Peterson: haigekassa kulude propotsioon SKP-sse peab kasvama

Eesti ametiühingute keskliidu esimehe ja haigekassa nõukogu liikme Peep Petersoni sõnul peab tervishoiukulutuste proportsioon SKP-sse lähiaastatel kindlasti kasvama.

Pilt: Scanpix

Peterson: haigekassa kulude propotsioon SKP-sse peab kasvama

Eesti ametiühingute keskliidu esimehe ja haigekassa nõukogu liikme Peep Petersoni sõnul peab tervishoiukulutuste proportsioon SKP-sse lähiaastatel kindlasti kasvama.

Reedesel peaminister Taavu Rõivase ja tööandjate keskliidu ning ametiühingute keskliidu esindajate nõupidamisel arutati Petersoni sõnul haigekassa juhtimist suures pildis ja arutati erinevaid lisaressursside leidmise võimalusi.

Peterson ütles BNS-ile, et ametiühing on koostamas sellel teemal ka oma ettepanekuid. "Üks nendest on patsiendi juhtimise süsteem, mida ka Rootsis on katsetatud, kust saab täieliku raviplaani, kus antakse kohe täispakett kuni viimase hoolduseni välja," rääkis ta. "Sellisel juhul leiaksid patsiendid parima, kuluefektiivsema ja mõistlikuma raviviisi, et nad ei peaks käima ja ise otsima ja sellega seda sturktuuri liigselt koormama, jäädes ise samal ajal ka neile parimast ravist ilma."

"Teiseks rääkisime täna sellest, et tuleb ette näha haiguskindlustuskulude tõus, parem on seda ette planeerida ja öelda, et kolme aasta jooksul või viie aasta jooksul me tõuseme [kulude osakaalus SKP-sse] 7,5 protsendini tänaselt 6,4 protsendilt ja siis otsustame, et kuidas me seda täpselt investeerime," rääkis ta. "See on oluline asi, ei tasu unistada, et on võimalik Ida-Euroopa rahadega teha Skandinaavia tasemel tervishoidu," lisas ta.

Tervishoiukulutuste proprotsiooni peab Petersoni sõnul igal juhul tõstma. "Hetkel me oleme tõesti Läti, Leedu ja Poolaga samal tasemel, aga meist põhja pool ja läänes kulutatakse oluliselt rohkem," ütles ta.

Lisaraha võiks ametiühingute hinnangul tulla haigekassale tööõnnetus-kutsehaiguse kindlustusest, mille baasil saaks parematel tööandjatel maksukoormust vähendada, aga teistel tuleks juurde. Teine oluline teema on tema sõnul alkoholi- ja tubakaaktsiiside suunamine haigekassa eelarvesse. "Meil neid ideid on mitu, aga mis on poliitiliselt vastuvõetav, seda me ei oska hinnata," märkis Peterson.

"Me usume, et ühe kohtumisega kõike korda ei saa, me peame tulevikus hakkama nõukogus väga tõsiselt tööle," ütles Peterson.

Tulevikus peab ka haigekassa nõukogu eelarve osas tema sõnul piisavalt nõudlik olema." Tahaksime, et need eelarved oleksid meil tulevikus faktipõhised, et eelarve kokkupanekul need prognoosid on teaduslikult põhjendatavad, et seal ei toimuks kunstlikku ülepaisutamist ega alaprognoosimist."

Kas haigekassa eelarvedefitsiidi vähendamiseks võiks tervishoiutöötajad vähendada oma nõudmisi käimasolevatel palgaläbirääkimistel, on Petersoni sõnul juba konkreetsete eriala ametiühingute teema, kuid oluline on pingutada nii-öelda sarnaste proportsioonide nimel, et näiteks Eesti õe palk oleks samas proportsioonis Soome omaga, kus see on võrdne riigi keskmisega. "See on üks näide, et kulud tahavad tõusta ja peavadki tõusma, aga me ei suuda päris kõike kinni maksta," sõnas ta.

Laadimine...Laadimine...