TÄNA! Eesti Muusika Päevad pühendavad laupäeva Poolale

Laupäeval, 11. aprillil keskenduvad Eesti Muusika Päevad Poola ja Eesti nüüdismuusika seostele. 

Pilt: Scanpix
Festival Kultuur

TÄNA! Eesti Muusika Päevad pühendavad laupäeva Poolale

Laupäeval, 11. aprillil keskenduvad Eesti Muusika Päevad Poola ja Eesti nüüdismuusika seostele. 

Kloostri aidas toimub kell 15.00 vestlusring "Festival "Varssavi sügis" ja modernism eesti muusikas", Tallinna Reaalkooli saalis esineb kell 18.00 mainekas nüüdismuusikaansambel Sepia. Kontserdist valmib plaat.

Vestlusringi Euroopa ühest olulisemast nüüdismuusika festivalist "Varssavi sügisest" ja selle mõjust eesti muusikale juhib muusikateadlane ja helilooja Kerri Kotta. Tema vestluspartneriteks on muusikateadlane Merike Vaitmaa, ajakirjanik Immo Mihkelson, festivalikorraldaja Anne Erm ja helilooja Mari Vihmand. Vestlusringi salvestab Klassikaraadio. Osalemine on tasuta.

"Varssavi sügise" tähtsust eesti modernistliku muusika arengule on võimatu üle hinnata. 1960. aastatel oli see üks olulisemaid uue muusika festival ning sellisena ilmselt ka ainus, millest eesti heliloojad, muusikateadlased ja interpreedid said osa võtta," räägib Kerri Kotta. Vestlusringis keskendutakse esmalt festivali esimesele külastusele ning seejärel eesti 1960. Aastate muusikalise modernism iseloomulikele tunnustele ja seotusele "Varssavi sügisega" üldisemalt.     

11-liikmeline Poola nüüdismuusika ansambel Sepia pakub meie heliloomingule põnevat pilku väljastpoolt ja esitab võrdluseks ka mitmesugust uuemat muusikat poola heliloojatelt. Kontserdisarja "Zooming:Eesti-Poola" algne idee oli tutvustada Poolas eesti mitmekesist uut muusikat, milles segunevad põnevalt traditsioonid ja modernne helikeel, lüürilisus ja uuemad kompositsioonitehnikad.

Õhtu kavva kuuluvad teosed Maria Kõrvitsalt, Andrus Kallastult, Tõnu Kõrvitsalt, Mari Vihmandilt ja Age Veeroosilt. Poola heliloojatest on esindatud Ewa Fabiańska-Jelińska, Witold Lutosławski, Michał Ossowski, Rafał Zapała, Artur Kroschel, Kazimierz Serocki uudislooming.

Nüüdismuusika edendamusele keskendunud organisatsiooni Sonoraga koostöös püüab Sepia tähelepanu pöörata eesti muusika tähtsamatele ilmingutele ning tuua publiku ette eri põlvkondade heliloojaid. Sepia vormib kontserdisalvestusest uue plaadi. Kontserdijärgselt toimub ka kohtumine Sepia juhi Artur Kroscheliga.

Poola programm Eesti Muusika Päevade raames toimub koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonnaga Eestis Sonora Agentuuri eestvedamisel. Toetajateks on Poola Vabariigi Suursaatkond Eestis, Poznani linnavalitsus ja Adam Mickiewiczi instituut. Eesti poolt toetavad EV Kultuuriministeerium ja Kultuurkapital.

Eesti Muusika Päevad on suurim nüüdismuusika festival, mis keskendub eesti heliloojate uudisloomingu tutvustamisele. Festival korraldab alates 1979. aastast Eesti Heliloojate Liit. Festivali kunstilised juhid on helioojad Helena Tulve ja Timo Steiner.

 

 

Vaata Eesti Muusika Päevade kava

www.helilooja.ee/emp

Facebookis Eesti Muusika Päevad

Laadimine...Laadimine...