Linnavolinik Tootsen: Tallinn panustas omalt poolt miljoni vanemateta laste heaks

"Abilinnapea Betina Beškina on oma tööd korralikult teinud ning tema vastutus on suur – alates vanuritest ja lastest kuni tervishoiu ning kõige muuni," ütles linnavolinik Toivo Tootsen.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

Linnavolinik Tootsen: Tallinn panustas omalt poolt miljoni vanemateta laste heaks

Enn Tosso

"Lisaks riigi poolt tulnud rahale on Tallinn omalt poolt panustanud ligi miljon eurot vanemateta laste hooldamiseks ning kui Tallinn poleks seda panust teinud, oleks raha hoopis puudu jäänud," ütles Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Toivo Tootsen.

Tootsen ütles, et linna eelarves peabki sotsiaalvaldkonna tarbeks varu olema, seda olukorraks kui seda tarvis läheb.

"Kui suur see varu peaks olema, see on omaette arutelu teema," märkis ta.

Ta jätkas, et seadusandlusega peab samuti  tööd tegema, kuna toetuste jagamise kord on ebaselgelt sõnastatud. "Küllap on seal ka vajakajäämisi," möönis ta.

Tootseni sõnul selgitas Betina Beškina volikogule piisavalt olukorra lahti. "Kes tahtis teda kuulata, sai esitatud küsimustele ka vastuse. Beškina on oma tööd korralikult teinud ning tema vastutus on suur – alates vanuritest ja lastest kuni tervishoiu ning kõige muuni," sõnas ta.

Volikogus umbusaldamishääletuse eel  opositsiooni poolt tehtud emotsionaalseid rünnakuid kommenteerides ütles ta, et elu on näidanud, et tihti on emotsionaalsed asjad mis liigutavad, sest valimisi ei võideta mõistuse, vaid emotsioonidega.

Tootsen: emotsioonid lülitavad välja mõistuse

"Emotsioonid lülitavad mõistuse välja, opositsioon kütab emotsioone, aga linnavalitsus on sellest hoolimata hoolivat suhtumist suutnud säilitada," sõnas Tootsen.

Umbusaldamisel ei osalenud Keskfraktsiooni saadikud Tootseni sõnul seepärast, et päevakorras oli ainult üks punkt – umbusalduse avaldamine abilinnapeale. "Meie fraktsioonil pole kohale põhjust tulla, me oleme oma usaldust linnavalitsusele juba üles näidanud ning see peab ning meil pole vaja seda lakkamatult kinnitada," märkis ta.

Tootsen lisas, et linnavalitsuses on tugev ametnikkond, kes on suure kogemusega ning keda saab ka usaldada. "Kui linnavalitused vahetuvad, siis ametnikkond kannab järjepidevust, teadmisi ja oskusi. See on meie voorus, et meie ametnikkond olnud püsiv," märkis ta ning lisas, et ametnikud on kõrgelt kvalifitseeritud ning neist sõltub linna hea käekäik.

Ta märkis umbusaldushääletust kommenteerides, et ka opositsioon peab oma tööd tegema ning ongi  teinud.

"Tänane hääletustulemus näitas selgelt, et Tallinna linnavolikogu usaldab abilinnapead Beškinat," lisas linnavolikogu esimees Tiit Terik, et Tallinna abilinnapea Betina Beškina jätkab ametis. 

Tallinna linnavolikogu opositsioonierakondade algatatud umbusaldusavaldus ei kogunud piisavalt poolthääli ja Beškina jätkab ametis.

Umbusaldusavaldus kukkus läbi, kuna volikogu 79 liikmest toetas seda vaid 33 linnavolinikku. "Selleks, et umbusaldus leiaks toetust, on vaja vähemalt 40 linnavolikogu liikme poolthäält. Tänane hääletustulemus näitas selgelt, et Tallinna linnavolikogu usaldab abilinnapead," kommenteeris Terik.

Etteheide raha sihtotstarbelise kasutamise pärast 

"Võttes arvesse kõiki – enam kui nädala vältel ilmnenud täiendavaid asjaolusid ja fakte mõistan, et kannan omamoodi vastutust ja annan siin aru mitte ainult Tallinna linna, vaid kõigi omavalitsuste eest, mida on kokku ligi 70, kes ei kulutanud ära asendushooldusteenusteks eraldatud raha," ütles Beškina. 

