PIDU KOROONA AJAL: PÖFF kolib osaliselt veebi ja Jazzkaar jätab kauged artistid koju

Kui tavaliselt oleme teinud kontserte väga ootamatutes kohtades, näiteks trammis, kus võib inimesi üllatada, siis sel aastal oleme planeerinud kogu programmi niimoodi, et kõigil oleks turvaline," rääkis 1. oktoobril kavas oleva muusikapäeva programmijuht Kadri Lassmann.

Pilt: Albert Truuväärt
Festival

PIDU KOROONA AJAL: PÖFF kolib osaliselt veebi ja Jazzkaar jätab kauged artistid koju

Lisa Gabriela Metsala

Kui tavaliselt oleme teinud kontserte väga ootamatutes kohtades, näiteks trammis, kus võib inimesi üllatada, siis sel aastal oleme planeerinud kogu programmi niimoodi, et kõigil oleks turvaline," rääkis 1. oktoobril kavas oleva muusikapäeva programmijuht Kadri Lassmann.

Seoses koroona taasvohamisega tekib küsimus, kas suured festivalid ikka tulevad või ähvardab neid ärajäämine. Näiteks Jazzkaart juba nihutati viiruse leviku tõttu kevadest 9.-15. oktoobrile. Kas sündmus nüüd Telliskivi linnakus ikka toimub? Jazzkaare turundusjuht Eva Saare sõnul on selle nimel töötatud väsimatult kevadest saadik. "Usume tõesti, et festival toimub," lausus ta. "Nii muusikud kui ka meie publik ootavad festivali väga. Kuid loomulikult mõjutavad maailmas toimuvad sündmused ka meid ja tegeleme iga nädal uute väljakutsetega. Oleme igaks juhuks valmistunud mitmeks võimalikuks stsenaariumiks ning valmis ka selleks, et seoses viiruse levikuga Eestis ja maailmas võib tulla programmis muudatusi."

Saare sõnul on neil töös programmiplaan B, kus vähendatud kaugemate artistide osalemist. "Näiteks ei toimu seoses koroonaviirusest tingitud piirangutega Brasiilia artistide Flora Purimi ja Airto Moreira kontsert," ütles Jazzkaare turundusjuht. Festivalil osalevatele välisartistidele tehakse saabudes kohe koroonatest ning liigseid kontakte välditakse.

"Praeguses olukorras saame välisartiste tuua Eestisse riikidest, kust seda on võimalik teha," ütles Saar. "Festivali välisartistid, kes on saabumas n-ö punastest riikidest (nakatunuid 17,6 või rohkem inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul – toim), peavad tegema Eestisse saabudes Covid-19 testi. Välisartist teeb seda saabudes Eestisse lennujaamas või Synlabis. Seejärel viib autojuht artisti hotelli, kus ta on karantiinis kuni testi tulemuse saabumiseni. Kui test on negatiivne, saab välisartist osaleda festivalil, aga tal tuleb vältida liigseid kontakte. Kui test on positiivne, ei saa artist kahjuks festivalil osaleda. Sellisel juhul asendab festival kontserdi Eesti artistiga ning koostöös terviseametiga tegeldakse välisartisti ravimisega."

Desinfitseeri käsi!

Oluline on, et publik desinfitseeriks regulaarselt käsi ning saabuks kontserdimajja varem, et kontserdi eel ei oleks palju inimesi korraga üldalal.

Samuti soovitas Saar jätta üleriided võimalusel autosse, et vältida liigseid kontakte. "Enne festivali algust saadame ettevaatusabinõude meeldetuletuse kõigile piletiostjatele meilile, et neil oleks turvaline," lisas ta.

Saare sõnul on tagavaraks ka programmiplaanid C ja D, et olla valmis viimase hetke muudatusteks. "Loodame, et neid ei lähe vaja, ning usume, et kui oleme valmistunud kõikvõimalikeks olukordadeks, siis läheb lõpuks kõik hästi," lausus ta. "Pilves ilmaga kodust välja astudes võtad ju ikka vihmavarju kaasa, kuid see ei tähenda, et alati just sadama hakkab."

