Inglismaalt jõudis pärale uhiuus ninasarvik Kibetale ehitatud transpordikast

Imeilus päikeseline ilm lausa kutsub loomaaeda jalutama. Siseekspositsioonid on küll suletud, kuid kevadist siginat-saginat täis looduses on mõnus ringi vaadata ja kui kõht tühjaks läheb kaasavõetud võileiba nosida.

Pilt: Inari Leiman

Inglismaalt jõudis pärale uhiuus ninasarvik Kibetale ehitatud transpordikast

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Imeilus päikeseline ilm lausa kutsub loomaaeda jalutama. Siseekspositsioonid on küll suletud, kuid kevadist siginat-saginat täis looduses on mõnus ringi vaadata ja kui kõht tühjaks läheb kaasavõetud võileiba nosida.

Veskimetsas on sinililled oma nina mättast välja pistnud, peenardes õitsevad krookused. Lakkhundi aediku ääres näitavad oma õieilu esimesed võrkiirised. Hommikutundidel võib näha jäneseid ringi silkamas või metskitsi võpsikus päikest võtmas. Üle loomaaia lendavad kaagatades rändelt saabuvate hanede kolmnurgad.

20. jaanuaril munetud munast koorus loomaaia inkubaatoris ööl vastu 13. märtsi esimene habekotkatibu. Habekotkapaar jätkab 29. veebruaril munetud teise muna haudumisega.

Neljapäeval sai oma seitsmenda vasikaga maha 10-aastane miilulehm Blanka.

Liigikaitseuuringute keskuses pandi kesknädalal kokku esimene naaritsapaar, s.o nädala jagu päevi varem kui eelmisel aastal – sooja talvega on sigimishooaeg varem kätte jõudnud. Alustati ka naaritsate kolimisega vanadest amortiseerunud aedikutest uude paljunduskompleksi.

Muskusveistele veeti aedikusse mitu liivahunnikut tuustimiseks ja pikutamiseks. Noor ninasarvik Kibeta aga tegi rahvale jälle nalja autorehvi mokkade vahel tassides ja lutsutades.

Esmaspäeval jõudis Inglismaalt pärale uhiuus spetsiaalselt ninasarvik Kibetale ehitatud transpordikast. Ärasaatmiseks valmistudes harjutatakse ninasarvikuid nüüd iga päev käima üksteise latrites. Ettevaatlik Kigoma sisenes alles neljapäeval Kibibi ja Kibeta latrisse, nii et ta sinna ka kinni saadi panna. Seepeale võttis isasloom asja tõsiselt ette, märgistas, sügas sarve ja kaapis tagajalgadega, togis posti ümber olevat rehvi, udis palli ja isegi kepsutas veidi. Kibibi suhtus latrite vahetusse kui põnevasse seiklusse ja uuris rõõmsalt saba püsti Kigoma-lõhnaseid ruume. Juba tublisti iseseisvunud Kibeta pelgas algul isa poolele siseneda, märgistas mahajääva latri ära, kogus julgust, võttis hoogu ja läks siis päta-päta-päta emale järele.

Šimpansid Betty ja Quincy tegid nädalavahetusel taas kunsti. Seekord olid nad kahekesi koos ühes ruumis. Quincyle anti rabamaastiku pilt ja ta proovis seda järele teha. Betty joonistas punase mooni, kuid tema tavapärast joonistamisstiili arvestades tundub, et Quincy on tema joonistust veidi täiendanud. Aga mine tea.

Möödunud reedel eutaneeriti kaksküürkaamel Said. Hollandis Royal Burger’ Zoos sündinud ja pea 23 aastat Tallinna loomaaia kaamelikarja valitsenud uhket isaslooma vedasid alt liigesed ja ta ei suutnud enam püsti tõusta. Tal on 34 otsest järglast, viimased kaks tema poega kasvasid üles 2018. aastal, ja palju teise ning kolmanda põlvkonna järglasi.

Tänu loomaaia looduskooli huviringi õpilasele ja tema vanaemale jõudis uurijateni septembris Lääne-Virumaalt taluõuest leitud metslemming, uus liik Eesti teriofaunas. Liigikaitseuuringute keskuse DNA-laboris tehtud analüüs näitas, et Eestist leitud metslemming on sarnaseim Komimaalt ja Soomest pärit isenditega. Täpsemalt Eesti Looduse märtsinumbris.

 

Laadimine...Laadimine...