Surve palgakulule viis hotellid mullu 26 miljoniga kahjumisse

Eesti hotellide ja restoranide liidu (EHRL) sõnul on majutus- ja toitlustusettevõtete mulluse 26 miljoni euro suuruse kahjumi taga eelkõige surve töötajate palgakuludele, mis kasvasid mullu Tallinnas 6 ja väljaspool Tallinnat 12 protsenti.

Pilt: Scanpix

Surve palgakulule viis hotellid mullu 26 miljoniga kahjumisse

Eesti hotellide ja restoranide liidu (EHRL) sõnul on majutus- ja toitlustusettevõtete mulluse 26 miljoni euro suuruse kahjumi taga eelkõige surve töötajate palgakuludele, mis kasvasid mullu Tallinnas 6 ja väljaspool Tallinnat 12 protsenti.

Krediidiinfo AS-ile laekunud ettevõtete majandusaasta aruannete põhjal langeski mullu enim majutus- ja toitlustussektori firmade kasum, mis oli ainsana kahjumis. Kui 2013. aastal teenisid majutusettevõtted 13 miljonit kasumit, siis mullu 26,5 miljonit eurot kahjumit. Seevastu sektori ettevõtete käive suurenes läinud aastal ligi 7 protsenti 1,2 miljardi euroni.

"Kindlasti on sellisel kahjumil mitmeid põhjuseid. Ennekõike võib välja tuua surve palgakuludele. Ajalooliselt on majutussektori palgad olnud ühed madalamad. Meie poolt läbiviidud iga-aastane palgauuring näitas, et sel aastal võrreldes eelmisega on palgakasv tervikuna hotellides olnud 6 protsenti ja väljaspool Tallinna majutusasutustes 12 protsenti," ütles EHRL-i tegevjuht Maarika Liivamägi BNS-ile.

Teise põhjusena, miks käärid kahjumi ja käibe vahel mullu nii suured olid, tõi Liivamägi välja hotellide tubade renoveerimise. "Seaport hotell renoveeris kogu maja, Park Inn uuendas restorani, Viru Hotell samuti renoveeris päris hulga tube," märkis Liivamägi.

Liivamäe sõnul avaldas suurt mõju ka jätkuv surve hotellitubade hindade. "Kuigi täituvusnumbrid on sarnased eelmise aastaga, on hotellitoa keskmine hind alla liikunud. Lisaks veel muude kulude hinnatõus - energia, toit ja muud, mis on hotellidele elulise tähtsusega."

Käesoleval aastal on majutusasutuste tubade keskmine hind langenud veelgi. Septembri seisuga oli keskmine hind mullusega võrreldes langenud 1,8 protsenti. Samas ütles Liivamägi, et tänavu võib positiivsena mõjuda see, et vene turistide broneeringute arv aastavahetuseks Tallinna hotellides on kasvanud kuni 20 protsenti.

Krediidiinfo andmetel suurenes möödunud aastal ettevõtete kahjumite summa 34 protsenti 1,3 miljardi euroni. Eesti ettevõtete müügitulude kasv pidurdus juba kolmandat aastat järjest ning ulatus 2014. aastal võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 1,2 protsendini. Kõikide ettevõtete ühine müügitulu moodustas 52,5 miljardit eurot.

Enim suurenesid müügimahud veevarustuse, kanalisatsiooni, jäätme- ja saastekäitluse sektoris, kinnisvaraalases tegevuses ning põllumajanduse, metsamajanduse ja kalapüügi sektoris.Ettevõtete kasumite summa kasvas 2014. aastal ligi 6 protsenti ja jõudis 5,8 miljardi euroni. Samuti kasvas pea 3 protsenti kasumit teenivate ettevõtete arv, kokku 72 604 ettevõtet.

Statistilise kokkuvõtte valimis on kasutatud 122145 Eesti ettevõtte 2014. aasta majandusaruannete andmeid.

Laadimine...Laadimine...