Nii pannakse Soome lukku - need koroonapiirangud jõustuvad sel nädalal

Peaminister Sanna Marini valitsus otsustas eriliste soovituse osas 25. veebruaril. Piirangud jõustusid kahes etapis ehk esimesed juba esmaspäeval 1. märtsil, esmaspäeval, 8. märtsil algas kogu riigi lukustus.

Pilt: Albert Truuväärt

Nii pannakse Soome lukku - need koroonapiirangud jõustuvad sel nädalal

Vesta Reest

Piirkondades, kus nakkus levib ja paljuneb, pannakse kinni restoranid. Koolid lähevad kaugõppele ning inimeste kokkusaamispiirangud muutuvad karmimaks. 

Esmaspäeva, 8. märtsi hommikul jõustusid uued Soomes uued koroonapiirangud. Alates esmaspäevast on Soome nn suletud ruum. 

Märtsi algusest on Soomes kehtinud eriolukord, sel nädalal jõustub taas hulgaliselt erinevaid piiranguid, mille abil püütakse koroonaviiruse levikut taltsutada. 

Piirangud puudutavad peamiselt levikuga seotud alasid ehk tegelikkuses suuremat osa Soome riigist.

Praegu on põhialad ainult Kesk-Põhjamaa, Põhja-Savo, Kainuu, Põhja-Karjala (v-a Joensuu, Liperi ja Kontiolahti) ja Kesk-Soome (v-a Jyväskylä).

Restoranid ja baarid on kinni

Valitsus käsitleb esmaspäeval seadusemuudatust, mille kohaselt aktiivse levikuala piirkondade restoranid, kohvikud, baarid, ööklubid ja terrassid suletakse alates esmaspäevast kolmeks nädalaks ehk 28. märtsini. 

Toidu kaasamüük on endiselt lubatud. Sulgemine ei puuduta restorane, mis ei ole laiale publikule avatud, nende hulka kuuluvad näiteks asutuste personalirestoranid.

Koolid lähevad kaugõppele

Levikupiirkondade põhikoolide vanemad klassid, keskkoolid ja ametikoolid suunatakse alates 8. märtsist kaugõppele kuni 28. märtsini. Algkoolid ning väikeste laste haridus jäävad tavaõppele. 

Lõplikud otsused iga piirkonna osas teevad siiski piirkondade haldusosakonnad. Põhja-Pohjanmaal jätkatakse praegustel andmetel tavaõppega, kuigi piirkond on viiruse arenguetapis. 

Avalikud ruumid suletakse ning koosolekupiirangud muutuvad rangemaiks. Kehtima hakkab kuue inimese piir üritustel ning üldistel koosolekutel. 

Lisaks peatatakse üle 12-aastaste rühmategevused. Algkoolid ning lasteaiad jätkavad lähiõpetust. 

Ka eraruume on suletud

Nakkuse levikuga seotult on alates märtsi algusest suletud ka eraruume, milles harrastatakse erinevaid tegevusi. 

Piirkonna haldusagentuuri otsus kehtib kuni 14. märtsini. Uudenmaa piirkonnas puudutavad piirangud Espood, Helsingit, Kauniaist, Vantaad, Järvepääd, Keravat, Kirkkonnummit, Sipoot ja Tuusulat. 

Neis piirkondades puudutab sulgemine järgmiseid ruume:

  • rühmaspordi, rühmvõimlemise, kontaktalade harrastamine ja muud taolised spordiks või liikumiseks kasutatavad siseruumid ning jõusaalid ja muud taolised sisespordiruumid. 
  • Avalikud saunad ning ujulad, välibasseinide ning spaade basseinid ning nende vahetus läheduses olevad riietusruumid. 
  • Tantsusaalid, koorilaulupaigad, harrastusteatrite ning muud taolised rühmategevuseruumid suletakse. Samuti ka lõbustus- ja teemapargid, tivolid ning loomaaedade siseruumid. 
  • Siseruumides asuvad mängupargid ning mängualad, nagu ka kaubanduskeskuste üldised ruumid, välja arvatud väikepoodide äripinnad ning teenuse osutamiseks vajalikud ruumid ning neisse viivad teed.

Praeguse seaduse kohaselt puudutab sulgemisvõimalus ainult selliseid siseruume, mida kasutatakse üle 10 kliendi või osaleja samaaegseks tegevuseks.

Piirkondlikud valitsusametid on tõlgendanud, et seadus lubab ruume lahti hoida, kui osalejate hulk ei ületa kümmet.

Levikupiirkondades on rangemad piirangud

Yhteensä yhdeksän sairaanhoitopiiriä eli Helsinki ja Uusimaa, Varsinais-Suomi, Satakunta, Kanta-Häme, Etelä-Karjala, Päijät-Häme, Vaasa, Ahvenanmaa ja Lappi ovat epidemian vakavimmassa eli leviämisvaiheessa tai lähellä sitä.

Kokku üheksa piirkonda ehk Helsinki ja Uusimaa, Varsinais-Suomi, Satakunta, Kanta-Häme, Etelä-Karjala, Päijät-Häme, Vaasa, Ahvenamaa ja Lappi on epideemia kõige tõsisemas ehk levikufaasis või selle lähedal. 

Neis piirkondades on soovitatud kasutusele võtta järgnevad piirangud: üle kuue inimesega koosviibimiste vältimine, üleüldine kaugtöö ning näomaski soovitus, riskirühmade kaitse, kõrgkoolide kaugõpe, avalike ruumide kasutamise piiramine ja sulgemine, täiskasvanute rühmategevuste peatamine, võimalikud piirangud reisijate arvule.

Lisaks sellele on levikupiirkondades veel lisanõudeid: üle kuue inimese kogunemispiirang ning piirkondade endi tehtav karantiini- ning eristamistegevus.

Lisaks soovitatakse kiirelt kasvava nakkuste arvuga piirkondades sanu tegevusi. Need piirkonnad on praegu Itä-Savo, Etelä-Savo, Pirkanmaa, Länsi-Pohja, Pohjois-Pohjanmaa, Etelä-Pohjanmaa ja Kymmenlaakso.

Peaminister Sanna Marini valitsus otsustas eriliste soovituse osas 25. veebruaril. Piirangud jõustusid kahes etapis ehk esimesed juba esmaspäeval 1. märtsil, esmaspäeval, 8. märtsil algas kogu riigi lukustus. 

 

 

Laadimine...Laadimine...