Rohelised: põlevkivi suunab Eestit sundkäikudele

Eestimaa Roheliste juhatuse liikme Joonas Laksi sõnul paneb põlevkivist sõltumine Eestit sundkäike tegema, vaadates kasvõi keskkonnaprojektide rahastusmahu drastilist langemist.

Pilt: Scanpix

Rohelised: põlevkivi suunab Eestit sundkäikudele

Eestimaa Roheliste juhatuse liikme Joonas Laksi sõnul paneb põlevkivist sõltumine Eestit sundkäike tegema, vaadates kasvõi keskkonnaprojektide rahastusmahu drastilist langemist.

"Põlevkivi on meid juba praegu pannud sundkäike tegema – ressursitasusid ja keskkonnatasusid vähendati eelmisel aastal, mille arvelt on vähendatud keskkonnaprojektide rahastust 40 miljonit ehk 63 protsenti, mille tõttu Keskkonna Investeeringute Keskus (KIK) on olnud sunnitud avatud taotlusvoorud terveks aastaks peatama. Planeeritakse suurtes kogustes metsa ahju ajamist ja tehakse arulagedaid rahapaigutusi nii meil kui mujal," ütles Laks BNS-ile, viidates Auvere elektrijaamale, mis peaks põletama kolm miljonit tihumeetrit puitu, Eesti Energia poolt Jordaaniasse suunatavale 52,5 miljonilisele investeeringule ja Utah'sse tehtud kapitalimahutustele, mille puudustele on tähelepanu juhtinud ka riigikontroll, vahendas BNS.

"Meil on viimane aeg võtta arvesse maailma arenguid ja liituda taastuvenergiarevolutsiooniga, mis leiab aset juba praegu kõikides arenenud maades. Võõrutusravi Suurbritannias on kandmas vilja ja kivisöega hüvastijätmine on saamas reaalsuseks. Tööstusrevolutsiooni sünnimaa Suurbritannia on Eestile suureks eeskujuks, sest suudab  terve päeva mööda saata ilma kivisöest toodetavat energiat tarbimata," märkis Laks, pidades silmas reedel Ühendkuningriigis tehtud katset, kus toodeti 24 tunni vältel elektrit ilma kivisütt põletamata. Briti Riikliku Elektrivõrgustiku teatel toimus selline asi viimati enne tööstusrevolutsiooni.

"Ökoriik on visioon, mida jagab tõenäoliselt suurem osa Eesti ühiskonnast. Me ei suuda seda aga kunagi saavutada, kui hoiame oma energeetika nii üheülbalisena," ütles Laks ja tõi näiteks fossiilkütuste 85-protsendise osakaalu, mistõttu on Eesti OECD raporti andmetel ka tänavu kõige süsinikumahukama majandusega riik.

"Selleks et tänapäeval olla tõsiselt võetavaks sihtturuks suurtele investeeringutele, peame näitama oma valmisolekut loobuda põlevkivienergeetikast, nagu kirjutas eelmisel nädalal ka Kaspar Kurve Äripäevas. Elame kliima soojenemise tingimustes ning paljudes riikides eemaldutakse fossiilenergia investeeringutest nende jätkusuutmatuse tõttu. Ei tohi unustada, et meie tänased otsused mõjutavad elu Maal veel tuhandete aastate pärast. Miks siis käituda nii, nagu Maa ressursid oleksid piiramatud."

Eestimaa Rohelised vaatavad Laksi sõnul julgelt tulevikku ja soovitavad valitsusel võtta pikemaid samme põlevkivist eemaldumise ehk PÕXIT-i suunas.

Laadimine...Laadimine...