Aeg ei tagane Perlingu kandidatuurist

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ei esita oma kandidaati riigi peaprokuröri ametikohale, kuid on jätkuvalt senise peaprokuröri Lavly Perlingu jätkamise vastu, justiitsminister Raivo Aeg plaanib aga EKRE vastuseisust hoolimata esitada peaprokuröriks praegu ametis oleva Perlingu.

Pilt: Scanpix
Poliitika Eesti

Aeg ei tagane Perlingu kandidatuurist (4)

Toimetaja: Juuli Nemvalts

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ei esita oma kandidaati riigi peaprokuröri ametikohale, kuid on jätkuvalt senise peaprokuröri Lavly Perlingu jätkamise vastu, justiitsminister Raivo Aeg plaanib aga EKRE vastuseisust hoolimata esitada peaprokuröriks praegu ametis oleva Perlingu.

"Kandidaadi leidmine on eelkõige justiitsministri töö," selgitas EKRE aseesimees, rahandusminister Martin Helme, ajalehele Postimees, kes uuris miks hoolimata lubadusest käia välja oma peaprokuröri kandidaat jätab erakond praegu oma kandidaadi nimetamata.

EKRE ootab justiitsministrilt sobivat kandidaati, kes saab kõigi osaliste toetuse. Teisisõnu – kedagi, kes ei ole Lavly Perling. Helme kinnitas ka nüüd, et EKRE pole mingil juhul nõus Lavly Perlingu jätkamisega riigi peaprokurörina. "Ei ole nõus, see ei muutu."

Justiitsminister Raivo Aegi sõnul proovitakse EKRE-ga siiski üksmeelele jõuda. "Eks valitsuse töös on palju asju, mis ei ole koalitsioonileppesse kirja saanud ja kus võivad erakondadel tekkida eri seisukohad, aga tervemõistuslik on ikkagi see, et lõpuks mingid lahendused leitakse ja kokkulepped saavutatakse. Vastasel juhul ei ole valitsus töövõimeline," ütles Isamaa ridadesse kuuluv Aeg.

Samas on Perlingu jätkamine justiitsministri jaoks põhimõtteline küsimus. Esiteks kuulub riigi peaprokuröri nimetamine tema valitsusalasse ning teiseks pole ka EKRE senised Perlingu jätkamise vastu toodud põhjendused Aegi sõnul piisavalt pädevad. EKRE on Perlingule ette heitnud huvide konflikti, viidates Lavly Perlingu abielule kaitsepolitsei peadirektori asetäitja Martin Perlinguga, samuti on konservatiivid väljendanud rahulolematust riigi julgeolekuasutustes toimuvaga. Justiitsministri sõnul pole ühtegi põhjust, miks Perling ei peaks jätkama veel järgmised viis aastat peaprokurörina, vahendas BNS artiklit.

"Olen endiselt veendunud, et ta on teinud oma tööd hästi ja südamega, on väga mitmed olulised uuendused sisse viinud," sõnas Aeg, tuues näiteks menetluskiiruse parandamise ning muudatused kannatanute kaitses ning alaealiste asjaajamises.

Aegi sõnul on Perlingu eestvedamisel tehtud muudatused prokuratuuri edasi viinud ja viivad suure tõenäosusega ka edaspidi. "Siin ei ole põhjust hakata eksperimenteerima ja vaatama, et äkki keegi teine saab paremini hakkama. Võib-olla saab, aga võib-olla ka ei saa."

Suvest saadik kestnud patiseis, kus Isamaa ja Keskerakond toetavad Perlingu jätkamist ja EKRE on vastu, peab siiski varsti lahenema. "Praegu on tekkinud kõikidele osalistele küllaltki ebamugav olukord, kus üks kandidaat hõigati välja, ilma et oleks küsitud partneritelt, kas nad üldse nõus on," selgitas Martin Helme.

Raivo Aeg toonitas, et demokraatliku valitsemise üks hea tava on ikkagi see, et vähemuses tuleb arvestada enamuse soovidega. Kas see tähendab, et Perlingu jätkamise küsimus võib minna valitsuses hääletusele? "See ei sõltu minust. Valitsust juhib peaminister ja peaminister on esimesel valitsuse istungil öelnud, et tema eesmärk on kõikide otsusteni jõuda konsensuse teel," sõnas Aeg.

Peaminister Jüri Ratase vastus jätab kõik otsad lahti. "Seis on töine ja nii nagu kord ja kohus ette näeb, toob justiitsminister oma ettepaneku valitsusse," vastas peaminister küsimusele, millises seisus on riigi peaprokuröri nimetamine ning kas Perlingu jätkamine pannakse valitsuses hääletusele.

Aeg tunnistas, et olukord, kus kaks kolmandikku valitsusest on ühel arvamusel ning kolmandik teisel, pole valitsusele väga tervislik. Selle seisu parandamiseks on võtmekohaks kas ühele meelele jõudmine või oskus suuta üksteise otsuseid aktsepteerida. "Siin ei ole maailmavaateline laupkokkupõrge, see on ikkagi administratiivne otsus," toonitas Aeg.

Patiseis ei saa kaua jätkuda. Parasjagu käivad järgmise aasta riigieelarve läbirääkimised, ministrid rehkendavad võimalusi valimislubaduste täitmiseks ning oma teemade eest seismiseks, olgu selleks erakorraline pensionitõus või õpetajatele ning päästjatele lubatud palgatõus. Kes pikema kõrre tõmbab ning kas nende arutelude järel muutub ka EKRE seisukoht Perlingu jätkamise kohta, selgub kahe järgmise nädala jooksul.

"Kui septembri lõpus saab eelarve riigikogule üle antud, tuleb muude oluliste küsimustega edasi liikuda," sõnas Aeg.

Septembri lõpuni saab valitsus konfliktset teemat küll näiliselt sahtlis hoida, kuid siis surub juba aeg peale. Perlingu ametiaeg riigi peaprokurörina lõppeb selle aasta 31. oktoobril. Seaduse järgi nimetab peaprokuröri ametisse valitsus justiitsministri ettepanekul. On heaks tavaks, et valitsus teeb selliseid otsuseid konsensuslikult.

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...