Krista Fischer: olukord on erakordne, varsti on meil vaja reaalselt 1000 haiglakohta

"Arutelud teemal, et kuidas ja kelle süül see selliseks on kujunenud, meid praegu edasi ei aita - hetkel peame tegutsema, et muuta seda, mida muuta veel annab," rõhutas Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor ja Teadusnõukoja liige Krista Fischer.

Pilt: Mats Õun
Tervis Eesti

Krista Fischer: olukord on erakordne, varsti on meil vaja reaalselt 1000 haiglakohta (6)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Haiglapatsientide seas on viimasel ajal suurenenud tööealiste inimeste osakaal - umbes pooled on alla 70-aastased, veerand on alla 60-sed. Oleme reaalselt olukorras, kus meie meditsiin on jõudnud toimetulekupiirini, rääkimata muudest nii laialdase nakatumisega seotud probleemidest," sõnas Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor ja Teadusnõukoja liige Krista Fischer.

"Sõbrad, olukord koroonarindel on praegu selline, nagu ta ei ole veel kunagi varem olnud. Arutelud teemal, et kuidas ja kelle süül see selliseks on kujunenud, meid praegu edasi ei aita - hetkel peame tegutsema, et muuta seda, mida muuta veel annab," rõhutas Fisher oma sotsiaalmeedia kontol.

Ta selgitas, et viimasel ajal on päevas testitutest olnud positiivseid 1500. "Analüüs on näidanud, et umbes 7% neist jõuab varem või hiljem haiglasse. Haiglapatsientidest 12% või veidi enam sureb, teistel võib võtta mitmeid kuid enne, kui taastub varasem energia ja töövõime (ja osadel jäävad püsivad tervisekahjustused). Seega 1500 nakatunut = 100-120 inimest haiglas =10-15 koroonasurma."

Et haiglas ollakse keskmiselt 9-10 päeva, siis see tähendab et varsti on meil reaalselt vaja 1000 haiglakohta. "Haiglapatsientide seas on viimasel ajal suurenenud tööealiste inimeste osakaal - umbes pooled on alla 70-aastased, veerand on alla 60-sed. Oleme reaalselt olukorras, kus meie meditsiin on jõudnud toimetulekupiirini, rääkimata muudest nii laialdase nakatumisega seotud probleemidest," kinnitas ta. "Tegelikult on see piir juba ületatud, sest plaaniline ravi on suures osas peatatud ja tugevalt häiritud on ka erakorralise abi andmine."

Praegu peab igaüks meist tegema kõik, et mitte omalt poolt nakkusahelate pikendamisele kaasa aidata:

- Püsime kodus või jalutame looduses

- Eelistame e-kaubandust poeskäimisele, aga kui ikka väga vaja käia, siis kanname seal võimalikult kvaliteetset maski

- Väldime ühistransporti (samuti, kui väga vaja, siis ainult korraliku maskiga)

- Jätame ära kõik plaanitud kokkusaamised füüsilises ruumis ja asendame need virtuaalkohtumistega. Zoom, Skype jt vahendid pole ainult töökoosolekuteks - nende abil saame parmini tekitada päriselt koosolemise tunde ka heade sõpradega

- Nakatununa või lähikontaktsena püsime isolatsioonis ja näitame üles nulltolerantsi nende suhtes, kes neid reegleid ignoreerivad

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...