ÄGEDAD FOTOD ja VIDEO! Taasavatud Balti jaama turg meelitab toidutänavaga

Moodsa ja väljapaistva välimuse saanud Balti jaama turg meelitab eri rahvaste söögikohtadega toidutänava, spordiklubi ja antiigikioskitega.

Pilt: Albert Truuväärt / Video: Dmitri Povilaitis

ÄGEDAD FOTOD ja VIDEO! Taasavatud Balti jaama turg meelitab toidutänavaga

Moodsa ja väljapaistva välimuse saanud Balti jaama turg meelitab eri rahvaste söögikohtadega toidutänava, spordiklubi ja antiigikioskitega.

59images

Möödunud aasta algusest suletud olnud ja pooleteise aastaga täielikult uue näo saanud Balti jaama turg on tänasest taas avatud. Varasema Balti jaama turuga, mida välismaalased väidetavalt kui ekstreemturismi ja nõukogude sotsrealismi vaatamisväärsust külastasid, pole uuenenud turul peale endise nime suurt ühist alles jäänud. 

Turu kolme hoonesse mahub ära kolm korrust. Esimesele korrusele tulevad peamiselt toidukaubad ja toidutänav ning lukud-võtmed, kinnitustarvikud, kosmeetika, kodukeemia, mobiiliparandus, kingsepp, tubakatooted jne. Balti jaama poolt tulijat võtavad kohe sissekäigu ees vastu igat liiki loodusandide, marjade ja seente müügiks mõeldud letid.

Suur kala- ja veel suurem lihasaal

"Siin saab osta kõike, mis Eestis parajasti kasvab," ütleb Balti jaama turu juht Andres Rjabov. "Paljud kaupmehed on endale siia koha broneerinud."

Marjamüügialale järgneb risttahukakujuliste kioskite ala. Kuigi kioskid ise on ühesuguse kujuga, saab iga kaupleja anda kioskile omanäolise välisilme. "Siin on kiosk, kust saab ukrainapärast toitu, seal pakutakse Hiiumaal toodetud toidukaupu, edasi tuleb pähkleid ja kuivatatud puuvilju pakkuv kiosk," räägib Rjabov.

Esimesel korrusel on ka Eesti suurim kala ja mereandide saal, kus hakkab kaupa pakkuma seitse Eesti tuntud kalakauplejat. "Siin on Peipsi kalamehed, kes toovad meile sealt kala, siin hakatakse müüma angersäga, siin on Saaremaa kalakasvatajate ühistu müügikoht," tutvustab Rjabov. "Ostja saab valida kõige hulgast, mida Eestimaal püütakse ja kasvatatakse, lisaks veel mujalt toodud mereannid, nagu merikarbid, austrid ja kalmaarid."

Kalasaalist on mõõtmetelt veel suurem liha- ja piimasaal koos mahukate külmkambritega.

Toidutänaval on 11 väikest toidukohta, kus pakutavad toidud võivad tavalise eestipärase toiduga harjunud inimesele tunduda uued ja eksootilisedki. "Selles toidukohas pakutakse aasiapäraseid roogasid, järgmises vegantoite," mainib Rjabov.

Vanad ja uued tegijad

Balti jaama turu teisel korrusel müüakse kõikmõeldavat riide- ja tööstuskaupa, siin asuvad antiik- ja vanavara- ning Eesti disaini kauplused, samuti pop-up poed ning toitlustusettevõtted.

Nullkorrusel asuvad 125 kohaga autoparkla, spordiklubi MyFitness ja Selveri toidupood.

Turul kauplejaid on Rjabovi sõnul varasemaga võrreldes tunduvalt rohkem, sest turg on palju suurem. Osa neist on vanad head tegijad, kellel püsi-klientuur ja kes on aja jooksul tõestanud, et nende kaup on kvaliteetne. Väga palju on aga ka uusi kauplejaid. Uuel turul on peaaegu igal pool kauplejad juba olemas ning kohati oli kaubelda soovijaid isegi rohkem, kui turg vastu võtta saab. Näiteks antiigiala sai juba mõni aeg tagasi täis. "Selekteerisime kauplejaid kauba järgi," ütleb Rjabov. "Määravaks sai kauba omanäolisus. Eelistame kaupa, mida ei müüda kaubanduskeskustes. Toidukauba puhul eelistame kindlasti eestimaist. Tööstuskauba puhul on eestimaisust vähem, aga meie turult leiab kindlasti Westi disaini ja käsitööd."

 

Paekiviseinad jäid alles

Uues turuhoones põimuvad ülemöödunud sajandi paekiviseinad ja tänapäevane teraspostidele toetuv voltkatus koos katuseakendega kauniks tervikuks.

Balti jaama turg on oma praeguses asukohas püsivalt tegutsenud 1993. aastast. 2014. aasta alguses ostis Balti jaama turu kinnistu Astri Grupp ja sealt said alguse ka turu ümberehitamise konkreetsed plaanid. Uuenduskuuri läbi teinud turul on kokku 20 000 m2 suletud ja ligikaudu 4000 m2 välilettide ja kioskiala. Ehituse hinnanguline maksumus on 24 miljonit eurot.

Turg paikneb 1870ndatel ehitatud Verneri laohoonetes. Nende hoonete paekiviseinad tuli ehitajatel säilitada, see lisab ehitusele juurde minevikuhõngu. Teraspostidele toetuv uus voltkatus mõjub aga nüüdisaegselt ja annab seinte poolest suhteliselt madalatele hoonetele tublisti kõrgust juurde. Valgus pääseb hoonetesse katuses asuvate akende kaudu.

"Praegune lahendus on ju visuaalselt lihtne ja see oli ka üks eesmärke," on öelnud turu arhitektuurse visiooni üks väljatöötajaid, KOKO Arhitektid juhataja Andrus Kõrgesaar. "Arhitektuurne lahendus on harmoonias ajalooga, sellele loome lisaks piisavalt võimsa moodsa täienduse, mis on oma vormilt ikooniliselt lihtne." KOKO Arhitektid on pidanud oluliseks säilitada ka endise turu isikupärane karakter ja täiendada seda nii, et see oleks ligitõmbav võimalikult paljudele – rongiga sõitjatele, lähipiirkonna elanikele ja turistidele.

Laadimine...Laadimine...