Siseminister: kaubanduskeskuste turvatöötajatel on õigus maskikandmist kontrollida

Eestis kehtib avalikes siseruumides maskikandmise või nina ja suu katmise kohustus. Avalik siseruum on avalikuks kasutamiseks mõeldud ruum, kus liigub palju inimesi, kes üksteisega igapäevaselt kokku ei puutu.

Pilt: Ilja Matusihis

Siseminister: kaubanduskeskuste turvatöötajatel on õigus maskikandmist kontrollida

„Paljud kaubanduskeskused on astunud tänuväärse sammu ja lisanud oma sisekorraeeskirjadesse kohustuse kanda maski ja hoida distantsi. Need on vajalikud käitumisnormid, mille täitmist on võimalik vastavate sisekorrareeglitega keskustes turvatöötajatel kontrollida,“ märkis siseminister Kristian Jaani.

Siseminister Kristian Jaani tunnustab kõiki kaubanduskeskuseid, kelle sisekorraeeskirjadesse on enda ja teiste turvalisuse nimel viidud sisse kohustus kanda maski ja hoida distantsi.

„Paljud kaubanduskeskused on astunud tänuväärse sammu ja lisanud oma sisekorraeeskirjadesse kohustuse kanda maski ja hoida distantsi. Need on vajalikud käitumisnormid, mille täitmist on võimalik vastavate sisekorrareeglitega keskustes turvatöötajatel kontrollida,“ märkis siseminister.

Tema sõnul on eraettevõtjatel täielik õigus kehtestada oma territooriumil enda ja teiste turvalisuse tagamiseks vajalikke käitumisnorme. Kui kehtestatud reegleid ei järgita, on kaubanduskeskuse turvatöötajatel õigus reeglite rikkujate liikumist keskuses piirata.

„Meenutan kõikidele Eesti inimestele – kaubanduskeskuses ja ka mujal siseruumides on maski kandmine juba alates novembrist kohustuslik. Suur tänu kõikidele neile, kes seda vajadust mõistavad, kannavad maski ning hoiavad distantsi. Selleks, et viirus seljatada, on vaja meie kõigi koostööd ning parim moodus on järgida kehtestatud reegleid,“ sõnas minister.

Siseminister meenutas, et kui reeglitest kinni ei peeta, tuleb sellest teada anda kaubanduskeskuse omanikule või turvatöötajatele. „Neil on õigus reegleid rikkuvad inimesed keskusest välja saata. Vajadusel on turvatöötajatel võimalik kaasata ka politsei,“ märkis Kristian Jaani.

Eestis kehtib avalikes siseruumides maskikandmise või nina ja suu katmise kohustus. Avalik siseruum on avalikuks kasutamiseks mõeldud ruum, kus liigub palju inimesi, kes üksteisega igapäevaselt kokku ei puutu.

Maski ei pea kandma või nina ja suud katma alla 12-aastased lapsed ja inimesed, kelle tervis seda ei võimalda. Rohkem infot maskikandmise kohta saab Terviseameti kodulehelt: https://www.terviseamet.ee/et/maskide-kasutamisest

Maskita mehe rüselus turvameestega tõi kaasa kriminaaluurimise

Politsei alustas kriminaaluurimist meediasse jõudnud juhtumi osas, kus Tallinnas kaubanduskeskusesse tulnud mees sattus turvameestega rüselusse, kuna tal polnud kaitsemaski. 

Politsei sai esmaspäeval veidi enne kell 13 teate konfliktist Paldiski maanteel asuvas kaubanduskeskuses. 34-aastane mees ei soovinud keskusesse sisenemisel kanda maski või näokatet, kuid keskuse turvatöötajad keelasid tal koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud piirangute tõttu sisenemise, edastas Põhja prefektuur 

Mees muutus agressiivseks ja politsei väitel tõukas ning lõi korduvalt turvamehi, kes olid sunnitud tema vastu kasutama gaasi. Samas meediasse jõudnud videost ei ole näha, et mees oleks turvatöötajaid rüseluse käigus löönud, küll aga äsas juhuslik mööduja vastu tema nägu rusikahoobi, kui mees üritas kaubanduskeskusest minema joosta. 

Politseinike saabumise ajaks oli konflikt lõppenud ning turvameestega konflikti sattunud mees toimetati jaoskonda. "Juhtumi täpsemad asjaolud selgitatakse menetluse käigus," lisas Põhja prefektuuri pressiesindaja.

Kaubanduskeskused kinnitavad: maskita inimesi poodides näha ei soovita

Stockmann kutsub üles kõiki oma kliente täitma COVID-19 viiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud riiklikke nõudeid, kandma kaupluses maski ja hoidma teiste külastajatega distantsi. Eesti Kaupmeeste Liidu liikmena rakendatakse vabatahtlikult eneseregulatsioonina piiranguid ja meetmeid, et tõkestada koroonaviiruse levikut kaubanduspindadel. Eelnevast tulenevalt peavad eranditult kõik Stockmannis viibijad kandma näomaski ning selle nõude kontrollimiseks palkab keskus juurde turvatöötajaid. 

Järve Keskus kinnitab, et on kasutusele võtnud kõik meetmed, mis aitavad viirusolukorras igaühel turvaliselt ja kaitstuna oma sisseostud sooritada. „Oleme turvameeste arvu kahekordistanud, kes jälgivad maskikandmise kohustust ja jagavad tasuta maske vajadusel neile, kel seda pole,“ kommenteeris Järve Keskuse tegevjuht Rome Arumaa. „Oleme näinud, et maski vajab umbes kümme protsenti külastajatest, kes selle ka kenasti kasutusele võtavad. Tunneme enda nn kasvatuslikul tegevusel väga suurt rolli, et maskikandmise harjumus kõigis kiiresti ja küsimusteta juurduks.“

Maskikandmise kohustust kontrollitakse Järve Keskuse kõikide kaupluste ustel või kassade juures ning tuletatakse maskikandmist meelde, kellele vaja. Samuti jälgivad lisaks turvameestele kaks videooperaatorit keskuses toimuvat, et hoones ei toimuks inimeste võimalikke kogunemisi. Kõik puhkealad ja laste mänguväljakud on suletud külastajate maksimaalse ohutuse tagamiseks.

Ehitus- ja sisustuskaupade kett K-rauta muudab oma lähenemist kampaaniahindadele ning asendab päevapõhised sooduspakkumised kogu märtsikuu kestvate kampaaniahindadega. Muudatuse eesmärk on mitte anda inimestele ajendit minna kauplusesse alandatud hindade tõttu kindlal nädalapäeval, vaid anda võimalus poodi külastada ostjatele kõige sobivamal ajal.

"Pandeemiaolukorra tõsidust mõistame kõik, teisalt on hinnakampaaniad jaekaubanduse lahutamatu osa. Ka kliendid on kampaaniapakkumistega harjunud ning seavad oma poeskäigu just pakkumistega päevadele. Meie püsikliendid on harjunud, et iganädalaselt kolmapäeviti, laupäeviti ja pühapäeviti on K-rautal 30-protsendiline allahindlus kõigile toodetele ning neil päevil külastas meie poode 2-3 korda tavapärasest rohkem kliente," lausus Kesko Senukai Estonia juht Donatas Zalobaitis. "Kujunenud olukorra valguses üritasime leida omaltpoolt võimalusi muuta ostlemine meie poodides turvalisemaks, mistõttu otsustasime selle kampaania peatada."

 

 

Laadimine...Laadimine...