Kalevi staadionil võib tantsupidu jälgida uutest mugavatest toolidest

Äsja valminud Tallinna nelja aasta eelarvestrateegia annab raha kultuurikeskuste ja kõikide lasteaedade remondiks ning ligipääsetavuse infosüsteemi loomiseks puuetega inimeste jaoks.

Pilt: Scanpix

Kalevi staadionil võib tantsupidu jälgida uutest mugavatest toolidest

Äsja valminud Tallinna nelja aasta eelarvestrateegia annab raha kultuurikeskuste ja kõikide lasteaedade remondiks ning ligipääsetavuse infosüsteemi loomiseks puuetega inimeste jaoks.

"Lasteaiad, nende turvalisus ja korrashoid on linna üks prioriteete ning seepärast oleme strateegiasse kirjutanud, et igal järgneval neljal aastal renoveeritakse lasteaedu 10 miljoni euro eest aastas," ütles linnapea Taavi Aas. "Kunagi varem pole linn sellises mahus järjest lasteaedadele raha andnud. Jätkame lasteaedade renoveerimist seni, kuni kõigil pealinna lasteaedadel on kaasaegsed, lapsi innustavad õppehooned."


Lisaks jätkab linn lasteaedade välisvalgustuse ja krundisiseste teede-parklate korrastamisega, selleks on aastas ette nähtud 400 000 eurot. Remondiks ja tuleohutuseks saavad lasteaias igal aastal lisamiljoni.


Kokku kuulub linnale 126 lasteaeda.


Eelarvestrateegiaga saavad tuge ka huvikoolid. Kui sel aastal on huvikoolidele eraldatud 1,35 miljonit eurot, siis 2019-2020 ulatub toetussumma mõlemal aastal üle kolme miljoni euro.


Suurt tähelepanu pöörab linn eelolevatel aastatel ka kultuuri- ja spordirajatistele. Kavas on linnahalli kordategemine, Salme kultuurikeskuse remont ja linnateatri laiendamine. Uued spordirajatised kerkivad igasse linnaossa, uuendatakse Kadrioru staadionit, Kalevi staadion muutub tundmatuseni. Juba tuleval suvel on Kalevi staadionil tantsupidulistel palju mugavam murul toimuvat jälgida, sest vanade puupinkide asemele pannakse seljatugedega toolid.


"Lisaks uuendatakse staadioni piirdeaed, värskendatakse jooksuraja katted ja remonditakse olemasolevaid ruume," ütles Spordiseltsi Kalev juhatuse liige Aleksander Tammert. "Suurema hooga ehitamine läheb lahti pärast tantsupidu."


Tribüünide alla trennisaalid


Pärast tantsupidu on kavas vahetada staadionimuru ja luua tribüünide alla korralikud treeningusaalid. "Praegu on staadionil 11 000 istekohta, kuid tahame viia selle 15 000-ni, kui aga hästi läheb, siis isegi 21000-ni," selgitas Tammert.


Eelarvestrateegia lubab üle kuue miljoni euro ka Iru hooldekodule uue õenduskodu rajamiseks. "Kuus miljonit võib tunduda ühe õenduskodu jaoks päris suur summa, aga kui hakata vaatama, mida kõike tänapäevases hooldusasutuses peab olema, siis see summa enam nii astronoomiline ei paistagi," lausus Iru hooldekodu direktor Terje Kroonvelt. "Me tahame, et seal saaks olema tänapäevane sisustus."


"Kui õendusasutus valmis saab, suureneb märgatavalt linna võimekus eakaid aidata," lausus abilinnapea Tõnis Mölder. "On väga hea, kui meie rahvas saab tasemel õendusabi."


Mölder ütles, et suuremat tähelepanu pööratakse ka erivajadustega inimestele. "Järgmisel aastal loome näiteks  ligipääsetavuse infosüsteemi." Toetust saavad Käo tugikeskus ja Tallinna vaimse tervise keskus.


Samuti soovib linn ehitada igasse linnaossa nüüdisaegse tervisekeskuse. Järgmised neist on tulemas Põhja-Tallinnasse, Kesklinna ja Lasnamäele.


Sotsiaalkeskused uueks


Sotsiaalmajutusüksuste kordategemiseks on strateegias ette nähtud ligi kuus miljonit eurot. "Lisaks sotsiaalmajade uuendamisele kaasajastame sotsiaalkeskuseid mitmes linnaosas. Näiteks Lasnamäe sotsiaalkeskuse juurde plaanitavale  juurdeehitusele on ette nähtud üle kahe miljoni euro," mainis Mölder.


