Mitmed riigid nõuavad Aleksei Navalnõi viivitamatut vabastamist

Vene opositsiooniliider ja Kremli juhtiv kritiseerija Aleksei Navalnõi naasis pühapäeval Saksamaalt Moskvasse, kus politsei ta kinni pidas. Mitmete riikide esindajad on seda üheselt hukka mõistnud.

Pilt: Scanpix

Mitmed riigid nõuavad Aleksei Navalnõi viivitamatut vabastamist (1)

Krista Kiin

Vene opositsiooniliider ja Kremli juhtiv kritiseerija Aleksei Navalnõi naasis pühapäeval Saksamaalt Moskvasse, kus politsei ta kinni pidas. Mitmete riikide esindajad on seda üheselt hukka mõistnud.

Soome välisminister Pekka Haavisto rääkis pühapäeval Soome avalik-õiguslik tele- ja ringhäälingukontsernile Yle antud intervjuus, et toetab Euroopa Liidu võimalikku ühist seisukohta. Soome peaminister Sanna Marin ühines täna Twitteris mitmete teiste ministrite arvamusega, et Navalnõu tuleb viivitamatult vabastada. "Venemaa peaks uurima Navalnõi mürgitamist ja kaitsma opositsiooni õigusi,“ kirjutas Marin.

Ameerika Ühendriikide välisminister Mike Pompeo ütles pühapäeval, et USA mõistis vahistamisotsuse karmilt hukka. "Tema arreteerimine on viimane pöördepunkt Navalnõi ja teiste Venemaa ametivõime kritiseerivate opositsiooniliidrite häälte summutamise katsete sarjas,“ seisab välisministeeriumi veebilehel olevas avalduses. USA nõuab Navalnõi kiiret vabastamist. "Enesekindlad poliitilised liidrid ei karda konkureerivaid arvamusi ning ei kasuta oma vastaste suhtes vägivalda ega põhjendamatuid arreteerimisi,“ sõnas Pompeo.

Vabastamisnõudmisega ühinesid pühapäeval ja esmaspäeval muuhulgas ka Euroopa Ülemkogu president Charles Michel, Euroopa Komisjoni asepresident Josep Borrell ja Saksamaa välisminister Heiko Maas. "Kohtusüsteemi politiseerimine on vastuvõetamatu,“ kirjutas Borrell Twitteris.

Muret Navalnõi vahistamise pärast väljendasid ka Kanada välisminister Marc Garneau, Prantsusmaa välisministeerium ja Itaalia välisminister Luigi di Maio. "Asi on iseäranis tõsine ja paneb meid muretsema,“ kirjutas Maio Twitteris pühapäeval. "Ootame, et Navalnõi õigusi austataks.“

Balti riikide välisministrid tegid pühapäeval ühisavalduse, kus mõistsid Navalnõi kinnipidamise hukka ning nõudsid Vene opositsiooniliidri kohest vabastamist.

"Euroopa Liit peaks kiiresti tegutsema, ja kui teda ei vabastata, kaaluma sanktsioonide kehtestamist vastusammuna sellele räigele sammule,“ rõhutasid välisministrid Gabrielius Landsbergis, Edgars Rinkēvičs ja Urmas Reinsalu.

Sanktsioonide võimaluse tõstatas ka Tšehhi välisminister Tomáš Petříček, kes ütles, et tõstatab selle küsimuse järgmisel Euroopa Liidu välisasjade nõukogu istungil

Soome välisminister Pekka Haavisto ütles pühapäeval Yle-le antud intervjuus, et Soome toetab Euroopa Liidu ühist seisukohta. "Soome on toetanud Euroopa Liidu ühist seisukohta – kui riike on 27, võtab see aega –, kuid on oluline, et Euroopa Liit väljendaks oma ühist seisukohta. Usun, et see teema kerkib üles järgmisel Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel jaanuari lõpus.“

Navalnõi on olnud Venemaa ametivõimudele pinnuks silmas juba pikka aega. 

Allikas: Helsingin Sanomat

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...