Esimene suurpuhastus ootab bussipeatusi

Tallinn plaanib käimasoleva suure kevadpuhestuse lõpetada juba aprillikuus. Esmaslt puhastatakse sõelmetest jalg- ja jalgrattateed ning ühistranspordi peatused. 

Pilt: Ilja Matusihis
Tallinn Keskkond

Esimene suurpuhastus ootab bussipeatusi

Ivo Karlep

"Lehepuhureid kevadel kasutada ei tohi, kuna need tekitavad liigselt tolmu," ütles abilinnapea Kalle Klandorf, kelle sõnul peavad  koristustöid segavate sõidukite omanikud koristama oma sõidukite ümbruse ühe meetri raadiuses. Samuti tuleks sõidukijuhtidel vahetada naastrehvid suverehvide vastu ning soovitatav on ka sõidukite põhjapesu.

"Inimesed on meilt juba uurinud, millal saavad jalgrattateed korda – et tahaks rulluiskudega sõita –, kuigi alles hiljuti võis päris uiskudega sõita," ütles abilinnapea Kalle Klandorf. "Nüüd oleme suure kevadpuhastusega alustanud ja sõltuvalt ilmadest tahame selle suure töö lõpetada juba aprillis. Esmalt puhastame jalg- ja jalgrattateed ning peatused sõelmetest."

Kuna tänavune talv oli  lumerohke, on linnatänavaile jäänud rohkelt killustikupuru. Kokku kogutud puru kasutatakse  täitematerjalina teede ehitusel ja parandamisel. Linna ühe hoolsama lepingupartneri tänavate hooldamisel, Tänavapuhastuse AS-i juht Vello Kink teab hästi, et kevadel lume sulades võib tänavatelt leida hulganisti nii suitsukonisid kui ka muud prahti. Kevadise  suurpuhastuse raames käiakse kõik tänavad tolmuimuriga kolm korda üle, seejärel jätkub juba iganädalane tavapärane tänavapesu. "Päris musta tänavat pole ju mõtet pesta, see ajab ainult tolmu laiali," selgitas Kink ja lisas, et  korralik töö eeldab enne suurt tänavapesu kogu tolmukihi eemaldamist. "Teed ja kõnniteed, mida linn laseb puhastada, saavad puhtaks loodetavasti juba enne aprilli lõppu," mainis ta.
Võitlus tolmuga sõltub ka ilmast. "Kui ööd on külmad, siis vaakumimuriga tööd teha ei saa," ütles Kink. "Selleks, et imur töötaks, peab olema vähemalt 2-3 kraadi sooja. Tolmutõrjeks niisutatakse tänavat, aga kui on külmakraadid, siis tekib kohe jää. Peame sellega arvestama, et autodega ei juhtuks hulle asju."

Tallinnas on mitu firmat, kes praegu hoogsalt  tegutsevad, Tänavapuhastuse AS-i hooldada on umbes neljandik linnast – kesklinn ja vanalinn. "See on puhastamisel kahtlemata ka kõige raskem paik," lausus Kink. "Siin käib inimesi rohkem, prahti tekib rohkem, tänavad on kitsad ja käänulised. Ja selle piirkonna järgi hinnatakse mõnes mõttes ka kogu Tallinna tänavate seisukorda. Palju on käsitsitööd, sest kitsastel tänavatel igale poole ligi ei pääse. Sotsiaalne kontroll meie töö üle on siin samuti oluliselt suurem kui mõnes teises linnaosas."

Muret teevad veel pikaks ajaks tänava äärde seisma jäetud sõidukid. "Meie ei saa nendega midagi teha – sõidame mööda ja nende ümbert jääb koristamata," ütles Kink.

Sama kinnitas kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg. "Mõned autoomanikud arvavad, et linnatänav on eluaegne tasuta parkimise koht. Oleme mõelnud ka sellele, et kindlustuseta või ülevaatuseta sõiduk ei tohiks edaspidi üldse tänaval parkida. Üks võimalus on tasulise parkimise tsooni laiendada ja anda elanikele sooduskaardid."

Linna heakorra eeskiri ütleb ka, et parkiva auto omanik on kohustatud selle ümbruse meetri raadiuses korras hoidma. Siin saab Sule kinnitusel ka mupo appi tulla ja juhtidele eeskirja meelde tuletada. Igal kevadel  viiakse tänavatelt ära palju talv läbi lumehanges seisnud autosid, loodetavasti tehakse sama ka tänavu  kevadel.

Vello Kink ütles, et osa kinnistuomanikke lükkab vahel oma prahi kõnniteelt rentslisse selmet sodi ära koristada. "Siis see sõidutee osa, mille enne puhtaks tegime, pole ju enam puhas." lausus ta. "Seda juhtub kogu aeg. Vahel lastakse ka lehepuhuritega tolm igale poole laiali ja see paistab äsja puhastatud tänaval kohe silma."

 Parkima unustatud auto omanik peab selle ümbruse ise ära koristama

• Talvel sai rattateedele puistatud 1840 tonni sõelmeid. Seni on neist puhtaks tehtud üle 964 000 m2 asfalti ja kokku kogutud üle 945 tonni pühkmeid. Kõnni- ja rattateed peaksid alanud nädalal olema graniidipurust puhtad. Talve jooksul kogunenud graniitsõelmed tuleb oma krundi juures asuvatelt kõnniteedelt kokku korjata ka maaomanikel.

• Olmejäätmeid on tänavatelt koristatud 20 tonni.

• Käib ka naastrehvide tekitatud asfaldiosakeste jm prahi koristus sõiduteedelt, parklatest, treppidelt, äärekividelt, teeäärsetelt plaatidelt ja eraldusribadelt.

• Suurem tänavapesu algab aprilli keskel ehk kahe koristusnädala möödudes tänavatel, kus esimene puhastus on juba tehtud. Haljasalade hooldus algab kohe, kui maapind on piisavalt tahenenud.

• Parkiva auto omanik on kohustatud oma auto ümbruse meetri raadiuses korras hoidma.

• Kevadkoristus  peab linnas olema tehtud hiljemalt 1. maiks.

Laadimine...Laadimine...