"Usun, et ma ei ole ainus omavalitsuse esindaja, kes on kergelt öeldes – hämmeldunud selle üle, et meile heidetakse ette maksumaksja raha sihtotstarbelist kulutamist. Oleme pigem harjunud vastupidise kriitikaga."

Beškina ütles, et asendushooldusteenusele vahendite jagamisel ja tekkinud eelarve ülejäägi puhul ei saa me kindlasti kasutada termineid nagu „kokkuhoid“, „mitte sihtotstarbeline raha kasutamine“, „hoolimatu käitumine“, „ettenähtud abist ilma jätmine“. 

"Hoolimatu käitumine tähendab minu hinnangul seda, kui omavalitsusel, kelle poole abivajaja pöördub, ei ole tahtmist abi küsijale vajalikku teenust osutada ja ta jääb abita," ütles abilinnapea.

"Tuleb tunnistada, et selline olukord oleks võinud juhtuda kahe aasta eest Tallinnas, kui linn ei oleks aastal 2018 riigi eraldatud kolmele miljonile eurole lisanud omalt poolt veel miljoni. Meil jäi toona 300 000 eurot ülejääki, mis on alla 10 protsenti ning tõsisem probleem olnuks meie enda ettenägematusest katmata jäänud abivajajate vajadused."

Ühiskonna kõige haavatavamad võitlusväljal

Beškina sõnul paraku ei sarnane asendushooldusele tulevate laste arvu prognoosimine kuidagi valimisvõidu ennustamisega.

"Seepärast taunin nüüd ja edaspidigi ühiskonna kõige haavatavamate liikmete kaasamist poliitilise võitluse väljale," ütles ta.

"Oleme adunud, et ainuüksi riigi panusest Eesti suurimas omavalitsuses ei piisa ja just  seepärast oleme eraldanud möödunud ja ülemöödunud aastal linnaeelarvest täiendavad vahendid. Sellega oleme kindlustanud abivajajate tagala ehk valmistunud ka olukorraks, kui tuleb rohkem lapsi teenusele. Nii Tallinn kui kõik teised „ülejäägiga“ omavalitsused on kasutanud summasid teatud ettevaatlikkusega, sest teatavasti teisel poolaastal, ehk alates juulist riigilt eraldisi juurde ei saa. Ehk lähtudes põhimõttest – parem olgu väike jääk, kui puudujääk."

Beškina sõnul on iseasi, kas see ülejääk peab just olema 900 000 eurot, mis näib suurena.

"Samas ei ole see omavalitsuste lõikes kõige suurem, kui vaadata jäägi osakaalu. Tallinna ülejääk moodustas eelmisel aastal 26,5% eraldatud toetuse vahenditest, kuid sellest suurema osakaaluga jäägid on 20 omavalitsusel, millest suurimad on Saarde vallal 71,7%, Viimsi vallal 52,1% ja Pärnu linnal 38,5%," ütles ta.

"Tõepoolest, täna on riigi eraldatud vahendites jääk, kuid Tallinn on oma eelarvest panustanud teenuse tagamiseks juurde kahe aasta peale kokku 1,3 miljonit. Riigi vahendite jääk on samal olnud 900 000 eurot, mis tähendab, et ilma linna panuseta oleks olnud teenuse osutamiseks hoopis puudu 400 000 eurot."

Linnal võiks olla reserv

Beškina on seisukohal, et laiemalt sotsiaalvaldkonnas võikski pigem olla teatud reserv.

"Selleks, et tagada kindlustunne abivajajatele tänase ja homse päeva ees. Raha puudumise tõttu ei peaks takerduma ükski abipalve, teenuse osutamine või toetuse saamine. Olgu kui suures või väikeses omavalitsusüksuses. Või ootamatuteks kriisideks," selgitas ta.

Tallinnas on praegu asendushooldusel 174 last ja järelhooldusel 12 noort. Veebruari alguses oli hooldusperedes 31 laps.

"Loomulikult on meie kõige suurimaks sooviks leida võimalikult paljudele lastele hoolduspered, sest kõige parem kasvu- ja arengukeskkond lapsele on pere. Kuid selle ülla eesmärgi kõrval tuleb meil leida ka võimalused asendushooldusteenuse tagamiseks," ütles abilinnapea.

Täna toimunud linnavolikogu erakorralise istungi päevakorra ainsaks punktiks oli umbusaldusavaldus abilinnapea Betina Beškina suhtes, mille esitasid eelmise nädala neljapäeval Tallinna linnavolikogusse kuuluvad Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Isamaa Erakonna fraktsioonide liikmed.

Laadimine...Laadimine...