Juncker: Ühendkuningriigiga saavutati õiglane kokkulepe

Boris Johnson märkis oma teadaandes, et on olemas uus kokkulepe, mis võtab tagasi kontrolli, ning nüüd peaks parlament Brexiti laupäevasel hääletusel teoks tegema.

Juncker: Ühendkuningriigiga saavutati õiglane kokkulepe

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teatas neljapäeval, et Brüssel saavutas Suurbritanniaga Brexitis kokkuleppe, mis esitatakse Euroopa Liidu liidritele.

"Kui on tahe, on ka kokkulepe - ja meil ongi! See on EL-i ja ÜK jaoks õiglane ja tasakaalustatud kokkulepe, mis on testament meie pühendumusele lahenduse leidmisel," kuulutas Juncker Twitteris.

"Ma soovitan Euroopa Ülemkogul seda toetada," lisas ta.

Suurbritannia peaminister Boris Johnson märkis ERR-i andmetel oma teadaandes, et on olemas uus kokkulepe, mis võtab tagasi kontrolli, ning nüüd peaks parlament Brexiti laupäevasel hääletusel teoks tegema.

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier selgitas pressikonverentsil, et EL-i liikmesriigid kujundasid oma seisukoha ühiselt ning et kokkuleppele on jõutud. 27 liikmesriigile tutvustab seda Briti peaminister Johnson, kes peagi samuti ülemkogule saabub.

Barnier sõnul peaks kokku lepitud tekst andma juriidilise kindluse, seda eriti kodanike jaoks.

Kokkulepe võib Põhja-Iiri unionistide vastuseisu tõttu Londonis läbi kukkuda

Briti peaministri Boris Johnsoni Konservatiivsele Parteile alamkojas parlamendienamust tagav Põhja-Iiri Demokraatlik Unionistide Partei (DUP) teatas neljapäeval ametlikult, et ei toeta valitsusjuhi praegust Brexiti-plaani, milles London loodab Euroopa Ülemkogul kokkuleppele jõuda.

Sellele seisukohale jäämist kinnitas DUP ka pärast teadet EL-iga kokkuleppele jõudmise kohta. Erakonna pressiesindaja kinnitas Reutersile, et partei seisukoht jääb samaks. 

Varem neljapäeval edastatud avalduses märkis DUP, et ei saa Brexiti-lepet praegusel kujul toetada tolli ja konsensuse puudutavate küsimuste tõttu. Samuti ei meeldi Briti valitsuse liitlaseks olevale erakonnale, et käibemaksu asjus pole leppes piisavat selgust, vahendasid BBCGuardian ja Axios.

"Me jätkame tööd valitsusega, et üritada ja saada mõistlikku lepet, mis töötaks Põhja-Iirimaa huvides ja kaitseks Ühendkuningriigi majanduslikku ja põhiseaduslikku ühtsust," seisis avalduses.

DUP-i toetus on hädavajalik, et Johnson saaks Euroopa Liiduga potentsiaalselt sõlmitava leppe Briti alamkojast läbi suruda. Lisaks DUP-ile on sõlmitava leppe puhul skeptilisust üles näidanud mõned väga veendunud Brexiti-pooldajad Johnsoni enda erakonnast.

Plaanitav kokkulepe EL-iga sisaldab põhimõtet, mille kohaselt tuleb Iiri saart läbiva tugeva piiri vältimiseks tekitada olukord, kus Põhja-Iirimaa jääks praktikas osaks EL-i tolliliitu ja siseturgu ning tollikontroll hakkaks toimuma Iiri mere sadamates. Selline areng on aga ilmselgelt vastumeelne Põhja-Iirimaa unionistidele, kes näevad selles kaugenemist ülejäänud Ühendkuningriigist ning liikumist lähemale Iiri Vabariigile.

Igal juhul on DUP-i seisukoha näol Briti peaministri jaoks tegu tõsise tagasilöögiga, sest ta peab pidama EL-iga läbirääkimisi olukorras, kus on ebaselge, kas tal kodus õnnestub sõlmitavale leppele heakskiit saada.

Väljaanne Politico nentis juba varem, et Euroopa Liiduga kokkuleppe saavutamine võib kujuneda Johnsoni ees seisvate ülesannete seas isegi üheks lihtsamatest.

Juhul, kui Euroopa Ülemkogul mingile kokkuleppele jõutakse, saaks Briti parlamendi alamkoda selle üle hääletada erakorralisel istungil laupäeval. Sellega püsitaks veel peaminister Johnsoni kõige olulisema lubaduse ehk 31. oktoobriks EL-ist lahkumise graafikus.

Guardiani hinnangul on hetkel võimalik lahendus leida kolmel viisil. Esimesel juhul teeb Johnson veel järeleandlikke kompromisse, samas on raske ette kujutada, kust tal oleks võimalik järele anda ilma, et ta sellega mõnd osapoolt uuesti ärritaks. Teisel juhul lepib EL DUP-i nõudmistega, kuid ka see oleks ebatõenäoline, sest sellisel juhul oleks Iiri saarel lahtine piir tolliliitu mitte kuuluva Põhja-Iirimaaga. Kolmandal juhul astub lõpuks DUP ikkagi sammu tagasi, millele võib ehk viidata nende avalduse lause valitsusega arutelu jätkamise kohta.

Pärast kokkuleppe sõlmimist on endiselt õhus ka võimalused, mille abil DUP-i veto nurjata. Näiteks võib lepe parlamendilt heakskiidu saada siis, kui Euroopa Liit kinnitab, et ainsaks võimaluseks on see kokkulepe või leppeta lahkumine. 

Suurima opositsioonipartei juht Jeremy Corbyn aga teatas, et äsja sõlmitud kokkulepe on veel hullem kui Johnsoni eelkäija Theresa May oma.

Laadimine...Laadimine...