ARVAMUS: Puhtaim õhk Euroopas

Milline linn on üks Euroopa puhtama õhuga? Või milline linn saab uhkeldada oma looduskaitsealadega? Üllatus, üllatus – see on Tallinn!

Pilt: Scanpix

ARVAMUS: Puhtaim õhk Euroopas

Oliver Õunmaa, tegevtoimetaja

Milline linn on üks Euroopa puhtama õhuga? Või milline linn saab uhkeldada oma looduskaitsealadega? Üllatus, üllatus – see on Tallinn!

Niisiis võiski volikogu rahulikult otsustada, et Tallinn saadab Euroopa Komisjonile nüüd ka ametliku taotluse Euroopa roheliseks pealinnaks saamiseks 2018. aastal. Kandideerimisotsus ei tulnud niisama, tiitli nimel on Tallinn palju vaeva näinud. Tervelt 25% linna pindalast on pargid, muruplatsid ja loodus, ühe linlase kohta teeb see 207

m2 taimedega kaetud paika. Prügilasse viiakse Tallinnas vähem kui 10% prahist, uuesti ringlusse või taaskasutusse aga üle 2/3 jäätmetest.
Puhtam õhk on Tallinnas ka seepärast, et linn hoiab suure hulga autosid kesklinnast eemal. Kallis parkimine kesklinnas või bussirajad ei pruugi paljudele autojuhtidele meeldida, kuid ega need peagi meeldima. Kes käsib autoga tiheda asustuse ja liiklusega kesklinna ronida? Oleks siis, et tegu on kullerite või poodidesse kaupa vedavate autojuhtidega, kes peavad olema igal pool pidevas liikumises. Kesklinnas on piisavalt kontoreid, mille ees autod kella kaheksast viieni lihtsalt seisavad, muutes tänavad kitsamaks. 

Linna pakutav tasuta ühistransport ja tasuta parkimine ühissõidukiga kesklinna sõitjale on andnud inimestele võimaluse auto koju või parkimisplatile jätta. Tasuta ühistranspordist oli teiste seas vaimustuses ka Prantsusmaa parlamendisaadik Jean-Claude Perez, kes hiljuti Tallinna külastas. Perezi sõnul pakub tasuta ühistransport Prantsusmaal huvi enamikele poliitikutele, sest "liiklusummikutes istuvad nii parem- kui ka vasakpoolsed".


Paljude tublide tallinlaste ja mujalt siia tööle käijate kiituseks pean mainima, et «Pargi ja reisi» parklad on järjest populaarsemad. Kui veel möödunud aastal seisid need pooltühjana, siis tänavu on näiteks Pärnu maanteel asuv parkla alati täis. Vastse auto- ja juhiloa omanikuna kasutan minagi «Pargi ja reisi» parklat. Ütlemata mugav on. Ma ei pea kesklinna liikluses ohtlikesse olukordadesse sattuma või parkimiskohta otsima. Otse tasuta parkla kõrvalt viib uus tramm kiiresti kesklinna ning ummikud jäävad kaugele seljataha. Kodus aga kasutan poes käimiseks jalgratast – las auto jääda suuremateks sõitudeks.

Laadimine...Laadimine...