1. oktoobril kavas oleva muusikapäeva programmijuht Kadri Lassmann ütles, et kontserdid on ohutuse nimel ümber tõstetud. "Kui tavaliselt oleme teinud kontserte väga ootamatutes kohtades, näiteks trammis, kus võib inimesi üllatada, siis sel aastal oleme planeerinud kogu programmi niimoodi, et kõigil oleks turvaline," rääkis ta. "See tähendab, et teeme kontserdid suurtes kontserdisaalides ja avatud ruumides, kus saame järgida distantsinõuet ja et kõigil oleks turvaline."

Lassmann lausus, et osas kontserdikohtades on vaja muusikapäeva kodulehel tasuta pilet välja võtta. "Väiksemate kohtade puhul tasub vaadata meie kodulehekülje reklaame, me lähme igal pool 50% täituvuse peale," mainis ta.

Saalid jäävad pooltühjaks

Lassmanni sõnul ei ole õnneks võimalik, et muusikapäev täielikult ära jääb. "Kui ka kontserdiprogramm ära jääb, siis kodus saab ikkagi musitseerida ja muusikapäevast rõõmu tunda. Meil on olemas eri stsenaariumid eri juhtudeks, kuid loodame, et saame muusikapäeva sellisel kujul ellu viia, nagu oleme planeerinud."

13.-29. novembrini kavas olev Pimedate Ööde filmifestival ehk PÖFF toimub sel aastal esimest korda kombineeritud kujul  – filme saab vaadata nii kinodes kui ka virtuaalselt. Kinosaalid avatakse endiselt Tallinnas ja Tartus, samuti Ida-Virumaal, kus toimub PÖFF-i kõrvalfestival Kinoff. Virtuaalne programm jõuab vaatajani maailma üheks turvalisemaks peetava veebiplatvormi Shift72 vahendusel, mida on kasutanud ka Cannes’i, Kopenhaageni ja Melbourne’i filmifestival. Debüütfilmide võistlusprogrammi piletite eelmüük algab 16. oktoobril, põhivõistlusprogrammi piletite eelmüük 23. oktoobril. Kogu programmi pileteid saab osta 6. novembrist. "Teeme kõik, mis meie võimuses, et filmid linastuksid seal, kus on nende õige koht – suurel ekraanil –, ja et siia tuleks nii palju filmitegijaid kui võimalik," ütles PÖFF-i juht Tiina Lokk. "Aga viimane sõna on öelda koroonaviirusel ja terviseametil – järgime juhtnööre väga täpselt. PÖFF rakendab kõiki ohutusreegleid, sealhulgas varustatakse seanssidele tulijad tasuta maskidega."

Linnateatri etendused ohule vaatamata välja müüdud

Teenindajad kannavad visiire ja teater kraadib inimesi.

Tallinna linnateatri direktor Raivo Põldmaa (pildil) ütles, et teatril on olnud aega järele mõelda, kuidas käituda, ja ka teiste teatritega nõu pidada. "Teatrid teevad omavahel koostööd," lausus direktor. "Praegu mängime kenasti, saalid on välja müüdud. Aga sinna juurde käivad ennetavad meetmed, nagu kraadimised, publikuteenindajate visiirid ja igasugused nõuanded publikule."

Põldmaa sõnul tegutsevad nad juhtumipõhiselt, sest ühtset reageerimisviisi kõigile olukordadele ei ole. "Ohu korral vaatame, mis täpselt seal oli," selgitas ta. "Nii nagu Vene teater pandi  nädalaks ajaks kinni, loodi olukorras selgus ja nüüd nad mängivad uuesti. Eks me vaatame, mis olukord meil on, oleme kõigeks valmis, aga täpset lahendust ei oska iga kord välja pakkuda. Kas  haigestub oma inimene, külastaja saalis või hoopis külalisnäitleja, sellel on eri lahendused. Mingeid hirmusid meil igatahes ei ole. Eks me püüame hakkama saada ja käituda vastavalt olukorrale. Eestis teatrid praegu töötavad."

Laadimine...Laadimine...