Trumpile esitatud süüdistusakt saadetakse esmaspäeval senatisse

USA ekspresidendi Donald Trumpi vastu esitatud süüdistusakt seoses kongressihoone ründamisega saadetakse esmaspäeval senatisse, kus tema üle kohut mõistetakse, teatas reedel senati demokraatide liider Chuck Schumer.

Pilt: Scanpix

Trumpile esitatud süüdistusakt saadetakse esmaspäeval senatisse (2)

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

USA ekspresidendi Donald Trumpi vastu esitatud süüdistusakt seoses kongressihoone ründamisega saadetakse esmaspäeval senatisse, kus tema üle kohut mõistetakse, teatas reedel senati demokraatide liider Chuck Schumer.

"Ma rääkisin (esindajatekoja) spiikri (Nancy) Pelosiga, kes andis mulle teada, et süüdisakt antakse senatile üle esmaspäeval," ütles Schumer kõnes senaatoritele.

"Ühendriikide senatis mõistetakse kohut ja tuleb hääletus, kas president süüdi mõista," ütles Schumer.

Esindajatekoda hääletas 13. jaanuaril ootuspäraselt Trumpile mässule õhutamise süüdistuse esitamise poolt, millega käivitati tema vastu ametlik tagandamisprotseduur.

Esindajatekojas andis süüdistuse esitamise poolt hääle 232, vastu oli 197 rahvaesindajat ja neli jättis hääletamata. Demokraatidega liitus kümme vabariiklast.

Trumpile esitatud süüdistus puudutab 6. jaanuaril Washingtonis peetud kõne, mille järel tungisid tema toetajad USA Kapitooliumisse. Vägivallas hukkus viis inimest.

Senati vabariiklaste juht Mitch McConnell noomis ametist lahkuvat presidenti ja jättis ukse Trumpi süüdimõistmisele avatuks.

McConnell oli proovinud lükata tagandamisprotsessi veebruari, öeldes, et Trumpil on advokaatide värbamiseks ja enda kaitsmiseks aega vaja. Reedel nõustus ta aga demokraatide seatud ajakavaga.

"Nagu ma aru saan, peab see meieni tulema esmaspäeval. Vastavalt senati reeglitele peame me protsessi alustama kohe siis, kui akt kohale jõuab," lausus ta.

McConnell märkis, et esindajatekojas esitati Trumpile süüdistus erakordselt kiiresti ehk kõigest ühe päevaga, kuid senat sellist tempot endale lubada ei saa.

"Selle järg ei tohi olla ebapiisav protsess senatis, mis jätab ekspresident Trumpi ilma tema õigusest õiglasele kohtumõistmisele või kahjustab senatit või presidendiametit ennast," rääkis ta.

Ta ütles ka, et tagandamisprotsessi edasilükkamine andnuks senatile aega kinnitada ametisse president Joe Bideni kabineti liikmeid ja kaaluda hädavajalikke eelnõusid nagu koroonaviiruse pandeemia päästepakett.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...