Õpilased ja vaesemad pered saavad kaitseks viiruse vastu maskid

"Aga seda on vaja teha viisil, et inimesel tekiks varu. Ehk et jagame igale inimesele terve karbi, kus on viiskümmend maski. Selle tööga on plaanis alustada alanud nädalast," selgitas linnapea Mihhail Kõlvart.

Pilt: Rene Suurkaev

Õpilased ja vaesemad pered saavad kaitseks viiruse vastu maskid

Erki Varma

"Õpilastele jagame 22 000-23 000 korduvkasutatavat maski ja vähekindlustatud inimestele kokku umbes 1,5 miljonit ühekordset maski," ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Linn jagab maske õpilastele alates seitsmendast klassist. "Me oleme tegelenud juba mitu nädalat sellega, et leida partner, kes suudaks meile pakkuda kvaliteetseid maske. Nüüd on ette valmistatud hange ja on leitud ka partner," selgitas linnapea. Esimesed maskid jõudsid kohale juba eelmise nädala lõpus.

Lisaks on linnal plaanis jagada maske vähekindlustatud inimestele. "Igas linnaosas on olemas vastav nimekiri ja linnaosade kaudu on meil samamoodi plaanis jagada ühekordseid maske," rääkis Kõlvart. "Aga seda on vaja teha viisil, et inimesel tekiks varu. Ehk et jagame igale inimesele terve karbi, kus on viiskümmend maski. Selle tööga on plaanis alustada alanud nädalast."

Osa õpilasi võiks jääda kooli

Linn pöördus haridus- ja teadusministeeriumi poole, et õppimine koolides osaliselt säiliks. "Me pooldame ja igati toetame distantsõpet," lausus linnapea. "Oleme sellest rääkinud mitu kuud. Ent see ennetusmeede töötab siis, kui on võimalik ennetada. Praegu peame kahjuks tunnistama, et meil on juba epideemia käes,  ja arvame, et ainult gümnaasiumi üleviimine distantsõppele olukorda tegelikult ei paranda."
Distantsõpe on Kõlvarti kinnitusel mingis ulatuses vajalik, sest see ikkagi vähendab kontakte. Aga samas peab õpilastel linnapea hinnangul säilima võimalus õppida ka koolis nii, et lapsed oleksid maksimaalselt hajutatud ja otsene kokkupuutumine teistega väike. "Sest me räägime ka nendest õpilastest, kes sel aastal lõpetavad kooli ja peavad olema valmis riigieksamiteks," märkis Kõlvart.

Kodus õppimine toob linnapea sõnul gümnasistidele ebamugavusi. "Asi on selles, et kodusõppel on negatiivne mõju haridustasemele ja samas ei hoia see piisavalt õpilaste tervist," rääkis linnapea. "Ehk siis oleks vaja otsustada, kas terve haridussüsteem peaks minema osalisele distantsõppele." Kutsekoolid töötavad vanas režiimis edasi ja jätkuvalt on võimalik külastada meelelahutusasutusi, needsamad lapsed käivad ka trennides.

Ürituste korraldajatel lasub vastutus

Samas on Tallinn Kõlvarti kinnitusel valmis ka selleks, et mõne nädala pärast tekib vajadus saata kõik õpilased koju õppima.

Terviseameti epideemiatõrje osakonna nõuniku Irina Dontšenko sõnul on praegu oluline keskenduda nakkusahelate katkestamisele. "Et viirus ei leviks haigetelt inimestelt edasi – ja see puudutab absoluutselt kõiki kohti, seda peab järgima nii sise- kui ka välitingimustes," lausus ta.

Sellest tulenevalt ongi valitsus tema sõnul piirangud kehtestanud. "Me ei peaks olema sinisilmsed selles mõttes, et nüüd, kui need meetmed on rakendunud ja kasutusele võetud, olukord kohe homsest päevast paraneb. Kahjuks ei parane," nentis Dontšenko.

Esimesi tulemusi saab tema hinnangul vaadata kahe nädala pärast ja nendest tulenevalt teha ka järeldused, kas piirangutest on kasu ja neid saab leevendada, või et olukord ei parane ja on vaja midagi täiendavalt piirata.

Dontšenko pani inimestele südamele, et nad hangiksid informatsiooni ainult usaldusväärsetest allikatest, sest igasugused vandenõuteooriad on liikvel. "Inimesed, kes ei ole nõus selle käitumismustriga, mis meil praegu riigis on, soovivad isegi oma meelt avaldada. Nendele ütleme nii palju, et maske kanda tuleb ka õues ja kõikide ürituste nakkusohutuse eest vastutab ürituse korraldaja," rõhutas Dontšenko. "Kui korraldaja otsustab mingit üritust korraldada, siis temal lasub kohustus ja vastutus selle eest, mis sellest võib välja tulla."
Tema sõnul on jätkuvalt oluline hoida kokku tervishoiuressurssi, kuna haiglate täituvus kasvab iga päevaga ja mõnedes regioonides on voodikohad juba pea täitunud. "Nii et tervishoiusüsteem võtab enda poole pealt kasutusele täiendavad meetmed ja tõhustab oma valmisolekut. Aga ka kõik me peame käitume nii, nagu me oleme juba harjunud, ja hoidma nendest reeglitest kinni."

Laadimine...Laadimine...