elude päästmiseks palju ära teha. "Tahame, et kõik Tallinna gümnaasiuminoored oskaksid kaaslast elus hoida, kuni kiirabi appi jõuab," rõhutab Adlas.

JAAGUP KREEM: Ka kõige kalgim inimene on vähemalt korra elus tundnud kaotusevalu, olnud armunud

JAAGUP KREEM: Ka kõige kalgim inimene on vähemalt korra elus tundnud kaotusevalu, olnud armunud (1)

 "Termikas on täistuuridel töötav rockikoletis – oleme enim esinev bänd Eestis," lausub 45. sünnipäeva tähistanud Jaagup Kreem, kelle meelest peaks noortel olema võimalus eraldi oma loominguga rahva ette tulla. "Mina ei saa aru, miks on Eesti telekanalites välja suretatud sellised saated nagu näiteks "Seitse vaprat"," lisab Terminaatori solist ja suur armastuslaulude meister. "Ma ei ole siiamaani aru saanud, mis asi see armastus on," nendib ta.

Reaalkooli direktor: me tahame olla maailmale parim kool!
Intervjuu Haridus

Reaalkooli direktor: me tahame olla maailmale parim kool!

"Ma arvan, et pingutama õppimise oskus on elus väga oluline. Olümpiavõitjaks ei saa ju ka keegi nii, et ei pinguta," lausub Talllinna Reaalkooli direktor Ene Saar, kelle juhitavas koolis õpetatakse lastele näiteks programmeerimist, ent samas on loobutud hinnete panemisest. "Oluline on teada saada, kus on midagi puudu, et siis saaks hakata asja edasi arendama. Sel juhul ei teki lastel ka omavahelist konkurentsi, et üks on viieline ja teine kaheline."

HAIGEKASSA JUHT RAIN LAANE: Laste tervis peab olema meile kõige tähtsam

HAIGEKASSA JUHT RAIN LAANE: Laste tervis peab olema meile kõige tähtsam

"Möödunud aastal ei saanud lastele teha skolioosioperatsiooni, sest raha lõppes. Sel aastal niisugust olukorda tekkida ei tohi," lausub Eesti Haigekassa uus juht Rain Laane, kelle sõnul läheb valitsuse poolt tervishoiule eraldatud lisarahast 5,5 miljonit eurot just laste arstiabi parandamisele. "Aastaid olid ka põlve- ja puusaliigese proteesimise järjekorrad kolm aastat. Nüüd saavad inimesed sedagi abi palju kiiremini," lisab ta.

HUGO HIIBUS: Kui Gori veel elaks, siis tema pilte lehed avaldada ei julgeks

HUGO HIIBUS: Kui Gori veel elaks, siis tema pilte lehed avaldada ei julgeks (2)

"Karikaturist ei pea olema võimu poolt, vaid inimese poolt. Ka selle inimese poolt, kes veel piltlikult öeldes kartulikoori sööb," lausub legendaarne karikaturist Hugo Hiibus, kelle sõnul hirmutame me inimesi Putiniga, käitudes ise samuti putinlikult. "Kahjuks ei ole meie ajakirjandus enam üldse erapooletu. Näiteks kui Gori elaks, siis tema pilte Eesti lehed avaldada ei julgeks."

ARDO OJASALU RAHARAISKAMISE SÜÜDISTUSEST TAAVI AASA PIHTA: "See oli minu kui vaba kodaniku seisukohavõtt, sellele võib ka vastu vaielda."

ARDO OJASALU RAHARAISKAMISE SÜÜDISTUSEST TAAVI AASA PIHTA: "See oli minu kui vaba kodaniku seisukohavõtt, sellele võib ka vastu vaielda." (6)

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni juhtiv Ardo Ojasalu, kes uurib tsensoripilguga linnameedia artikleid, pillates meedias lauseid nagu "selgub, kas Taavi Aas pannakse kohe trellide taha või võib ta veel ringi käia", kirjeldab huvitavat meetodit, mille alusel eristab ta tavalist ajakirjanduslikku artiklit nn reklaamloost. "Südametunnistuse alusel. Iga meie komisjoni liige esindab enda arvamust," ütleb ta. "Piir jookseb sealt, kus on tavapärasest väljapoole jääv, ehk üle mõistuse," selgitab ta komisjoni teist tööriista.

ISLANDI VÕRDÕIGUSLIKKUSE NÕUNIK: Mehi võrdselt panustama õpetanud isapuhkus on ka sündimust suurendanud

ISLANDI VÕRDÕIGUSLIKKUSE NÕUNIK: Mehi võrdselt panustama õpetanud isapuhkus on ka sündimust suurendanud

"Ma usun, et riik peab ohjad enda kätte võtma, muidu ootame võrdsust veel väga pikka aega. Mõni mees arvab, et kõik on korras, kui ta peseb üks kord pesu või käib üks kord lasteaias lapsel järel. Sellest aga ei piisa!" tõdes Islandi riikliku soolise võrdõiguslikkuse keskuse erinõunik Hugrún R. Hjaltadóttir, kelle sõnul kasutab isapuhkust enam kui 80% Islandi meestest. "Isapuhkus on pannud mehed mõistma, kui palju vaeva kodutööd tegelikult nõuavad."

JÜRI AARMA: Eestis ei ole elu veel kunagi nii hea olnud

JÜRI AARMA: Eestis ei ole elu veel kunagi nii hea olnud (14)

"Mul sai kõrini, et õhtul tulevad telerist vaid filmid, kus tegutsevad elavad surnud ja kummitused ning kus inimesi lõigutakse, tapetakse ning võisteldakse elu ja surma nimel," räägib oma uuest positiivsest saatest TTV-s näitleja, ajakirjanik ja saatejuht Jüri Aarma. "Tegelikult pole Eestis olnud kunagi nii hea elada nagu praegu. Ma tean, et käivitan selle ütlemisega ulguvate pingviinide koori, aga jään enda juurde."

