Moderna taotleb koroonavaktsiini heakskiitmist USA-s ja Euroopas

Ettevõtte sõnul oli see tõhus sõltumata katseisikute east, rassist, rahvusest ja soost. Samuti taluti vaktsiini üldiselt hästi, kõrvaltoimeteks oli valu süstimiskohas, väsimus, lihasvalu, liigesevalu, peavalu ja punetus.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Moderna taotleb koroonavaktsiini heakskiitmist USA-s ja Euroopas (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Me usume, et meie vaktsiin annab uue tugeva vahendi selle pandeemia arengu muutmiseks ja aitab seda ränka haigust ära hoida, vähendada haiglaravi vajadust ja surmasid," ütles ettevõtte tegevjuht Stéphane Bancel.

USA biotehnoloogiafirma Moderna teatas, et esitab taotluse oma koroonavaktsiini heakskiitmiseks Ühendriikides ja Euroopas, vahendas BNS. 

Kliinilised katsetused on kinnitanud vaktsiini 94,1-protsendist efektiivsust. 

"Me usume, et meie vaktsiin annab uue tugeva vahendi selle pandeemia arengu muutmiseks ja aitab seda ränka haigust ära hoida, vähendada haiglaravi vajadust ja surmasid," ütles Bancel.

Kui USA toidu- ja ravimiamet kinnitab, et vaktsiin on ohutu ja tõhus, siis võiksid esimesed doosid kokku kahest annusest jõuda miljonite ameeriklasteni juba detsembri keskel.

"Moderna kavatseb täna esitada USA toidu- ja ravimiametile taotluse koroonavaktsiini kiirkorras heakskiitmiseks," teatas ettevõte avalduses, märkides ühtlasi, et taotleb turustamisluba ka Euroopa Ravimiametilt.

USA ravimihiid Pfizer ja Saksa BioNTech küsisid üle nädala tagasi samasugust heakskiitu ja nende vaktsiin võiks olla USA-s kättesaadav pärast 10. detsembrit. Moderna vaktsiini arendati koostöös USA riikliku terviseinstituudiga ja seda katsetati Ühendriikide eri paigus enam kui 30 000-l osalejal.

Ettevõtte sõnul oli see tõhus sõltumata katseisikute east, rassist, rahvusest ja soost. Samuti taluti vaktsiini üldiselt hästi, kõrvaltoimeteks oli valu süstimiskohas, väsimus, lihasvalu, liigesevalu, peavalu ja punetus. Teise annuse manustamisel kõrvaltoimed tugevnesid.

Moderna pressiteates on öeldud, et "ettevõte pole uusi tõsiseid ohutusprobleeme tuvastanud", ehkki ei selgu, kas ja milliste ohutusprobleemidega võis varem tegemist olla.  

Moderna vaktsiini mRNA-1273 umbes 20 miljonit annust võivad ettevõtte kinnitusel olla USA-s kättesaadavad aasta lõpus. 2021. aastal on kavas toota kogu maailma jaoks 500 miljonit kuni miljard annust.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...