Toiduainetööstuse liit: uus valitsus peaks ohjeldama piirikaubandust

Eesti Toiduainetööstuse Liidu volikogu esimehe Veljo Ipitsa sõnul peaks uus valitsus aktsiiside langetamise toel piirikaubandust ohjeldama.

Pilt: Scanpix

Toiduainetööstuse liit: uus valitsus peaks ohjeldama piirikaubandust (1)

Toimetaja: Vesta Reest

Eesti Toiduainetööstuse Liidu volikogu esimehe Veljo Ipitsa sõnul peaks uus valitsus aktsiiside langetamise toel piirikaubandust ohjeldama.

Ipitsa sõnul on praegune olukord Eestis tootjate jaoks keeruline, sest sisendhinnad on kasvanud. Seda on omakorda põhjustanud eelmise aasta põuane suvi, alkoholiaktsiisi kiire tõus, sellest tulenev piirikaubandus, transpordisektori topeltmaksustamine ning gaasi- ja elektrihindade tõus.

"See on kõige enam kurnanud just toidusektorit, aga mitte ainult. Mõjud on palju laiemad – alustatakse küll toidukaupade kaasaostuga, kuid lõpetatakse ehitusmaterjalide, kodukaupade, seemnete ja istikutega. Põhjapiiril ostjate äralangemine mõjutab oluliselt teenindus- ja majutussektorit," ütles ta.

"Toidutootjad mõistavad, et riigikassa vajab täitmist, aga seda ei saa teha lõputult ettevõtjate arvelt. Ma siiralt loodan, et ametisse asuv uus valitsus mõistab nende otsuste kumulatiivset mõju ning võtab arvesse tootjate ettepanekuid ja langetab aktsiise. See on oluline, et meil mitte ainult ei säiliks, aga ka areneks kodumaine toidutootmine," lisas Ipits.

Toiduainetööstuse liidu volikogu esimees rõhutas seejuures, et Eesti majandusele tervikuna on eksport ülimalt tähtis. "Oleme väga väike riik ja efektiivseks tootmiseks ei piisa ainult koduturust, vaja märksa suuremaid tootmismahte, et olla eksportturgudel hinnakonkurentsis piisavalt tasemel. See on tegelikkusele mittevastav müüt, et toote hind ei oma eksportturgudel tähtsust ja loeb ainult kvaliteet. Seetõttu muretsevad paljud ettevõtted kasvavate kulude pärast, mis on tingitud väliskeskkonnast ja vähendavad ettevõtte konkurentsivõimet mitte ainult siseturul, vaid ka välisturgudel," toonitas ta.

Samavõrra oluline on tema hinnangul leida lahendus tööjõu küsimusele. "Meie sektori omapäraks on, et puudu on nii lihttöötajatest kui ka oskustöötajatest ja spetsialistidest. Samas on palgasurve suur - statistika järgi on toidusektoris palgatase ligi 7 protsenti madalam, kui töötleva tööstuse keskmine," rääkis Ipits lisades, et Eesti tarbijad on hinnatundlikud ning see tähendab, et tootjatel ei ole võimalik suuremaid palgatõuse üle kanda toote lõpphinda.

Ipits toonitas ühtlasi, et Eesti majandusele ja eriti tootmissektorile on vaja innovatsiooni ja koostööd teadusasutustega. "Automatiseerimine, robotiseerimine, uued tehnoloogiad - see kõik on meie jaoks möödapääsmatu. Ka meie sektoril on vaja teha rohkem koostööd teadusasutustega. Eeskätt siinpool, aga ka sealpool riigipiiri," rääkis liidu volikogu esimees.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...