HÄDAOLUKORRA JUHT: Võit viiruse üle sõltub rangetest piirangutest

"Koroona pole gripp, võime sellega toime tulla sõltub, kas me püsime kodus ning kui puutumatuks suudavad viirusest jääda meditsiinitöötajad ise," märkis hädaolukorra meditsiinijuht dr Arkadi Popov lisades, et ka peres peaks esimeste haiguse tunnustega inimene püsima teistest eemal ja elama eraldi toas.

Pilt: Mats Õun

HÄDAOLUKORRA JUHT: Võit viiruse üle sõltub rangetest piirangutest (10)

Oliver Õunmaa

"Koroona pole gripp, võime sellega toime tulla sõltub, kas me püsime kodus ning kui puutumatuks suudavad viirusest jääda meditsiinitöötajad ise," märkis hädaolukorra meditsiinijuht dr Arkadi Popov lisades, et ka peres peaks esimeste haiguse tunnustega inimene püsima teistest eemal ja elama eraldi toas.

Popov töötab terviseameti kriisistaabis 24. märtsist ja tema ülesanne on koordineerida haiglate omavahelist suhtlust ja ravi. Arst rääkis, et ilmselgelt nakatunute arv kasvab ning tuleb olla valmis ka olukordadeks, mis on tekkinud Itaalias ja Prantsusmaal. "Edasine sõltub sellest, kui kiiresti viirus levib ja kui palju me suudame vanemat põlvkonda viiruse eest kaitsta. Oleme erinevateks stsenaariumiteks valmis," kinnitas ta. "Kas taoline olukord nagu neis riikides ka meil võib ette tulla, sõltub, kui karmid on karantiini tingimused. Wuhani provintsis olid väga ranged meetmed ja seal hakkas viirus taanduma suhteliselt kiiresti.  Hiinas oli haigestunute ja ohvrite arv suur, aga Itaalias on olukord palju hullem. Meie ressursid on täise sulatuses hõivatud juba 2-3 nädala jooksul."

Kopsudele ohtlik

Popovi sõnul on lisaks voodikohtadele koroonaviiruse põhjustatud haiguste raviks vaja ka piisavalt hingamisaparaate. "Lisaks vajame piisavalt oskuslikku personali, kes suudavad viiruse põhjustatud kopsupõletikuga toime tulla ja hingamisaparaate kasutada. Sellega ei saa iga meditsiinitöötaja ja arst hakkama. Praegu võime öelda, et neid inimesi jätkub, õnneks pole meditsiinipersonali seas viirus veel väga levinud. Aga samas on epideemia alles algfaasis, mis juhtub edasi, näitab aeg. Meditsiinisüsteemi edukus epideemiaga toime tulla sõltub suurel määral, kui puutumatuks suudavad viirusest jääda töötajad ise. Praegune olukord on meil tuleviku jaoks suur eksam."

Popovi sõnul peaksid inimesed liikumis- ja suhtlemispiiranguid tõsisemalt võtma. "Jah, seda tuleb võtta väga tõsiselt," märkis ta. "Kui viirus tegutses alles Hiinas, tundus, et see on meist kaugel ja tekkis arusaam, et võibolla see polegi nii hirmus, et see on nagu gripp, mis kiiresti ja ilma oluiste tüsistusteta möödub. Tõepoolest 80% patsientidest põevad seda kergelt, kuid samal ajal on need kergelt põdejad suurimad viiruse levitajad. Raskemalt kannatavad inimesed, kes on juba 50-60aasta vanused ja kellel on juba raskem tervisehäda. Nende tüsistused võivad olla fataalsed. Koroonaviiruse põhjustatud suremus on kõrgem kui gripil. Itaalias on suremus 10%, maailmas keskmiselt 3-4%. Viirus kahjustab otseselt kopse ja põhjustab seal põletikku. Lisaks võib viirus ohtlikuks saada, kui inimesel on südamelihastega ja südame rütmihäiretega tõsiseid probleeme olnud, nt infarkti või südamepuudulikkuse tõttu."

Igaüks peab võtma vastutuse

Popov ütles, et kodus peaks püsima ennekõike oma lähedastele mõeldes. "Võib-olla inimene ise on noor ja ta ei karda haigeks jääda," märkis ta. "Aga ta peab mõtlema ka oma vanavanemata ja vanemate peale. Igaüks peab võtma isiklikult vastutuse."

Popov soovitas, et ka peres peaks esimeste haiguse tunnustega inimene püsima teistest eemal ja elama eraldi toas.

See, kas ka inimese paranedes jäävad mõned tüsistused püsima, sõltuvad Popovi kinnitusel, kas inimesel oli šokiseisund ja kuivõrd tõsine hingamispuudulikkus inimesel haiguse käes kannatades tekkis. "Haigust kergelt põdevad inimesed isegi hiljem ei märka, et nad haiged olid," ütles ta. "Samas need, eks vajasid hingamisaparaati, võivad kannatada mitme organi puudulikkuse käes."

Popov kinnitas, et ta hoolitseb selle eest, et ükskõik kuhu haiglasse patsient satub, pakub see sama head ravi ning koostöö haiglate ja kiirabibrigaadide vahel toimiks. "Sinna hulka kuulub ka see, et patsientide liikumine ühest haiglast teise kiire, vaidluste ja järjekordadeta.

Hädaolukorra meditsiinijuhil on õigus anda korraldusi tervishoiuteenuste ümberkorraldamiseks.

 

 

 

10 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...