Naistepuna võib untsu keerata vähiravi või tite tuua

"Üsna palju beebisid on siia ilma sündinud just naistepuna tõttu," ütleb  Ida-Tallinna keskhaigla proviisor Ülle Helena Meren. "Naistepuna pärsib beebipillide toimet, samuti võib teha karuteene vähki ravivale patsiendile."

Pilt: Albert Truuväärt

Naistepuna võib untsu keerata vähiravi või tite tuua

Sirje Rattus

"Üsna palju beebisid on siia ilma sündinud just naistepuna tõttu," ütleb  Ida-Tallinna keskhaigla proviisor Ülle Helena Meren. "Naistepuna pärsib beebipillide toimet, samuti võib teha karuteene vähki ravivale patsiendile."

Ida-Tallinna Keskhaigla pakub tervisehuvilistele sügisel tasuta terviseteemalisi loenguid. Loengusarja esimene esineja oli haigla proviisor Ülle Helena Meren, kes rääkis ravimite koostoimest ravimtaimede ja toiduainetega.

"Ravimtaimede puhul võidakse arvata, et mis seal muretseda, mingeid tõsiseid toimeaineid need ju ei sisalda," rääkis Meren. "Aga ka pealtnäha süütud preparaadid võivad oluliselt mõjutada teiste ravimite toimet. Näiteks vähipatsiendi puhul on levinud arvamus, et raske ravi kõrvale vajab inimene midagi toonust tõstvat. Ent toniseerivad preparaadid võivad vähendada vähiravimi mõju. Nii et kui pere tahab head ja ostab oma vähihaigele vanemale toonust tõstvat toidulisandit, siis ta võib teha hoopiski karuteene."

Vähihaigeted peaksid pigem lisapreparaatidest loobuma või pidama enne nõu arstiga.

Vähk ei taha toonikut

Ka nii kasulik taim nagu naistepuna võib tekitada teiste ravimitega vägagi soovimatuid koostoimeid. "Naistepuna on maailmas üks enim müüdud ravimtaimi. Ta on väga hea stressileevendaja, looduslik antidepressant, samuti aitab teatavate naistehädade, näiteks menstruatsioonivalude korral,» rääkis Meren. «Samas on tal ka ridamisi kõrvaltoimeid. Näiteks kiirendab ta vähiravimite metabolismi ehk viib ravimi kiiremini kehast välja, mistõttu see ei jõua avaldada soovitud mõju. Lisaks suurendab naistepuna migreenirohtude ning vähendab kolesterooliravimite toimet."

Samuti vähendab taim antibeebipillide mõju, mis selgub enamikule üllatusena. "Üsna palju beebisid on siia ilma sündinud just naistepuna väärkasutamise tõttu. Käidi külas, joodi ilusat naistepunateed, teadmata, et see pärsib beebipillide toime," ütles  Meren.

Ravimtaimi ja toiduaineid, mis teistele ravimitele mõju avaldavad, on sadu. Seetõttu kuulake hoolikalt arste, kui nad soovitavad näiteks mitte juua mõne ravimiga piima või katsuda vältida toidus küüslauku.

Vales koguses ravim on mürk

"Keemilise meditsiini üks teerajajaid Paracelsus ütles juba 15.-16. sajandil: "Kõik on mürk ja kõik on ravim – sõltub annusest." Ükski ravim ei ole 100% hea," nentis Meren. "Ravim on hea, kui me oskame teda kasutada, kui ei, siis saame mürgi."

Hiljuti tehtud magistritöö andmetel satub 6,4% erakorralise meditsiini osakonna patsientidest sinna ravimite koostoimete tagajärjel. "Pooli neist juhtumistest oleks saanud ennetada, sest tänapäeval on võimalik üks ravim teisega asendada," märkis Meren, kelle sõnul tuleks alati arstilt või proviisorilt küsida, kas uus ravim sobib kokku olemasolevaga.

Mereni jutu järgi põhjustavad kõige ohutumana näivad käsimüügiravimid sageli kõige halvemaid koostoimeid. "Kõige enam negatiivseid koostoimeid tekitavad valuvaigistid nagu näiteks ibuprofeen ja diklofenak. Samuti selline näiliselt ohutu asi nagu südameaspiriin." Alati peab küsima arsti soovitust, et  hoida ära halbu koostoimeid.

Samas on olemas ka head koostoimed. "Näiteks vererõhu puhul võib arst kirjutada välja ühe ravimi, kuid kui see ei mõju, kirjutab teise veel," lausus Meren. "See ei tähenda, et arst on hulluks läinud, lihtsalt need kaks ravimit täiendavad teineteist. Kunagi ei tohi ühtegi ravimit ära jätta selle pärast, et ise arvate, et see on ohtlik. Seda peab otsustama arst."

Greip ei sobi potentsi ega vähiravimitega

Teatud antibiootikumide võtmise ajal ei tohiks tarbida piimatooteid.

* Piim ja piimatooted vähendavad osa antibiootikumide toimet. Nende antibiootikumide puhul tuleb jätta enne ja pärast tabletivõtmist kaks tundi piimavaba aega.

* Kohv, tee ja alkohol vähendavad mineraalide ja vitamiinide toimet.

* Vitamiinirikas greipfruut kaitseb külmetuse eest, kuid ei sobi väga paljude südamerohtudega, ka vererõhu-, südamerütmi-, kolesterooli- ja potentsiravimitega ning vähiravimitega, kuna võib suurendada nende ravimite kontsentratsiooni organismis ning tekib üledoosi oht.

* Toniseerivat ženšenni ei tohiks kasutada kõrge vererõhuga haiged, kuna see võib vererõhku tõsta. Samuti ei sobi see taim aspiriiniga.

* Küüslauk vähendab osa viirusravimite toimet ning suurendab verd vedeldavate ravimite toimet. Seetõttu tuleks küüslaugukoguseid vähendada ning süüa seda ravimivõtmise vahepeal.

* Rohelised köögiviljad (brokkoli, spinat) paksendavad verd ning ei sobi seetõttu niigi paksu verega inimeste põhitoiduks.

 

 

Laadimine...Laadimine...