Covid-19: Hiina taotleb QR-koodil põhinevat ülemaailmset reisisüsteemi

Hiina president Xi Jinping kutsus üles looma "globaalse mehhanismi", mis kasutaks reisijatele omistatavaid masinloetavaid QR-koode rahvusvaheliste reiside avamiseks.

Pilt: Scanpix

Covid-19: Hiina taotleb QR-koodil põhinevat ülemaailmset reisisüsteemi (2)

Erki Varma

Hiina president Xi Jinping kutsus üles looma "globaalse mehhanismi", mis kasutaks reisijatele omistatavaid masinloetavaid QR-koode rahvusvaheliste reiside avamiseks. "Me peame veelgi ühtlustama poliitikat ja standardeid ning looma "kiirteid", et hõlbustada inimeste korrapärast liikumist," ütles ta.

Koode kasutataks tema ettepanekul reisija tervisliku seisundi hindamiseks. BBC teatel esitas Xi oma ettepaneku nädalavahetusel toimunud G20 tippkohtumisel. Maailma 20 suurema majanduse riigipead kohtusid veebi vahendusel Saudi Araabia eestvõttel.

Xi ei hakanud üksikasjalikumalt kirjeldama, kuidas reisiskeem võiks toimida või kuidas oleks see seotud Hiina enda QR-koodi rakendustega, mida on kasutatud viiruse ohjeldamiseks riigi mandriosas. "Loodame, et selle mehhanismiga liitub veel riike," lisas ta.

QR-koodid on vöötkoodid, mida saab mobiiltelefoniga lugeda. Hiina poolt veebruarist alates rakendatud skeemi kohaselt väljastatakse kasutajatele vastavalt valgusfoori värvidele tervisekood. Kui rohelise koodiga saab vabalt reisida, siis oranži või punase koodiga peab jääma kuni kaheks nädalaks karantiini.

Koodid põhinevad suurandmete ja kasutajate endi esitatud teabe kombinatsioonil. Selle tehnoloogia on välja töötanud finantstehnoloogia hiiglane Ant Financial ja see on saadaval rakenduse Alipay kaudu, aga ka veebisaidil WeChat, mis kuulub Alipay konkurendile Tencentile.

Samuti nõudis Xi G20 kohtumisel ülemaailmse majanduse taasavamist, sealhulgas "globaalsete ja tööstuslike tarneahelate" taastamist ja "peamiste meditsiinitarvete kaubanduse liberaliseerimist".

Reisimise taasavamine on enamiku riikide jaoks väljakutse, kuna koroonaviiruse laia leviku tõttu on ametivõimudel keeruline reisipiiranguid tühistada. Näiteks Singapuri ja Hongkongi vahelise reisimulli avamine lükati veidi enne selle kavandatud algust sel nädalavahetusel Hongkongi haigusjuhtumite äkilise kasvu tõttu edasi.

Inimõiguste kaitsjad hoiatavad siiski, et koode saab kasutada "laiema poliitilise järelevalve ja eraldamise jaoks".

"Esialgne keskendumine tervisele võib laiemalt poliitilise jälgimise ja tõrjutuse jaoks saada Trooja hobuseks," ütles Human Rights Watchi tegevdirektor Kenneth Roth Twitteris Xi ettepanekut kommenteerides.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...