ID-kaardi kauguuendamine jätkub tavakasutajale esmaspäeval

"Reedel (täna - toim.) kella 12-st avame kergema ligipääsu inimestele, kes on teinud rohkem kui 100 e-toimingut viimase kolme kuu jooksul. Seda seetõttu, et nädalavahetusel väga olulised teenused, näiteks arstiabi, püsiks," ütles politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher. Alates esmaspäevast saavad kauguuendamist kasutada kõik soovijad.

Pilt: Scanpix
Eesti

ID-kaardi kauguuendamine jätkub tavakasutajale esmaspäeval (8)

"Reedel (täna - toim.) kella 12-st avame kergema ligipääsu inimestele, kes on teinud rohkem kui 100 e-toimingut viimase kolme kuu jooksul. Seda seetõttu, et nädalavahetusel väga olulised teenused, näiteks arstiabi, püsiks," ütles politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher. Alates esmaspäevast saavad kauguuendamist kasutada kõik soovijad.

Eeloleval nädalavahetusel saavad ID-kaartide sertifikaate kauguuendada vaid need, kes tulenevalt oma tööst on sunnitud ID-kaarti väga aktiivselt kasutama, ning riik saadab neile ka vastava teate, vahendas BNS.

Fookus elutähtsatel teenustel

"Reedel kella 12-st avame kergema ligipääsu inimestele, kes on teinud rohkem kui 100 e-toimingut viimase kolme kuu jooksul. Seda seetõttu, et nädalavahetusel väga olulised teenused, näiteks arstiabi, püsiks," ütles politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher.

Kui veel neljapäeval oli selliseid suure kasutusega ID-kaarte, mida oli vaja uuendada, 30 000-40 000, siis reedel on see number juba palju väiksem, umbes 20 000, märkis Vaher.

Alates esmaspäevast saavad kauguuendamist kasutada kõik soovijad.

Nädalavahetusel peavad püsima olulised teenused, näiteks arstiabi.

Politsei- ja piirivalveamet peadirektori Elmar Vaheri kinnitusel on välismaal viibivad ID-kaarti omanikud saanud teate turvariski kohta.

"Oleme saatnud läbi välisministeeriumi teavet inimestele välismaal, kuidas nad saavad oma ID-kaarte uuendada. Nad saavad kasutada kauguuendamist ja me pingutame selle nimel, et see neil õnnestuks," ütles Vaher.

Kui mingil põhjusel välismaal viibijal siiski ei õnnestu ID-kaarti sertifikaati kauguuendada, tuleb tal Vaheri sõnul selleks naasta kodumaale.

Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) peadirektor Taimar Peterkop ütles neljapäevaõhtusel erakorralisel valitsuse pressikonverentsil, et turvariskiga ID-kaartidega seoses on juba pakkumisel ka pahavara, vahendas BNS.

Peterkopi sõnul muutus ohuhinnang pärast seda, kui Tšehhi teadlaste esmaspäeval avaldatud töö näitas, et ID-kaartide turvanõrkust on seni arvatust lihtsam ära kasutada.

Pahavara juba olemas

Peterkopi sõnul on praeguseks ID-kaardi turvariski ärakasutamiseks juba pakkumisel ka pahavara, ent RIA-le teadaolevalt pole riski siiani ära kaustatud ja pole ka teada, kas pahavara töötab.

Peterkop kinnitas, et RIA on jõudnud arendada arendada välja mooduse, kuidas turvaveast mööda minna, ent paraku ei jõudnud ID-kaardi uuendus kõigi inimesteni enne, kui ohu realiseerumine muutus tõeliseks.

Sertide uuendamine on aeglane

Peterkopi sõnul ei ole võimalik suurendada päevast uuendatavate ID-kaartide arvu üle 15 000.

Valitsus toetas neljapäevasel kabinetinõupidamisel politsei- ja piirivalveameti (PPA) ning riigi infosüsteemi ameti (RIA) ettepanekut peatada turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid reede ööl vastu laupäeva kell 24.00.

Kõik ID-kaardid jäävad toimima isikut tõendava dokumendina, teatas valitsuse pressiesindaja BNS-ile. Peatatud sertifikaatidega ID-kaarte saab jätkuvalt uuendada politsei- ja piirivalveameti teenindustes, mis on selleks avatud ka nädalavahetusel, samuti jätkub kauguuendamine.

 "Riik ei saa lubada Eesti ID-kaardi omaniku identiteedi vargust." Jüri Ratas

"E-riigi toimimine püsib usaldusel ning riik ei saa lubada Eesti ID-kaardi omaniku identiteedi vargust. Praeguse teadmise järgi ei ole e-identideedi vargust aset leidnud, kuid PPA ja RIA ohuhinnang näitab, et see oht on muutunud reaalseks," ütles peaminister Jüri Ratas. "Turvariskiga ID-kaartide sertifikaatide peatamisega tagab riik ID-kaardi turvalisuse."

Turvariski realiseerumise tõenäosust suurendab oluliselt asjaolu, et tegemist ei olnud ainult Eesti ID-kaardi veaga, vaid hõlmas sama tootja kiipi kasutavaid kaarte ja arvutisüsteeme üle maailma. See tõi turvanõrkuse fookusesse rahvusvahelise küberkuritegevuse võrgustiku jaoks, kellel on arvestatavad vahendid kujunenud olukorra ärakasutamiseks.

Ossinovski: terviseandmete kaitse on prioriteet

"Inimeste terviseandmete kaitse on meie esmane prioriteet, mistõttu on sertifikaatide sulgemine ainumõeldav. Viimase kahe kuu jooksul on tehtud ära väga suur töö, et tagada tervishoiu- ja sotsiaalteenuste toimimine ka ID-sertifikaatide sulgemisel. Üksikuid tõrkeid võib haiglates lähinädalatel siiski ilmneda, mistõttu palume patsientidelt mõistvat suhtumist — selle sammuga kaitseme me teie andmeid," ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Justiitsminister Urmas Reinsalu rõhutas, et ID-kaartide sertifikaatide peatamine ei tohi mõjutada Eesti riigi usaldusväärsust. "ID-kaartide sertifikaatide peatamisel peab riik garanteerima õigusriigi efektiivse töö katkematu jätkamise," rõhutas ta.

Kõik inimesed, kelle jaoks on ID-kaardi uuendamine hädavajalik, saavad minna ID-kaarti uuendama PPA teenindustesse.

Kaarti uuendagu need, kel hädavajalik

Selleks, et tagada e-riigi toimimine, saavad 3.-5. novembrini sertifikaate kauguuendada ainult inimesed, kes peavad kasutama ID-kaarti oma töös eriti aktiivselt. Neid inimesi on umbes 35 000. Nende hulgas on arstid, riigi õigusvaldkonna töötajad ning perekonnaseisutoiminguid tegevad inimesed, keda teenindatakse ka PPA teenindusbüroos eelisjärjekorras.

Praegune olukord ei tähenda, et kõigil ID-kaardi omanikel oleks põhjust muretseda. ID-kaarti ei pea uuendama inimesed, kelle ID-kaart on välja antud enne 16. oktoobrit 2014, kes kasutavad ID-kaarti ainult reisidokumendina või isikut tõendava dokumendina, ei kasuta kaarti elektrooniliselt ehk ei sisesta ID-kaadri PIN1 ega PIN2 ning kasutavad ID-kaarti ainult digiretsepti väljaostmiseks apteegis või kliendikaardina.

Samuti ei puuduta sertifikaatide tühistamine neid inimesi, kes on oma ID-kaartide sertifikaate juba uuendanud või saanud turvaveata uue ID-kaardi.

8 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...