Legendaarne ja salapärane Heldur Tõnisson, endine Postimehe suuromanik, sai 102 aastaseks

Suhtlusvõrgustikus Facebook meenutavad mitmed tuntud endised ajakirjanikud värvikaid seiku väliseesti ärimehe ja ajalehe Postimees endise omaniku Heldur Tõnissoni elust, kes tähistas eile, 25. juunil oma 102. sünnipäeva.

Pilt: Toomas Huik

Legendaarne ja salapärane Heldur Tõnisson, endine Postimehe suuromanik, sai 102 aastaseks

Virkko Lepassalu

Suhtlusvõrgustikus Facebook meenutavad mitmed tuntud endised ajakirjanikud värvikaid seiku väliseesti ärimehe ja ajalehe Postimees endise omaniku Heldur Tõnissoni elust, kes tähistas eile, 25. juunil oma 102. sünnipäeva.

Nii kirjutab endine Postimehe ajakirjanik ja praegune riigiametnik Toomas Mattson FB-s Heldur Tõnissonist: „Ta on raha teinud kõigest, müünud aluspesu, nuge ja kahvleid, klaaspärle, naftatorusid, vanametalli jne.“

Kirjastaja Inga Raitar aga kirjutab sealsamas FB-s: „Mäletan kui kohtusin vanahärraga 1998. aastal Stockholmis tema sealses lemmikrestoranis Opera, kus peakelner teda nägupidi tundes kohe kohale tormas ja tellimust võttes küsis mitte menüü, vaid Tõnissoni isiklike lemmikroogade kohta, mida nad siis valmistama asusid. Ning kui pearoog (part) toodi ja Tõnisson esimese ampsu võtnuna teatas, „vanadel loomadel tuleb lasta rahus surra“, mis siis küll restoranis lahti läks, ja mida kõike vabanduste saatel komplimentidena pärast lauda saadeti...“

FB-s on Heldur Tõnissoni sünnipäeva puhul avaldatud ka viide kunagisele Postimehe intervjuule, mille tegi Toomas Mattson, ja milles muuhulgas seisab:

Pean tunnistama, et teiega koos siin Stockholmis World Trade Centeri treppe pidi liikumine [Heldur Tõnisson oli siis 85-aastane – T. M.] oli suhteliselt ootamatu kogemus, sest sammu pidamiseks tuli mul teha sama, mida teiegi – joosta trepist üles, võttes kaks astet korraga. Teie eas on see ikka ...

... ma püüan tõesti enamasti liftiga sõitmist vältida ja käin trepist, see annab jõudu juurde. Aga sellel jooksmisel on oma põhjus ja ajalugu. Ma olin kuni üheksanda eluaastani terve poiss. 1921. aastal aga oli väga halb ja vihmane suvi ning terve meie perekond jäi läkaköhasse. Mina sain selle eriti raskel kujul. Ülejäänud aja elust olen olnud selle tagajärjel nõrga tervisega.

Seda oli äsja treppidel näha jah …

No sellel nõrgal tervisel on olnud ka omad head küljed. See on pannud mu järeldusi tegema – kui oled nõrk, katsud ikka tugevamaks saada. Võin praegu oma kogemusest teistele nõu anda, et tervise eest hoolitsemisel tuleb olla järjekindel. Kui on võetud üks põhimõte, tuleb seda hoida – kui jooksmisega alata, siis iga päev joosta, kui dieeti pidada või rohtusid võtta, siis pidevalt ja täpselt. Siis on võimalik tulemusi näha ja statistiliselt kindlaks teha, kas see või teine asi on mõjunud. Kuigi ka see on tegelikult küsitav.“

Pikemalt loe Heldur Tõnissoni 1998. a  intervjuud Postimehest.  

Tõnisson on rikkamaid eestlasi ning oli pikka aega üks Eesti Meedia Grupi omanikke. Teda on peetud ka vanimaks aktiivseks Ferrari kasutajaks. Ta on elanud Rootsis alates 1943. aastast, Šveitsis alates 1967. aastast ning pole alates 1943. aastast Eestit külastanud.

Heldur Tõnisson töötas enne sõda vandeadvokaadi abina Tallinnas. Kevadel 1943 tegi tollal 30-aastane advokaat Heldur Tõnisson elu tähtsaima valiku ning põgenes koos kaaslastega Soome kaudu Rootsi. Seejärel põgenesid üle lahe Tõnissoni omaksed, välja arvatud isa Jaan, Eesti üks tuntumaid poliitikuid, kelle nõukogude salapolitsei NKVD vahistas 1940. aasta lõpul.

USA rahvusarhiivi dokumentidest selgub, et Heldur Tõnisson astus 1943. aastal Rootsis Ameerika luureorganisatsiooni OSS (CIA eelkäija) teenistusse. OSSi kaasabil päästeti Eestist kuni 22. septembrini 1944 1200 inimest, kes toimetati Rootsi. Tõnisson haldas nii päästmiseks vajalikke mootorpaate kui ka Stockholmi lähistel asuvat väikesaart.

Heldur Tõnisson on ametlikult kodakondsuseta isik, kuigi ta on õiguslikult Eesti Vabariigi õigusjärgne kodanik. Antud juhul tähendab see ilmselt seda, et Heldur Tõnisson ei ole võtnud välja Eesti Vabariigi isikuttõendavat dokumenti.

Laadimine...Laadimine...