Aivar Kokk: teisest sambast raha väljamakse piirang on 10 100 eurot

Rahanduskomisjoni juhi Aivar Koka sõnul on plaanis pikendada pensioni teisest sambast lahkumisest teatamise tähtaega ühelt kuult viiele, mis tähendab, et pensinikogumisest loobujal läheb raha kättesaamiseks kauem aega.

Pilt: Scanpix
Eesti

Aivar Kokk: teisest sambast raha väljamakse piirang on 10 100 eurot (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

Rahanduskomisjoni juhi Aivar Koka sõnul on plaanis pikendada pensioni teisest sambast lahkumisest teatamise tähtaega ühelt kuult viiele, mis tähendab, et pensinikogumisest loobujal läheb raha kättesaamiseks kauem aega.

Opositsiooni sajad muudatusettepanekud pensionireformile kustutatakse koalitsiooni otsusel riigikogus usaldushääletusega valitsusele, vahendas BNS Postimeest. 

Pensionireformi riigikogus vedav Kokk Isamaast käis eile välja mitu ideed. Näiteks, et pensioni teisest sambast saavad ühe korraga raha välja võtta ka need, kellel sinna kogutud üle 10 100 euro. Varem oli plaanis seada ühekordsele väljamaksele piirmäär. Samas on plaanis pikendada pensioni teisest sambast lahkumisest teatamise tähtaega ühelt kuult viiele, mis tähendab, et pensinikogumisest loobujal läheb raha kättesaamiseks kauem aega.

Lahkujad saaksid uuesti liituda kümne aasta pärast

Oma ettepanekud avalikustas Kokk tund aega enne rahanduskomisjoni neljapäevast istungit, kus osalesid ligi kahekümne asutuse ja huvirühma esindajad ning riigikogu liikmed. "Avalikustasime, et nende üle ei oleks mõtet neljapäeval diskussiooni ja vaidlusi jätkata ja näidata, et eelnõu töörühm on teinud tööd ka jõulude ajal ja uue aasta alguses, mitte ei alustanud esmaspäeval, kui riigikogu uuesti kogunes Toompeale," põhjendas Kokk.

Tema kinnitusel on muudatustel koalitsiooni heakskiit. "Koalitsioon tajub, et pärast pensionisamba praeguste plaanide järgi lammutamist tekivad probleemid," leidis aga reformierakondlasest rahanduskomisjoni asejuht Maris Lauri. Näiteks võttis koalitsioon kuulda juriste, kes leidsid, et teisest sambast väljamakse 10 100 euro piirang paneb suurema summa kogunud ebavõrdsesse olukorda, kirjutab Postimees. 

Muudatus, millega pensioni teisest sambast lahkumise avalduse esitamise ja raha kättesaamise vahele jäetakse viis kuud, peaks suunama inimesi läbimõeldud otsustele. See on oluline, sest pensionisambast välja astununa saaks sellega reformi jõustudes liituda alles kümne aasta pärast. Ajavõit toob kasu ka fondihalduritele, kes saavad aegsasti pensioni teisest sambast lahkujatega arvestada. Samas võimaldab praegune plaan võtta korraga välja kogu teise pensionisambasse kogunenud summa.

Reformierakondlase Maris Lauri hinnangul viitab see eesmärgile võimalikult palju raha ruttu tulumaksuna riigieelarvesse saada. Teatavasti tuleb raha teisest sambast välja võttes maksta selle pealt 20 protsenti tulumaksu.

Pensionisüsteemi kritiseeritakse madala pensionimäära pärast

Ka mitmed huvirühmade esindajad on soovitanud, et teisest pensionisambast väljumine toimuks osade kaupa. Mõned neljapäevasel arutelul osalejad tõid murekohana välja selle, et seaduse vastuvõtmise ning jõustumise vahel peaks olema mõistlik aeg, vähemalt aasta-poolteist, et IT-süsteemid, aga ka investeerimiskontode haldajad selleks valmis oleksid.

Pensionikeskuse AS-i juhatuse liige Kristi Sisa märkis näiteks, et suurenenud väljamaksete korral tuleb täiesti nullist üles ehitada uus makselahendus.

Eesti Pangaliidu esindaja Martin Mets meenutas, et praegust pensionisüsteemi on kritiseeritud madala pensionimäära pärast. Selle olukorra lahenduseks tuleks suurendada sissemakseid ja fondide tootlust. Raha väljavõtmine teisest sambast vähendab aga ressursse ning kahjustab Eesti pensionisüsteemi tervikuna. Nii jäigi ühe küsimusena õhku, kas teisest sambast raha välja võtmisega paraneb Eesti inimeste heaolu pensionieas või mitte.

Ainus asjaosaline, kes neljapäevasel kokkusaamisel pensionireformi selgesõnaliselt ilma parandusettepanekuteta toetas oli, Eesti Pensionäride Ühenduse Liidu juht Andres Ergma.

Rakendumiseni kulub vähemalt aasta

Opositsiooni sajad muudatusettepanekud kavatseb koalitsioon Koka sõnul siduda usaldushääletusega. Nimelt võimaldab valitsus siduda ükskõik millise enda poolt üles seatud seaduse eelnõu usaldusega valitsusele. See aitab vältida riigikogus venitamistaktikat ehk muudatusettepanekute hääletamist ja opositsioonil vaheaegade võtmist täiskogu istungil.

Kokk toonitas neljapäeval ka komisjonil osalenutele, et reformi läbiviimiseks on selge poliitiline tahe. Tegemist on Isamaa valimislubadusega ning erakonnale olulise punktivõiduga Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga koos koalitsioonis olles. Isamaa esialgsete plaanide järgi hakanuks seadus kehtima juba 1. jaanuaril 2020. Koka sõnul saab reform loodetavasti kiiresti seaduse jõu.

"Peale seda kulub rakendumiseni vähemalt aasta aega," lausus ta. Rahanduskomisjon arutab pensionireformi järgmisel nädalal ning ülejärgmisel nädalal loodetakse see riigikogu saalis teisel lugemisel hääletusele panna. "See on olnud pikk protsess, tänaseks oleme üheksa-kümme kuud seda teemat arutanud ja loodame, et lähinädalatel, lähima kuu jooksul on see seadus riigikogus vastu võetud," sõnas Kokk.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...