Proviisor jagab nõu: kuidas vabaneda käsimüügiravimist tekkinud sõltuvusest?

Psühhiline sõltuvus võib tekkida, kui inimene on ravimi tarvitamisega nii harjunud, et ei kujuta oma elu ilma selleta ette. Füüsilise sõltuvuse korral on keha kohanenud ravimiga niivõrd, et tarvitamise lõpetamisel tekivad ärajätunähud.

Pilt: Pixabay

Proviisor jagab nõu: kuidas vabaneda käsimüügiravimist tekkinud sõltuvusest?

Maily Mau

"Kõige olulisem on unehäire korral kehtestada õhtune rutiin, magama tuleks minna kindlatel kellaaegadel ja õhtuti eelistada rahulikumaid tegevusi," rääkis Tartu ülikooli doktorant ning Südameapteegi proviisor Anita Tuula.

Igaüks meist sooviks olla terve ning vältida ravimite tarvitamist. Ent on olemas haigused, mille puhul määratakse erinevaid sõltuvust tekitavaid ravimeid, näiteks nagu unehäired, paanika- ja ärevushäire puhul. Pikema aja jooksul tekitavad aga mitmed ravimid tolerantsust ehk seisundit, mil keha harjub ning kohaneb ravimiga ning sageli tarvitaja suurendab doosi. 

Psühhiline sõltuvus võib tekkida, kui inimene on ravimi tarvitamisega nii harjunud, et ei kujuta oma elu ilma selleta ette. Füüsilise sõltuvuse korral on keha kohanenud ravimiga niivõrd, et tarvitamise lõpetamisel tekivad ärajätunähud.
 
Tuula tõdes, et inimeste teadlikkust tuleb selles valdkonnas kindlasti tõsta. Mis on aga ravimid, mis põhjustavad tugevat sõltuvust? "Sõltuvushäireid võivad apteegis müügil olevatest ravimitest põhjustada lisaks unerohtudele ja rahustitele näiteks opioidid nagu morfiin, kodeiin, oksükodoon, tramadool ja fentanüül, mida kasutatakse eelkõige tugeva valu raviks," lausus Tuula."Opioidid toimivad nii valuvaigistavalt kui ka rahustavalt, kuid pikemal kasutamisel on valu kontrollimiseks vaja järjest suuremaid annuseid."
 
Psüühiline sõltuvus tekitab ravimite kuritarvitamist
 
Tuula sõnul võivad opioidid põhjustada psüühilist sõltuvust ja seega on oht nende ravimite kuritarvitamisele. "Kasutamise lõpetamisel võivad tekkida mitmed ebameeldivad ärajäämanähud. Opioididel on siiski oluline koht valu ravis ning nende kasutamisel arsti soovitusi järgides on oht sõltuvuse tekkeks väiksem," rääkis ta.  
 
Füüsilist sõltuvust tekitavad ka näiteks apteegis käsimüügist saadavad ksülometasoliiniga ninaspreid ja stimuleerivad lahtistid. Ksülometasoliini kasutatakse ninakinnisuse vastu, kuid pikemaajalisemal kasutamisel võib kergesti välja kujuneda olukord, kus ilma ninaspreita jääb nina pidevalt tursesse. Nõnda kasutavad patsiendid hingamise kergendamiseks preparaati teinekord aastaid. Krooniline kasutamine võib viia nina limaskesta kahjustuse ja isegi nina vaheseina mulgustumiseni, seega on tarvis probleemiga kindlasti pöörduda arsti poole ja leida koos sobiv lahendus sõltuvusest vabanemiseks.  
 
Soolestiku tööd stimuleerivate lahtistite, nagu näiteks bisakodüüli, naatriumpikosulfaadi ja loodusliku senna tee pikemaajalisel kasutamisel tekib kergesti tolerantsus, kus soolestiku motoorika ilma stimuleeriva lahtistita pidurdub. Patsiendil kujuneb välja krooniline kõhukinnisus, mille tarvis on tal järjekordselt lahtistit tarvis. Lahtistite kuritarvitamist võib esineda ka söömishäiretega patsientide hulgas.  
 
Valuvaigistite liigtarvitamine põhjustab peavalu

Samuti võib valuvaigistite liigtarvitamisest kujuneda välja krooniline peavalu. Kõige ohtlikumad on kombineeritud valuvaigistid, kus paratsetamool on näiteks kombinatsioonis kofeiini ja kodeiiniga."Inimesele, keda vaevavad unehäired, on alternatiive retseptiravimitele mitmeid. "Kõige olulisem on unehäire korral kehtestada õhtune rutiin, magama tuleks minna kindlatel kellaaegadel ja õhtuti eelistada rahulikumaid tegevusi," rääkis Tuula. "Võib ka juua rahustavat taimeteed näiteks melissiga. Kindlasti tuleks vältida lõunaajal tukkumist ning proovida sisustada päev aktiivsemate tegemistega, mis õhtuks korralikult ära väsitavad."
 
Lisaks võib proovida apteegist käsimüügipreparaate erinevate ravimtaimede ja melatoniiniga. Ravimtaimedest kõige efektiivsemaks võiks pidada palderjani, millel on tõestatud und soodustav ja rahustav toime. Melatoniin on inimese kehale omane hormoon, mida seostatakse une-ärkvelolekutsükliga ning seda toodab keha tavaliselt öösel. "Melatoniini preparaate on apteegis saadaval ka kombinatsioonis taimsete komponentidega, mis võiksid anda veelgi tugevama toime. Siiski tuleb arvestada, et mitte kõik patsiendid ei saa abi käsimüügiravimitest ja arsti sekkumine võib olla hädavajalik," sõnas proviisor.
 
Ärevushäirete puhul aitab psühholoog

Ärevushäirete ravis on ravimite kõrval olulisel kohal ka psühhoteraapia. "Soovitaksin kindlasti kohtumist kliinilise psühholoogiga, kes saab patsiendil aidata leida erinevaid strateegiaid ärevushäirete sümptomite kontrollimiseks. Mõnel juhul aitab ka ärevust tekitavate olukordade vältimine," selgitas Tuula, kes on veendunud, et ärevushäirest inimene päris terveks ei saagi, kuid on mitmeid võimalusi, kuidas antud haigust kontrolli all hoida.
Retseptiravimitest on kindlasti võimalik loobuda, kui ravi lõpetada järk-järgult. 
 
"Järsul lõpetamisel tekivad ebameeldivad ärajäämanähud, mis võivad omakorda patsienti uuesti ravimi järele haarama sundida. Psüühilisest sõltuvusest vabanemine võib olla aga keerulisem ning vajada omakorda medikamentoosset ravi ja käitumisteraapiat. Sobiva raviviisi peaks siiski välja selgitama patsiendi arst. Kõige olulisem on sõltuvushäire tekkimisel sellest piinlikust tundmata enda arstiga rääkida ja otsida abi, sest sõltuvusest on võimalik saada terveks," ütles Tuula.
Laadimine...Laadimine...