Kopli ametikooli õpilaste loodud rakendus avab tulevikus uksi

Kopli ametikooli noored arendavad äppi, mis aitab koolimaja uksi avada, raamatukogus raamatuid laenutada, ühistranspordis tasuta sõita ning koolisööklas lõunastamist registreerida.

Pilt: Albert Truuväärt

Kopli ametikooli õpilaste loodud rakendus avab tulevikus uksi

Urmas Kaldmaa

Kopli ametikooli noored arendavad äppi, mis aitab koolimaja uksi avada, raamatukogus raamatuid laenutada, ühistranspordis tasuta sõita ning koolisööklas lõunastamist registreerida.

Tallinna Kopli ametikooli õpilaste idee luua oma kooli telefoniäpp, millega saab valideerida koolilõunat ja teha muid koolielus vajalikke toiminguid, tunnistati elektroonikahiiu Samsung, Tallinna ülikooli ja Eesti noorteühenduste liidu korraldatud ideekonkursil üheks paremaks.

Ideekonkursil välja valitud idee sai alguse elulisest vajadusest teha juba kooliuksel vahet omadel ja võõrastel, et soovimatud inimesed ei pääseks koolimajja. "Tulime mõttele, et miks ei võiks iga meie kooli õpilase ja töötaja nutitelefonis olla äpp, mis võimaldab neid juba kooliuksel QR-koodi abil tuvastada," ütles kooli võistkonna liige Toivo Pahovski. "Selleks tuleks nutitelefoni ekraanile kuvatud kood vaid ukse kõrvale paigaldatud koodilugeja juurde viia."

Soodustused kohvikus

Kui ideekonkursil osalemise avaldust täideti, hakati juba mõtlema, et miks ainult üks asi, kui projekt võiks ju olla laiem ja sisaldada suuremat hulka teenuseid ja võimalusi. "Tahtsime, et meie äpi ja QR-koodi kasutusvaldkond ei oleks väga kitsas, vaid et seda saaks kasutada laiemalt," lausus ametikooli kuraator Valeria Milaja. "Mida rohkem saab seda koodi kasutada, seda kasulikum ja huvitavam ju on."

Nii tuldigi mõttele, et Kopli ametikooli äpi abil võiks koguda infot iga õpilase kooliskäimise kohta, et õpetajad saaksid vaadata, kas õpilane on üldse koolis, ja kui on, siis millal ta tuli või lahkus. QR-kood võiks anda võimaluse ka koolilõunat valideerida, raamatukogus raamatuid laenutada või ühistranspordis tasuta sõita. Samuti võiks kool teha koostööd kohvikute ning raamatu-, spordi- jm kauplustega, kus kõikjal saaksid Kopli ametikooli õpilased QR-koodi alusel soodustusi. "Võiks olla ka võimalus QR-koodi peale punkte koguda ja aasta lõpus nende alusel kingitusi saada," lisas võistkonna kolmas liige Diana Habarova.

Parem kui kiipkaardid

Taolisel põhimõttel toimivad kiipkaardid on mõnes asutuses ja koolis juba olemas, kuid kuraator Milaja arvates on telefoniäpp parem ja samm edasi. "Kaardid kipuvad teise taskusse või kuhugi mujale ununema," nentis ta. "Telefon on tänapäeva noortel aga kogu aeg pihus ja vaevalt see kuhugi ununeb."

Võidu eest saavad Kopli ametikooli võistkonna kolm liiget oma ideed juba professionaalsete mentorite ja koolitajate käe all edasi arendada ja ühtlasi praktikas õppida, kuidas telefoniäppi luua. Koolitus kestab viis kuud ja toimub kutsekoolide õpilastele mõeldud tasuta koolitusprogrammi Samsung Digi Pass raames. Pärast koolituse läbimist saavad osalejad Samsungi digitaalsed passid, mis tõendavad koolitusel omandatud oskusi ja kogemusi.

Väljaõpe juba alanud

Milaja sõnul käis nende kooli võistkond 13. ja 14. oktoobril esimesel koolitusel ära. "Esimesel koolitusel saime oma ideed veel kord läbi mõelda," rääkis võistkonna liige Kristiina Leppik. "Saime tutvuda teiste võistkondade ideedega ja neid enda omaga võrrelda. Meile õpetati, kuidas oma ideed ellu viia ja projekti edasi arendada. Ühtlasi anti meile kodused ülesanded."

Järgmine koolitus toimub 1. detsembril. "Meil avaldas kolm õpilast soovi ideekonkursil osaleda," ütles kuraator Milaja. "Neist kaks tüdrukut õpivad 11. klassis kinnisvarahooldust ja poiss 12. klassis rahvusliku puutöönduse erialal. Meil oli väike ajurünnak, et mida teha ja millist ideed välja käia. Seejärel läksid kõik oma tundi ja mõtlesid sama asja peale üksinda. Siis saime uuesti kokku ja mõtlesime ühiselt lõpuni."

Kopli ametikooli võistkond loodab, et kui nende projekt õnnestub hästi, saavad nad veel toetust projekti edasiarendamiseks ja lõpuleviimiseks. "Minu jaoks oli tähtis, et õpilastes püsiks huvi võistluses osalemise vastu ja et see tooks kooliskäimise kõrvale nende ellu midagi uut ja huvitavat," mainis Milaja.

Laadimine...Laadimine...