HELSINGI LINNAPEA JAN VAPAAVUORI: Kaksiklinna tunnel kergitab ka palku

HELSINGI LINNAPEA JAN VAPAAVUORI: Kaksiklinna tunnel kergitab ka palku

"Jutt ei käi tavalisest, vaid maailma pikimast veealusest tunnelist," lausub Helsingi linnapea Jan Vapaavuori, kelle sõnul liiklus kahe linna vahel tänu tunnelile vähemalt kahekordistuks. "Juba praegu liigub üheksa miljonit inimest aastas ehk 25 000 inimest päevas meie linnade vahel. Innovatiivse piirkonnana oleme juba praegu Silicon Valley’le arvestatavad konkurendid," kinnitab linnapea. 

KOSMONAUT VLADIMIR TITOV: Ülevalt Maad nähes ei taha sa enam kunagi sõdida

KOSMONAUT VLADIMIR TITOV: Ülevalt Maad nähes ei taha sa enam kunagi sõdida (1)

"Nägin 200 km kõrgusel kosmoses, kuidas tanker läks kaugele mereteedest salaja oma mahuteid pesema ja ümber laeva hõljus poolläbipaistev laik," rääkis detsembris Tallinna külastanud kosmonaut Vladimir Titov. "Võiks luua rahvusvahelise looduskaitse politsei. Kui märkame kosmosest niisugust korratust, anname kohe teabe edasi Maale, tanker arestitakse, nii kapten kui ka laeva omanik võetakse vastutusele."

AIVAR RIISALU: Eesti eesmärk peab olema see, et keskklass kasvab ja tuleb hästi toime!

AIVAR RIISALU: Eesti eesmärk peab olema see, et keskklass kasvab ja tuleb hästi toime! (3)

"Vot see on see, mis on minu jaoks Reformierakonna juures kõige vastikum. Et kui nemad tegid, siis oli kõik super, aga kui keegi teine teeb, siis on kõik jube pahasti," ütleb Tallinna ettevõtluse valdkonna abilinnapea Aivar Riisalu, kelle meelest peaks riigi peamine ülesanne olema keskklassi taasloomine. "Õpetajate ja päästjate palgatõusud pole mitte sotsialism, vaid see, et ühiskonnale vajalikud liikmed saaksid oma töö eest väärilist palka."

Tiit Maran: ka Tallinna Loomaaed ei jäänud II maailmasõjast puutumata

Tiit Maran: ka Tallinna Loomaaed ei jäänud II maailmasõjast puutumata

"Londoni pommitamise järgselt avaldati ülevaated pommitamise mõjust loomade käitumisele. Selgus, et loomad on sellistes ekstreemsetes tingimustes väga sarnased inimestega," kirjeldas Tallinna Loomaaia direktor Tiit Maran. Nende käitumine on persooniti väga erinev. Ühe ja sama liigi isendite hulgas on neid, kes satuvad täielikku hüsteeriasse ja ka neid, kes muutuvad täiesti apaatseks."

ANDRES UIBO: Orelimängija amet on südamekirurgi omastki keerulisem

ANDRES UIBO: Orelimängija amet on südamekirurgi omastki keerulisem

"Ameerika ajakiri Science uuris maailma kõige keerukamaid elukutseid ja selgus, et see on organisti oma," ütles jaanuaris algavat Bachfesti vedav orelimängija Andres Uibo. "Organisti keha töötab kogu aeg. See amet on isegi keerukam kui südamekirurgi oma. Kirurg saab isegi operatsiooni ajal korraks kellegagi konsulteerida, organist aga, eriti kui ta mängib peast, ei saa kontserdi ajal poolteist tundi kellegagi nõu pidada."

JÜRI RATAS: Ühte hoidev ühiskond on tugevam

JÜRI RATAS: Ühte hoidev ühiskond on tugevam (13)

"Eesti ühiskond peab järjest rohkem muutuma meiekeskseks, see ei tohi olla üksnes minakeskne," ütleb peaminister Jüri Ratas aastalõpuintervjuus Pealinna lehele. Jõulude kui perede kokkutulemise ajal räägib Ratas ka sellest, et meie pered võiks rohkem ühte hoida. "Perede purunemine on Eesti ühiskonnas probleem, olen selle pärast mures," rõhutab Ratas. "Samuti ei tohi Eestis olla mingit kohta perevägivallale. Parim jõulukink on see, kui meil oleks tulevikus võimalikult vähe inimesi, kes tunnevad end üksiku ja õnnetuna."

VIDEO! JÜRI RATAS: Jõulukingiks soovin, et inimesed ei peaks end tundma üksikuna

VIDEO! JÜRI RATAS: Jõulukingiks soovin, et inimesed ei peaks end tundma üksikuna (3)

Peaminister Jüri Ratase sõnul aitaks Eesti peredel koos püsida nii riigipoolselt sotsiaalse turvatunde ja elukeskkonna parandamine, kui ka mõistmine, et pere loomisel võetakse vastutus. "Kui on astutud samm pere loomiseks, uue maailmakodaniku ilma tulekuks, siis see ei lõppe seal, vaid kõik alles algab," sõnab ta. "Pere loomine ei ole ainult ilus pidu ja kaunid pildid, vaid see on tohutu suur vastutus."

Laadimine...Laadimine...