Taavi Rõivas end Estonian Airi pankrotis süüdi ei tunnista

"Kas tunnete ka endal süüd, kuna olite tollal valitsuse liige?" kõlas keskfraktsiooni kuuluva riigikogulase Peeter Ernitsa küsimus peaminister Taavi Rõivasele Estonian Airi pankroti kohta. Rõivas küsimusele vastust ei andnud, pidas süüdlaste otsimist ebavajalikuks.

Pilt: Scanpix

Taavi Rõivas end Estonian Airi pankrotis süüdi ei tunnista (3)

Triin Oja

"Kas tunnete ka endal süüd, kuna olite tollal valitsuse liige?" kõlas keskfraktsiooni kuuluva riigikogulase Peeter Ernitsa küsimus peaminister Taavi Rõivasele Estonian Airi pankroti kohta. Rõivas küsimusele vastust ei andnud, pidas süüdlaste otsimist ebavajalikuks.

Tänasel riigikogu istungil pärisid rahvasaadikud Rõivaselt Estonian Airi pankrotistumise osas aru. Peamiselt puudutasid küsimused seda, kes peaks võtma vastutuse mitmekümne miljoni maksumaksja raha tuulde laskmise eest.

"Põhiline küsimus on selles, et sisuliselt need 84 miljonit, peaaegu 85 miljonit, on see raha, mis kuhugi kadus ja küll lubati, et Estonian Air ka kunagi jõuab kasumisse ja selle nimel tegutseti, aga lõpp on selline, nagu ta on," nentis keskerakondlasest riigikogu liige Mihhail Korb, kes tõi võimaliku vastutava isikuna välja tol ajal Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eesotsas olnud Juhan Partsi, kes määras 2011. aastal Estonian Airi eesotsa Tero Taskila, kelle tegevus viiski organisatsiooni nii suurde kahjumisse, mida riik ja maksumaksjad pidid kompenseerima.

Peaminister Taavi Rõivas rõhutas korduvalt, et äritegemine seondub alati riskidega, suutmata näha probleemi selles, et riigiäride puhul riskitakse ju ka maksumaksjate rahadega. "Loomulikult see, et Estonian Air läks pankrotti, on negatiivne sündmus, mitte keegi seda ei vaidlusta. Aga minu hinnangul me peame siiski hindama ka seda tööd, mis tehti uue ettevõtte väga kiireks asutamiseks. Kindlasti oli palju võimalusi, et see oleks saanud minna palju-palju kehvemini," märkis Rõivas, kes näeb põhjust pigem rõõmustamiseks uue lennufirma üle, kui kurvastamiseks maksumaksjate kadunud miljonite üle.

Mitmete saadikute küsimustele selle kohta, kes langetasid neid otsuseid, mis viis Estonain Airi pankrotti peaminister ei vastanud, vaid läks teemast sujuvalt mööda. "Te ju ometi teate, kes need on, mis aastatel need inimesed olid ametis. Mul on ikkagi küsimus, mis siis saab, kas me laiutamegi käsi, nii nagu te ütlesite, et see on üksikjuhtum, ja kirjutame sajad miljonid korstnasse või ikkagi tuleb tuleb päriselt reaalselt mingisugune negatiivne isiklik tagajärg ka selle eest vastu võtta," sõnas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni kuuluv Martin Helme.

"Kas need otsused sel hetkel olid õiged või valed, on keeruline öelda," keerutas Rõivas. "Peame veel mõistma ka seda, et mitmed need otsused tehti kas kriisi ajal või vahetult peale kriisi, kui mõju Eesti majandusele sellest, kui sel ajal oleks lennufirma pidanud oma tegevuse lõpetama, oleks küllap olnud veel palju valusam, kui ta oli nüüd, kui see üleminek oli võimalik ikkagi läbi viia küllalt sujuvalt."

"Jah, see läks Eesti maksumaksjale maksma, tuleb tunnistada, aga samas, kui me suudame hinnata ka ettevõtte mõju majandusele, siis tuleb öelda, et alternatiiv, kui seda ettevõtet ei oleks olnud, oleks olnud maksumaksja jaoks veel kallim," hurjutas Rõivas, kelle hinnangul võiks süüdlase otsimisest üldse loobuda.

"Kuna valitsus otsustas nende miljonite eraldamise kollektiivselt, siis järelikult vastus on ka kollektiivne," nentis riigikogu liige Peeter Ernits. "Kas te tunnete ka endal mingit süüd, kuna ka teie olete valitsuse liige?" Ernits päris peaministrilt aru ka Juhan Partsi toetamise põhjuste üle - kas toetus on seotud samasse erakonda kuulumisega.

"Minu käest on küsitud Juhan Partsi sobivuse kohta ja ma olen öelnud ja ütlen ka praegu, et ta vastab nii oma kvalifikatsioonilt kui ka varasemalt töökogemuselt," sõnas Rõivas. "Kui küsitakse seda, kas Juhan Parts on oma pika töömehetee jooksul mõnikord ka eksinud, siis kes ei oleks. Küllap on ka tema eksinud. Kas see peaks saama takistuseks või kas ta on teinud midagi sedavõrd hullu, et ta ei peaks tulevikus poliitikas osalema või pürgima rahvusvahelistele ametikohtadele? Minule teadaolevalt mitte." Ernitsa küsimusest endal vastutuse tundmise kohta Rõivas ei vastanud, minnes sellest järjekordselt mööda.

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...