Eelarvestrateegia näeb ette ka kahe erivajadustega lapsi õpetava kooli uueks loomise. Tondi põhikooli ja Lasnamäe põhikooli remondiks tahab linn anda üle 10 miljoni euro. Aas tõdes, et tegemist on kahe viimase erivajadustega lapsi õpetava kooliga, mis korda saavad. "Need koolid on nüüdisaegseteks õpikeskusteks saamist oodanud pikka aega," nentis ta.


Täiesti uueks saab ka Tallinna Arte gümnaasium, selleks on aastatel 2019-2020 ette nähtud üle nelja miljoni euro. Mustjõe gümnaasiumi remondiks kulub järgneval kolmel aastal ligi kolm miljonit eurot.


Kauaoodatud juurdeehitused peaksid 2021. aastaks saama ka Westholmi gümnaasium ja Reaalkool, selleks näeb linn mõlemale koolile järgnevatel aastatel ette neli miljonit eurot.


Igal aastal kuni 2022. aastani annab linn kaks miljonit eurot põhikoolide ja gümnaasiumide remondiks ja tuleohutuseks.
Kaks miljonit eurot läheb aga spordisaalide ja staadionide arendamiseks. Näiteks rajatakse Mustamäe humanitaarigümnaasiumi staadion ja remonditakse 53. keskkooli ja Mustjõe gümnaasiumi staadionid.

 

 

 

Loomaaia tiigrid saavad uue kodu


Tallinna loomaaed võiks saada Amuuri tiigri päästmise rahvusvaheliseks keskuseks.


Jääkarudele uue kodu loomise järel on kord jõudnud Tallinna loomaaia tiigriteni, kellele rajatakse Tiigriorg, mida linn toetab 2020. aastal 1,5 miljoni euroga.


Loomaaia direktor Tiit Maran ütles, et Tallinna loomaaed võiks saada Amuuri tiigri päästmise rahvusvaheliseks keskuseks. "Sellise sõnumi andis mulle Amuuri tiigri Euroopa paljundusprogrammi koordinaator," lausus ta. "Kui me rajame korraliku tiigrikeskuse, siis võime muutuda ka tiigrikaitsekeskuseks. Seda enam, et Eesti kliima sobib tiigrile suurepäraselt."


Tiigriorgu on plaanitud üks hästi suur aedik, mis imiteerib tiigri looduslikku kodu, ning teine, väiksem, kus saab looma häirimata teda vahetumalt jälgida. Alale tuleb tiigripere kasvamise puhuks ka kolm varuaedikut.


Tiigirorus saab vaadata teisigi Kaug-Ida liike. "Seal saab näidata näiteks muskushirve ja harsat," lausus direktor. "Tahame teha Tiigriorust koha, mis võimaldab pakkuda külastajatele jahmatavaid elamusi ja loomadele häid elutingimusi. Ühtlasi peab see pakkuma võimalust lüüa kaasa selle liigi kaitsmisel looduses."

 

ARENGUKAVA: Pisifirmade toetamisest lauluväljaku kordategemiseni

Korda peaks saama staadionid, linnahall, dominiiklaste klooster ja lauluväljak.

Tallinna lähema viie aasta ehk 2018-2023 arengukava loetleb, mida linnavalitsus kavatseb linlaste elu parandamiseks ette võtta.  Arengukavas on kirjas Tallinna lauluväljaku uuendamine. Samamoodi saavad uue kuue rahvale tähtsad Kalevi ja Kadrioru staadion, linnaosadesse ehitatakse aga juurde spordiparke, palliväljakuid ning ekstreemspordiväljakuid. Olulistest hoonetest võtab linn ette omandivaidlustega seotud olnud Mustpeade maja, et see lõplikult korda teha. Jätkub ka linnateatri ajaloolise hoonekompleksi kordategemine, samuti on plaanis linnahalli rekonstrueerimine – seda koostöös riigiga. Veel restaureeritakse dominiiklaste kloostrikompleks ja palju teisi muinsusväärtuslikke ehitisi. Kalamajalaste jaoks olulist Salme kultuurikeskust peaks samuti ootama taassünd värskemas kuues. Kindlasti jätkab linn oma üürimajade ehitusega. Lisaks on kavas välja vahetada tänavavalgustite ajahambast pureda saanud betoonpostid, et valgustus muutuks ohutuks ja silmale meeldivaks. Kaalutakse ka üleminekut energiasäästlikule leedvalgustusele. Linn soovib arendada ka põhjaveest joogivett ammutavat süsteemi, mida saaks käiku lasta kriisiolukordades, kui Ülemiste järve vett mingil põhjusel kasutada ei saa.


Lisaks ekspordivõimekate ettevõtete toetamisele on arengukavas pikk nimekiri turismiuuendustest – alates linnaplaanide jagamisest ja viitade süsteemi uuendamisest kuni tagasiside kogumiseni rahulolu kohta. Arengukava oli äsja volikogus esimesel lugemisel.

Laadimine...Laadimine...